Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chrudim sestavila koalici až na sklonku roku. Babišovo ANO při vyjednáváních zklamalo. Čtěte, kdy se zvolí vedení města

03.01.2015
Chrudim  sestavila koalici až na sklonku roku. Babišovo ANO při vyjednáváních zklamalo. Čtěte, kdy se zvolí vedení města

Autor: Archiv PL

Popisek: starosta Chrudimi Petr Řezníček (SNK ED)

Politické subjekty v Chrudimi se po komunálních volbách dohodly na budoucím vedení města až po dvou měsících. Koalici nakonec vytvořily SNK ED, ČSSD, ODS a lidovecká Koalice pro Chrudim. Hnutí ANO, které skončilo těsně druhé, míří do opozice a starostou města zůstane Petr Řezníček ze SNK ED. Volba vedení města se ovšem uskuteční skoro až za měsíc.

Patová situace zůstávala příliš dlouho

Dohodu o tom podepsali zástupci politických seskupení až těsně před koncem roku. Babišovo hnutí zklamalo. „Bylo potřeba už ukončit povolební pat. Měl jsem pocit, že dohoda s hnutím ANO se nerýsuje a nebude vlastně ani možná," řekl listu Roman Málek z Koalice pro Chrudim.

Ten svým souhlasem se vstupem do koalice ukončil dlouhé vyjednávání. Za to obdrží pozici místostarosty.

Dohoda pro Chrudim neznamená žádnou výraznou změnu. Vládnout se bude v podobné sestavě jako v minulém volebním období. Sociální demokraté budou mít patrně i nadále dva místostarosty, ODS jednoho a Koalice pro Chrudim dostane post dalšího místostarosty.

Nové vedení se zvolí koncem ledna

Všichni místostarostové budou neuvolnění, jejich platy tedy nezatíží rozpočet města. V minulosti přitom Chrudim měla vždy dva uvolněné místostarosty. Volba nového vedení města se uskuteční na zastupitelstvu 26. ledna.

V Chrudimi vyhrálo volby SNK ED se šesti mandáty z 27 a s nepatrně vyšší podporou voličů než hnutí ANO, které ale získalo stejný počet zastupitelů. Třetí byla ČSSD s čtyřmi mandáty. Po třech zastupitelích získaly Koalice pro Chrudim, složená z KDU-ČSL a Nestraníků, KSČM a ODS. Pětiprocentní hranici překonala ještě Strana svobodných občanů se dvěma mandáty. Seznamte se s přesnými výsledky voleb do zastupitelstva města Chrudim

Vítězové přitahují, poražení odpuzují

Neúčast babišovců při vedení města přitom nebyla plánovaná. Starosta Řezníček se totiž už před volbami vyjadřoval, že vstup úspěšných byznysmenů do politiky může být pro společnost přínosem. Na otázku ParlamentníchListů.cz, zda se ANO udrží v příštích letech a zda nepatří mezi účelová seskupení, k nimž je skeptický, uvedl: Lidé stále věří, že toto je alternativa lepší politiky. Pochopitelně to nese s sebou i jistá rizika po možném nenaplnění očekávání. Tak to bylo již na praporcích římských legií: ´Vítězové přitahují, poražení odpuzují.´ Prošly si tím téměř všechny politické strany. Může to potkat i ANO. Mohou to způsobit lidé, které dnes tato strana nasává do své členské základny."

K plánům staronového starosty patří dokončení obchvatu města až za město Slatiňany, výstavba parkovacího domu v centrální části města, oprava rozlučkové síně, další rozvoj cykloparku na Podhůře, příprava lokality Markovice pro výstavbu rodinných domů, revitalizace sídlišť, oprava dalších komunikací, projekty pro seniory města, obnova vybavení MŠ a ZŠ, zřízení detašovaného pracoviště Univerzity Pardubice, stavba tribuny na městském stadionu a podobně. Chtěl bych, aby prestiž, kterou město získalo na národní i mezinárodní úrovni, se neztratila. Chci, aby platilo: Chrudim - město, kde stojí za to žít!" řekl.

Chrudim se mimo jiné pyšní titulem Historického města roku 2013. Tato cena dává městu prestiž a turisté z celé ČR i jiných koutů světa mají šanci vidět skutečné unikáty různých slohů, pamětihodností a ve třech muzeích i hodně zajímavých věcí. Právě ten titul probouzí zvědavost v cestovatelích, zda Chrudim je tak krásná, aby ho měla. A je tak krásná, že stojí za to pro ni pracovat," řekl na závěr starosta.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace