Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dluhy dostaly populárního Ozzáka až na dno. Jak k nim přišel a proč ztratil důvěru v lidi? Tajnosti slavných

28.10.2014
Dluhy dostaly populárního Ozzáka až na dno. Jak k nim přišel a proč ztratil důvěru v lidi? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: O obrovských problémech, které mu vyneslo produkování filmu Panství, poprvé Martin Dejdar otevřeně promluvil v České televizi ve své 13. komnatě, kterou s ním natočil jeho dlouholetý kamarád Jaroslav Dušek

Ve škatulce baviče se herci Martinu Dejdarovi moc nelíbilo, a tak se pokusil o produkci. Výsledkem však bylo jen zklamání a obrovské dluhy. Proč ztratil důvěru k lidem a čím se snaží zachovat si duševní pohodu?

Prosadil se jako herec výrazné tváře a temperamentu už v 80. letech minulého století. Byl a je velmi oblíbený, veřejnost ho zaregistrovala především jako baviče a klauna. Ve snaze vystoupit z této škatulky produkoval film Panství, s mezinárodní účastí a velkými ambicemi. Výsledkem však byly jen obrovské dluhy.

Krach namísto slávy

Představitel populárního nováckého Ozzáka z úspěšného sitcomu Comeback zazářil v 90. letech i jako charakterní herec v roli nemocného Učitele tance a později jako politický vězeň v seriálu Zdivočelá země. Znamenalo to pro něj obrovský úspěch, protože se snažil vymanit ze škatulky baviče a klauna. Další seriózní nabídka však nepřicházela, a tak se rozhodl natočit film sám. Spoluzaložil produkční společnost M.D.M.

Po filmu Panství zbyly Martinu Dejdarovi jen hořkost a obrovské dluhy

Po filmu Panství zbyly Martinu Dejdarovi jen hořkost a obrovské dluhy

Byl vybrán realizačně i umělecky nenáročný scénář, vycházející z divadelní hry Ravenscroft od Dona Nigro, angažoval se mezinárodní herecký ansámbl v čele s Peterem O´Toolem, Gretou Scacchi a Martinem Dejdarem, britský režisér a český štáb a natáčení prvního českého filmu v angličtině se rozjelo. Záhy však bylo zastaveno pro nedostatek financí.Pravé peklo ale nastalo, až když byl film dokončen, uveden, strhán kritikou a když i přes holedbání tvůrců, do kolika zemí se ho podařilo prodat, po sobě zanechal milionové dluhy, které zůstaly právě Martinu Dejdarovi. Namísto světového úspěchu ho tudíž film Panství totálně finančně zruinoval.

Makal jako šroub

Aby splatil dluhy, začal hektickým tempem pracovat. Hrál v divadle i v televizi, uváděl Ptákoviny, napsal knihu, jezdil s Formulí, vystupoval s rockovou kapelou… Přes obdivuhodný záběr se mu ale dlouho nedařilo z dluhů vybřednout. „Panství je dávno uzavřená záležitost, ke které už se odmítám vracet. Bylo to hodně těžké období, ale je to dávno, vše je splacené a já už se prostě nechci otáčet zpátky. Pryč od toho,“ prohlásil v rozhovoru pro server Ahaonline.cz.

S manželkou Danielou a dětmi Matějem a Sárou

S manželkou Danielou a dětmi Matějem a Sárou

Z finančních lapálií se už dávno vyhrabal, mimo jiné i díky seriálu Comeback, v němž musel slevit ze svého snu o pozici seriózního herce a vrátit se na obrazovku opět v roli baviče. Hodnotu peněz ale díky tomu zná lépe než kdokoliv jiný, a přestože už by si zase mohl leccos dovolit, každou korunu pečlivě zváží. Nikdy ho však nepřestanou štvát poměry a vztahy v českém podnikání. „Štve mě, že si neumíme vážit sami sebe, že se bojíme úspěchu druhých a že schopní a chytří lidé raději odcházejí, než aby tu zůstávali. A co mi vadí nejvíc, že tu vládne strach a bezmoc,“ posteskl si.

Hromadění funkcí je blbost

Několikanásobný vítěz ankety TýTý a ceny Český lev a lídr hokejového týmu hvězd HC Olymp Praha se sice narodil 11. března 1965 v porodnici ve Vysokém Mýtě, domov měl však v Chrudimi. V roce 1987 ukončil studium na pražské DAMU a nastoupil do prvního divadelního angažmá, do legendárního pražského klubového divadla Studio Ypsilon, kde byli jeho kolegy mimo jiné Oldřich Kaiser či Jiří Lábus. Dařilo se mu dobře až do pokusu proměnit se v producenta. Situace byla o to složitější, že se v roce, kdy byl film natáčen, narodil i Dejdarův syn, takže na herce naplno dolehla i zodpovědnost za budoucnost rodiny.

Velkolepý návrat na obrazovku mu přinesl Ozzák v původním sitcomu televize Nova Comeback

Velkolepý návrat na obrazovku mu přinesl Ozzák v původním sitcomu televize Nova Comeback

Finanční důsledky filmu Panství však byly jen prvopočátkem potíží. Poté se ještě Martin Dejdar opakovaně spálil, takže postupně přestal mít důvěru k lidem. A aby toho nebylo málo, následovala bouračka a úraz. Byl na nejlepší cestě zanevřít na celý svět a mstít se ostatním tím, že by se choval jako oni. Přesto zůstal své profesi věrný a nikdy ho ani nenapadlo pokusit se o novou kariéru ve vysoké politice. Má jí totiž plné zuby. „K politice se vůbec nebudu vyjadřovat. Jednou jsem to udělal a málem jsem skončil na pranýři. Lidé u nás stále nejsou ochotní respektovat cizí, a hlavně jiný názor,“ zlobí se v rozhovoru. „Jsem přesvědčený, že člověk se má plně věnovat své profesi. A já tu svou zatím opustit nechci. Myslím si totiž, že hromadění funkcí je blbost.“

Kluk z Chrudimi se nezapře

Nakonec zvítězilo Dejdarovo dobré srdce obyčejného kluka z Chrudimi. Velmi ho zasáhlo natáčení v kojeneckém ústavu a návštěva americké herečky Mii Farow, matky deseti adoptivních a čtyř biologických dětí. Začal navštěvovat dětskou onkologii v Motole. Přestože se mu nechtělo a neměl ani čas, splnil přání jedné holčičce a přišel za ní na návštěvu. Holčička druhý den zemřela. To ho velmi zasáhlo a utvrdilo v přesvědčení, že přání těch nejmenších se rozhodně plnit má, navíc pokud možno ihned.

Dejdarovou celoživotní láskou je lední hokej a velké ambice má v tomto sportu i jeho syn Matěj

Dejdarovou celoživotní láskou je lední hokej a velké ambice má v tomto sportu i jeho syn Matěj

V rodné Chrudimi pracoval v Mama centru, kde pomáhal matkám s dětmi, a přes kamarády z Liberce se začal účastnit pravidelných akcí na podporu pěstounských rodin. Sám otec dvou dětí si je vědom toho, jak je důležité pro opuštěné děti najít rodinu a udělat něco konkrétního, nejen přivézt plyšáky a odjet. Snaží se tak vrátit světu část svého úspěchu. Přitom mu ale není nic více cizího než naparování se v médiích před zraky bulvárních novinářů. Kromě přátel z divadla Lábuse a Vacka, kteří ho někdy doprovodili, o jeho návštěvách na dětské onkologii nikdo nevěděl.

I velké sny se mohou nakonec splnit

Možnosti natočit svůj film se nakonec Martin Dejdar přece jen dočkal, i když až po více než patnácti letech, letos na podzim. S malým štábem připravuje pro Českou televizi seriál Státy Států. „Inspirovala mě k tomu kniha profesora Oty Ulče z Binghantonské univerzity s názvem Příručka pro zájemce o americký svět,“ prozradil fanouškům na svých webových stránkách. „Cestujeme právě z Manhattanu do Binghamtonu za profesorem, dále pak na Niagarské vodopády, do Buffala, na Tisíce ostrovů, tedy místo s názvem Thousand Islands, odtud dále do národního parku Adirondack a zase zpět do NY. Cesta náročná, máme na to všechno sedm dní. Ale už teď to vypadá, že budeme mít divákům co nabídnout, tak se těšte!“

Martinovi se konečně splnil sen - se štábem České televize natáčí v USA vlastní film

Martinovi se konečně splnil sen - se štábem České televize natáčí v USA vlastní film

Druhou hercovou celoživotní láskou je lední hokej, a tak k tomuto sportu vede odmalička i svého šestnáctiletého syna Matěje a neváhá do budování jeho kariéry investovat spoustu času a peněz. Letos na jaře kvůli tomu dokonce i načas osiřel, když syn vyrazil trénovat do americké Tampy. A protože ve svém věku má přece jen do samostatnosti ještě daleko, doprovodila ho tam Dejdarova manželka Daniela s osmiletou dcerou Sárou, aby mu na druhém konci zeměkoule vytvořily zázemí. „Proč mu to nedopřát,“ komentoval Matějovu první velkou výpravu za oceán hrdý otec, který by ze syna velmi rád měl další hokejovou hvězdu ve stylu Jaromíra Jágra.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská