Učitelka fyziky z Pardubicka prošla tréninkem kosmonautů v Kosmickém a raketovém centru v USA
26.08.2014
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Příprava na opravu mezinárodní kosmické stanice
Radní Pardubického kraje Pavel Šotola přijal úspěšnou absolventku stáže v americkém Kosmickém a raketovém centru, učitelku fyziky ze Základní školy v Seči u Chrudimi, Ritu Chalupníkovou. Ta patří do kategorie zapálených nadšenců, kteří chtějí učit technické předměty trochu jinak a věnují tomu velkou část svého volného času.
„Je vidět, že americký slogan Jdi za svým snem skutečně funguje,“ říká Pavel Šotola na základě vyprávění Rity Chalupníkové. Ta se po zkušenostech s projektovými dny ve fyzice přihlásila do konkurzu, ze kterého ji vybrali mezi stovku učitelů přírodovědných oborů a matematiky z celého světa. Setkala se osobně s kosmonauty, vyzkoušela si jejich simulovaný výcvik a načerpala mnoho inspirace pro další školní projekty.
„Naše stáž trvala pouze pět pracovních dní, ale byli jsme vytíženi od sedmi hodin od ráno do deseti hodin do večera,“ popisuje Rita Chalupníková po návratu z Huntsville v Alabamě. Cílem pobytu bylo ukázat učitelům, jak lze vyučovat kosmonautiku ve škole. Všichni si vyzkoušeli trénink a výcvik kosmonautů, simulované mise do vesmíru, práci v kosmické laboratoři, opravu družice, připojení modulu k Mezinárodní kosmické stanici ISS. Nechyběla ani chůze po Měsíci, přistání v oceánu a záchrana vrtulníkem.
Nejtěžší byla prý oprava modulu, prováděná ve skafandru
„Nejtěžší pro mě asi byla oprava modulu, kterou jsme prováděli ve skafandrech zavěšení v prostoru, jako ve stavu beztíže, podle pokynů v americké angličtině do sluchátek pod helmou. Cokoliv nám spadlo, už bylo ztraceno. Velmi krušné pocity jsme prožívali také v rouře hozené do vody, která se jako přistávací modul postupně naplňovala vodou,“ svěřuje se odvážná učitelka.
Rita Chalupníková se v průběhu stáže setkala také s leteckým inženýrem Homerem Hickamem, o kterém byl natočen film Říjnové nebe o jednom splněném americkém snu chudého chlapce, a také s kosmonautem Adrewem Feustelem, který díky českým předkům své manželky vyvezl do vesmíru českého krtečka.
„Líbil se mi přístup Američanů i amerických firem, o kterém Rita Chalupníková vyprávěla. Uvědomují si, že ten, kdo nadchne děti pro nějaký obor, je především jejich učitel. Takových lidí se nesmírně váží a investují do nich,“ shrnuje své dojmy ze setkání Pavel Šotola.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová