Z doby podobojí, výhradně pro kališníky. Gotické oltáře z Chrudimi na hradě Rychmburk
27.09.2023
Foto: Pardubický kraj (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)
Popisek: Snímek z výstavy Gotické oltáře z Chrudimi na hradě Rychmburk
Umění doby podobojí, Gotické oltáře z Chrudimi, tak se jmenuje nová expozice, která od tohoto týdne obohatí nabídku Hradu Rychmburk na Skutečsku. Hrad zpřístupnil teprve před třemi lety Pardubický kraj, když se z něj vystěhovaly sociální služby do vhodnějších prostor. Provozuje ho Regionální muzeum v Chrudimi, které díky příspěvku kraje připravuje každý rok nějakou novinku pro návštěvníky.
„Hrad byl sice obývaný, bylo tu ústřední topení a výtah, opravený krov, ale pro návštěvnické účely jsme museli přistoupit k řadě úprav. Každoročně dotujeme hrad částkou 5 milionů korun pro úpravy a nové expozice, které vznikají postupně. V sezóně jezdí do Předhradí i vlak a hrad začíná mít své pevné místo na turistické mapě kraje. Letos jeho areálem do této chvíle prošlo na 13 tisíc návštěvníků,“ říká náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek.
Hrad Rychmburk
Chrudim byla v 16. století centrem území
Chrudimský kraj patřil ve středověku k nejvýznamnějším regionům v rámci zemí Koruny české. Bohatě osídleným územím s městečky a hrady vedly obchodní stezky, přirozeným ekonomickým střediskem se stalo město Chrudim. Bohatá vrstva měšťanů utrakvistického vyznání se zde prosadila nejen v politických funkcích v městské radě, ale i jako objednavatelé uměleckých děl. Právě z počátku 16. století pochází většina z vystavených děl v expozici na hradě Rychmburk.
Ojedinělá sbírka umění doby podobojí
„Vystavené středověké oltářní nástavce byly původně určeny pro kostely v Chrudimi, během dalších staletí byly nahrazeny novějším vybavením. Ty, co se z dřívějších staletí dochovaly, se na přelomu 19. a 20. století staly součástí sbírek chrudimského městského muzea. Kolekce deskových maleb z Chrudimi je svým počtem a kvalitou provedení unikátní nejen v rámci regionu východních Čech, ale i celé České republiky. Význam sbírky násobí fakt, že oltářní retábly byly určeny výhradně pro utrakvistické (kališnické) publikum. Taková díla byla totiž s nástupem protireformace v 17. století hromadně ničena a nahrazována lépe vyhovujícími předměty,“ uvádí Klára Habartová, ředitelka muzea.
Snímek z výstavy Gotické oltáře z Chrudimi na hradě Rychmburk
Pohled pod povrch
Expozice umožňuje také částečně nahlédnout pod povrch děl. Pomocí infračerveného světla, které proniká barevnými vrstvami, lze odhalit přípravnou kresbu. Podkresba je představena pomocí velkoformátových fotografií, na nichž lze pozorovat rozdíly oproti svrchní malbě či obdivovat suverénní autorský rukopis středověkého umělce.
Na zdech najdete i citáty Jana Husa:
„Pomni, synu, nač tělo výská, když červům krmě se chystá.“ Jan Hus, O Desateru, Kostnice, březen 1415
„…vyznání úst bez víry není srdečné, ani víra bez vyznání není platná.“ Jan Hus, Provázek třípramenný z víry, lásky, naděje…, 1412
|
Výstavu připravilo Regionální muzeum v Chrudimi ve spolupráci s Ústavem dějin umění AV ČR. Návštěvnická sezóna nyní pokračuje o víkendech do konce října.
Co dalšího je na hradě k vidění
Z minulých dvou turistických sezón zůstávají na Rychmburku expozice o historii hradu, o útrpném právu a idylická domácnost správce hradu. Pokračuje také výstava ze soukromých sbírek Na kolech radosti, která představuje historické hračky a kočárky a také audiovizuální techniku. Dále jsou tu i galerijní prostory, společenský sál a vyhlídková věž.
Expozice o historii panství Rychmburk se nachází v severozápadním křídle ve třetím nadzemním podlaží v pěti sálech spojených nově objevenou enfiládou.
Výše zmíněná expozice Na kolech radosti se nachází ve 3. nadzemním podlaží jihovýchodního křídla hradu se v šesti sálech. Její obsah zaujme jak dámy, tak pány. Zároveň se ve 3. nadzemním podlaží nachází přístupná kaple a koncertní sál. Pro fyzicky zdatnější, je po náročném schodišti přístupná hradní věž.

Ve 2. nadzemním podlaží jihovýchodního křídla je pro návštěvníky připravena expozice Domácnost správce panství. Ukázka idylické domácnosti správce panství z období první poloviny 20. století s pokoji plnými dobového vybavení a atmosféry je doplněna o nově vytvořenou hradní kuchyň a soukromou koupelnu. Jednotlivé, již v loňském roce vytvořené pokoje byly obohaceny o zajímavosti a drobnosti, jako jsou například dámské šaty paní správcové v ložnici, dětský námořní obleček v pokojíčku, šaty služky v pokoji služebné, starý písařský stůl v pracovně, sklenice na šampaňské na stole v salonu, aby byla jejich dobová atmosféra dokonalejší.

Bývalé jídelně a kuchyni sociálního ústavu vévodí expozice Pivovarnictví v Pardubickém kraji. Zájemci tak uvidí celý vývoj tohoto oboru v regionu na příkladu několika pivovarů. Vystaveny jsou dobové pivní lahve, korbele a sklenice, sudy a soudky, dobové pípy a chladicí boxy a součástí expozice je i interiér prvorepublikové hospody s výčepním pultem a panem hostinským.

V přízemí se nachází recepce s dětskou hernou, toalety, Hradní Spižírna s občerstvením na principu anglické svačiny a Hradní galérie na nádvoří hradu.
V hradním sklepení je pro ty, kteří se nebojí, přichystáno útrpné právo s autentickými ukázkami výslechových metod a vykonávání trestů.
Během návštěvnické sezóny se zde koná mnoho kulturních akcí: pohádky pro děti, koncerty pro dospělé, promítání letního kina, hradní slavnosti a mnohé další. Prostory hradu jsou pronajímány ke svatebním obřadům, společenským či firemním akcím.
|
Zdroj: Tisková zpráva
Vložil: Markéta Vančová