Každé druhé manželství končí rozvodem. Nejvíce to ubližuje dětem. Na Pardubicku zavádějí úplně nový koncept
07.03.2018
Foto: kraj Pardubický
Popisek: Beseda o novém konceptu
Téměř každé druhé manželství končí v České republice rozvodem. Více než polovině z nich přihlíží nezletilé děti, které se stávají obětí konfliktu mezi rodiči. Aby se odluka partnerů neproměnila v nekončící tahanici o dítě, začíná se v České republice po vzoru zahraničních zemí zavádět tzv. Cochemský model.
@page { margin: 2cm } p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120% }
Zájemci z řad odborné veřejnosti se o tom, jak funguje například v Chrudimi či v Novém Jičíně, mohli dozvědět na semináři na Krajském úřadu v Pardubicích v sále Jana Kašpara. „Tato praxe je postavena hlavně na spolupráci soudů, orgánů sociálně právní ochrany dětí a neziskových organizací. Ti se snaží mírnit konflikt mezi oběma rodiči a směřují ho tak, aby dítě trpělo rozvodem co nejméně,“ řekla za společnost Cochem.cz přednášející Markéta Nováková.
Podpora napříč politikou
Akci podpořili senátorka za Pardubicko Miluše Horská společně s radním Pardubického kraje zodpovědným za sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou. „Tento přístup nedovolí, aby se spory o dítě vlekly dlouhou dobu. Naopak, snaží se za pomoci spolupráce mnoha subjektů vytvořit podmínky pro domluvu, kterou si rodiče sami stanoví. Takový pohled u nás zcela jistě chybí, což potvrdila i účast více než sta odborníků z celého Pardubického kraje,“ řekla senátorka Horská. „Cochemská praxe vede rodiče k větší zodpovědnosti vůči vlastním dětem. Jsem opravdu rád, že se tato praxe zavádí i v Pardubickém kraji a zcela logicky doplňuje řadu aktivit v kraji pro systémové změny v péči o ohrožené děti," uvedl Pavel Šotola.
Dítě má právo
Přístup inspirovaný Cochemskou praxí aplikuje například předsedkyně Okresního soudu Chrudim Soňa Soukupová. „Líbí se mi základní myšlenka, že dítě má právo jak na zdravý vývoj, tak na spolupracující rodiče. Praxi realizuji s orgánem sociálně-právní ochrany v Chrudimi, ve Vysokém Mýtě, v Hlinsku a zároveň s psychology. U většiny případů se nám daří nalézt účinné shody,“ dodala.Výsledkem konference bylo, že se jednotlivé profese, které mají zájem na aplikaci Cochemské praxe na Pardubicku, vzájemně poznaly a navázaly komunikaci. Zároveň všichni viděli, že na Chrudimsku už tyto postupy účinně fungují.
Zdroj: Tisková zpráva
Komerční sdělení
Vložil: Štěpán Cháb