Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To je nápad – kompostér zdarma. Město Chrudim je začne nabízet lidem, chce tak docílit lepšího hospodaření s biologickým odpadem

04.08.2017
To je nápad – kompostér zdarma. Město Chrudim je začne nabízet lidem, chce tak docílit lepšího hospodaření s biologickým odpadem

Autor: www.chrudim.eu

Popisek: Kompostovaná zemina, ilustrační foto

Chrudim pořídí 1500 kompostérů a nabídne je zdarma všem lidem, kteří vlastní či mají pronajatý pozemek na území města. Chce tak předejít hromadění nevyužitého biologického odpadu na skládkách, a začít s ním lépe nakládat. Zapůjčení kompostérů bude ošetřeno smlouvou o výpůjčce.

Třídění odpadů je již pro většinu obyvatel naprostá samozřejmost. Papír, sklo, plasty, kovy a nápojové kartony, to vše už napočítáme v řádech tun. Na skládkách přesto končí další cenná surovina, a to biologicky rozložitelný odpad. „Pořízením kompostérů do domácností ovšem vůbec předejdeme vzniku odpadu. To, co by se později stalo odpadem, je využito jako surovina. Pak už koná sama příroda,“ řekl starosta města Petr Řezníček.

Nejen kompostéry, ale i kontejnery či štěpkovače

Město využilo příležitosti a podalo v listopadu 2016 žádost o dotaci do 40. výzvy Operačního programu Životní prostředí na projekt Podpora domácího kompostování města Chrudim. Výzva byla zacílena právě na předcházení vzniků odpadů, a to zejména díky pořízení kompostérů, kontejnerů, či štěpkovačů do domácností.

„Náš projekt hodnotící komisi zaujal a byl doporučen k financování. Nyní probíhají práce na přípravách zadávacího řízení pro jejich pořízení,“ uvedl chrudimský místostarosta Jan Čechlovský.

Záměr počítá s pořízením 1 500 kusů kompostérů. Kromě nich se mají díky dotaci pořídit také nádoby na textilní materiál do sběrného dvora a dvě knihobudky, které budou instalovány na recepci plaveckého bazénu a sportovní haly.

Vše ošetří smlouva

Lidé, kteří budou chtít kompostér o objemu cca 900 litrů využít, jednoduše vyplní elektronickou žádost na webových stránkách pod odkazem Žádost o kompostér. O kompostér se mohou přihlásit všichni, kdo vlastní či mají pronajatý pozemek na území města Chrudim.

Zapůjčení kompostérů bude ošetřeno smlouvou o výpůjčce uzavírané na 5 let, ve které se občan zaváže kompostér umístit na vlastním či pronajatém pozemku na katastrálním území Chrudim, Topol, Medlešice, Vestec u Chrudimi a Vlčnov u Chrudimi, a to s možností kontroly umístění kompostéru. Dále se zájemce po dobu udržitelnosti projektu zaváže, že bude kompostér využívat k danému účelu, tedy ke kompostování biologicky rozložitelného odpadu.

Kompostéry budou zapůjčeny uchazečům vybraným na základě pořadníku sestaveného z přihlášek, které stihnou zájemci poslat do 30. září. Výpůjčka bude realizována bezplatně a po uplynutí doby udržitelnosti projektu přejdou kompostéry bezplatně do vlastnictví občanů. Předpokládaný termín zahájení distribuce kompostérů je naplánovaný na konec letošního roku. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace