Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Pohnutá historie domu č. p. 87 v Chrudimi je u zdárného konce. Dům znovu rozkvetl do své původní krásné podoby, rekonstrukci za 13,9 milionu korun uhradilo město ze svého rozpočtu

02.12.2016
Pohnutá historie domu č. p. 87 v Chrudimi je u zdárného konce. Dům znovu rozkvetl do své původní krásné podoby, rekonstrukci za 13,9 milionu korun uhradilo město ze svého rozpočtu

Autor: chrudim-city.cz

Popisek: Dům ve stylu eklektického historismu se dočkal své původní krásy

V pondělí 12. prosince zplyne 74 let od transportu chrudimských Židů do koncentračních táborů v roce 1942. Mezi takto postiženými byla i rodina Adlerových, která vlastnila dům č. p. 87 v Široké ulici a v koncentračním táboře nakonec také zahynula. I takový tragický příběh tvoří historii výrazného nárožního domu v městské památkové zóně Chrudimi. Město se ovšem postaralo o šťastnější konec. Zchátralý dům kompletně zrekonstruovalo a přineslo mu zpět původní krásu.

Třípodlažní částečně podsklepený objekt se sedlovou střechou, ve výrazně zdobném stylu eklektického historismu, má dlouhou historii. První zmínky o něm pocházejí již z roku 1783. Před rekonstrukcí, kterou město provádělo v etapách od roku 2012, však byl objekt v neutěšeném stavebně-technickém stavu.

Dům čp. 87 v Chrudimi

„Dům potkal osud, velmi typický pro 20. století. Po tragédii holocaustu a po válce dům přešel do majetku města a vznikly zde městské byty, v přízemí byla také prodejna partiového zboží a textilu. Za minulého režimu pak dům značně zchátral,“ říká starosta města Petr Řezníček. Některé prvky objektu byly za hranicí své životnosti a neplnily svoji funkci, v některých případech byl stav dokonce havarijní. „Kondice objektu tedy odpovídala jeho stáří a faktu, že poslední větší opravy byly na domě prováděny kolem roku 1960. To jsme museli změnit,“ dodává starosta.

Dům čp. 87 v Chrudimi

Počátky oprav v roce 2012 měly zajistit střechu objektu, a to kompletně včetně zpevnění krovu a celkové výměny střešní krytiny, úplné rekonstrukce se dočkaly i klempířské prvky na střeše. Náročné stavební úpravy se v další etapě v roce 2015 zaměřily zejména na celkové odvlhčení objektu, rekonstrukci kanalizační přípojky, drenáž dvora a navazujících prostor v Široké a Lázeňské ulici.

Dům čp. 87 v Chrudimi

V poslední, letošní, etapě oprav dostal dům novou plynovou kotelnu včetně rozvodů a radiátorů, nová špaletová okna, došlo k dílčím úpravám rozvodů elektroinstalace a vodovodu, a zejména pak k opravě historické fasády včetně výrazných zdobných fasádních prvků.

Dům čp. 87 v Chrudimi

Náklady na rekonstrukci i se stavebním dozorem a dalšími položkami ve všech etapách vyšly na téměř 13 900 000 korun včetně DPH, město ji kompletně hradilo ze svého rozpočtu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace