Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Podomním obchodníkům radnice zatínají tipec

10.05.2013
Podomním obchodníkům radnice zatínají tipec

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Lidem, kterým pijí krev vykutálení podomní obchodníci s energiemi či rádoby kvalitním zbožím, kteří často nemají daleko k podvodníkům, přispěchaly na pomoc první radnice.

V Letohradě a Chrudimi schválili vyhlášku, která podomní a pochůzkový prodej zakazuje. Za týden budou o tomtéž jednat zastupitelé v Ústí nad Orlicí. První zkušenosti se zákazy totiž mají úspěch.

Prodejci otravují stále víc

„Předevčírem na mě zase zvonili nějací dva pánové v pěkných oblecích, po dvou zdvořilostních větách z jejich strany ale bylo hned jasné, o koho jde. Dělá mi problém vtěrné dealery posílat do patřičných míst, ale teď jsem jim mohla odpovědět novou vyhláškou… Oba hned zmizeli od mého domu jak pára nad hrncem. Ani nestačili pozdravit,“ směje se Věra Líbalová z Chrudimě. 

Zkušenosti s podomními obchodníky má skutečně velice bohaté. V posledních měsících ji otravovali hlavně prodejci energií. Když přišli poprvé, nechala se dokonce napálit. „Měla jsem pak velké problémy smlouvu zrušit, musel mi pomoci zeť, který firmě pohrozil policií,“ dodala žena.

Lidé se díky nové vyhlášce o tržním řádu mohou se svými stížnostmi obracet na městskou policii. Kdo zákaz podomního prodeje poruší, vystavuje se v Chrudimi hrozbě až dvoutisícové pokuty.

Podomní prodej se souhlasem starosty? 

„Občanům, kteří se v nabídkách konkurenčních prodejců neorientují, dokážou podomní obchodníci uvázat slušnou smyčku na krku. Chceme zabránit tomu, aby byli lidé takto obtěžováni a pod tlakem podepisovali něco, čemu se později diví,“ řekl novinářům starosta Chrudimě Petr Řezníček.

Dobré zkušenosti s vyhláškou mají i v Letohradě na Orlickoústecku, kde ji zavedli jako první v kraji. Místní se tu dokonce už setkali s podvodníky, kteří se pokusili vyhlášku ošálit pohádkou, že podomní prodej provádějí se souhlasem starosty. Teď, co se obtěžovaní obyvatelé obrátili na radnici a městské policii, dealerům hrozí až 30 tisíc pokuty.

Zatímco orlickoústečtí zastupitelé budou o zavedení podobné vyhlášky jednat už v pondělí, třeba Pardubice nebo Svitavy o podobném kroku neuvažují. Problémy podomními obchodníky tu podle radních nejsou takové, aby byl nutný jejich zákaz.

 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace