Východočeské muzeum a Regionální muzeum v Chrudimi mají nové ředitele
24.06.2015
Autor: Východočeské muzeum
Popisek: Sídlem Východočeského muzea v Pardubicích je pardubický zámek
Rada Pardubického kraje na svém středečním jednání jmenovala do funkce dva nové ředitele svých příspěvkových organizací v oblasti kultury.
Na základě výsledků výběrového řízení se ředitelem Východočeského muzea v Pardubicích stal Tomáš Libánek a ředitelkou Regionálního muzea v Chrudimi Klára Habartová.
„Oba uchazeči prokázali nejen potřebnou místní znalost, ale především manažerské schopnosti a vizi na rozvoj svých organizací,“ uvedla náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jana Pernicová.
Tomáš Libánek v současné době působí jako vedoucí oddělení kultury a památkové péče Krajského úřadu Pardubického kraje. „Aktivně se tak podílí na rozvoji všech krajem zřizovaných kulturních institucí," dodala Pernicová. Klára Habartová je vedoucí Městského muzea Chrast.
Muzeum v Chrudimi nabízí čtyři expozice
Regionální muzeum v Chrudimi sídlí v novorenesanční budově z let 1897-1898 v centru města. Vzniklo v roce 1892 jako Průmyslové muzeum provýchodní Čechy v Chrudimi. Muzeum spravuje bohatý sbírkový fond z oboru regionální vlastivědy, přírodních věd a výtvarného umění.
V současné době nabízí čtyři expozice (Mozaika z dějin regionu, Alfons Mucha - Plakáty, Umělecké řemeslo a expozice lidového nábytku). Muzeum každoročně realizuje kolem deseti krátkodobých výstav, školám nabízí výukové programy k výstavám, pořádá přednášky a vydává periodikum Chrudimské vlastivědné listy, Chrudimský vlastivědný sborník a další odborné publikace.
V Pardubicích se nedochoval žádný původní inventář
Sídlem Východočeského muzea v Pardubicích je od roku 1920 zámek Pardubice, který byl v roce 2010 vyhlášen národní kulturní památkou. V zámku se nedochoval žádný původní inventář a muzeum získalo pro sbírky dostatečnou kapacitu v atraktivním prostředí. Památkový charakter objektu na druhé straně výrazně ovlivňuje možnosti uzpůsobení prostor požadavkům muzejního provozu po všech stránkách. Při stavebních úpravách, podnikaných Musejním spolkem, se začaly objevovat renesanční nástěnné malby a další památky.
Díky podnikatelským aktivitám spolku (pronájmy pozemků a prostor, provoz restaurace), subvencím města i státu a nadšení příznivců, se dařilo ze zámku a sbírek muzea vytvořit chloubu města. V prostorách zámku se kromě toho koná během roku několik desítek kulturních a společenských programů (návštěvnost 10–15 tisíc osob). Ve svých sbírkách má Východočeské muzeum kolem 800 tisíc kusů sbírkových předmětů a pracuje tu 52 zaměstnanců. Ročně muzeum vydává dva odborné periodické sborníky a další publikace. Patří mezí 20 nejvýznamnějších muzejních institucí v ČR.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš