Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mandl pro prádelnu, přístroj do marmeládovny... Nové granty Pardubického kraje poprvé podpoří sociální podnikání i fundraising

07.06.2015
Mandl pro prádelnu, přístroj do marmeládovny... Nové granty Pardubického kraje poprvé podpoří sociální podnikání i fundraising

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Netolický na tiskové konferenci.

Vybavení cukrárny, nový mandl pro prádelnu nebo zařízení do výrobny marmelád mohou pomoci lidem, kteří jsou znevýhodněni na trhu práce. Celkem 23 projektů získá podporu v rámci nového grantu na podporu sociálního podnikání a grantu na získávání finančních prostředků pro neziskové organizace.

Celkem budou podpořeny částkou přesahující 1,7 milionu korun. Rozdělení peněz v červnu schválila Rada Pardubického kraje, některé z podpořených projektů musí ještě potvrdit zastupitelstvo.

„Tyto grantové programy jsou v rámci České republiky unikátní. Díky krajské podpoře by mělo do roka například přibýt až 36 nových pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením, dlouhodobě nezaměstnané či mladé lidi z dětských domovů,“ sdělil krajský radní pro sociální věci a neziskový sektor Pavel Šotola. „Cílem podpory je posílení sociální ekonomiky na území kraje, která přispívá ke zvýšení zaměstnanosti a díky společenské odpovědnosti firem také k podpoře a rozvoji místní komunity a celého regionu,“ vysvětlil důvody krajské podpory Pavel Šotola.

Grant na podporu sociálního podnikání přispívá také na vytvoření a aktualizaci podnikatelského plánu, pořízení majetku, zajištění vzdělání pro znevýhodněné na trhu práce i pro management a prostředky pro mzdu zaměstnanců, kteří pomáhají při výkonu práce znevýhodněným pracovníkům. Pět projektů tak získalo finance na byznys plán, který jim pomůže nejen zlepšit podnikání, ale stane se i nedílnou součástí jejich budoucích žádostí o evropské dotace. 

Lidé s hendikepem najdou práci v cukrárně i v zemědělství

Například organizace Šťastný domov Líšnice zaměstnává osoby s mentálním postižením, které nejsou schopny pracovat samostatně. Pomáhají například s chovem a ustájením koní. Zatím ale chybí odpovídající sociální zázemí pro zaměstnance. Příspěvek z grantu pomůže zlepšit sociální zázemí a díky úpravám pracoviště bude moci Šťastný domov Líšnice přijmout další zaměstnance. 

Společnost Perchar, ve které pracují lidé s mentálním, fyzickým i kombinovaným postižením u obsluhy mandlu, zase zakoupí nový mandl, který bude bezpečný a který budou moci obsluhovat dvě osoby. Projekt zároveň umožní financovat asistenta, který pomůže zaměstnancům dobře zvládnout jejich pracovní povinnosti. 

Grant také pomůže Cukrárně Ludmilka v Hlinsku, kterou chce od října provozovat Chráněná dílna Fokus Vysočina a ve které hodlá zaměstnat sedm osob se zdravotním nebo duševním znevýhodněním. 

Květná zahrada v Květné na Svitavsku pomáhá znova začít mladým lidem, kteří opouští dětské domovy a další zařízení péče o mládež. Nyní bude moci díky podpoře kraje dokončit výrobnu marmelád, džemů a sušeného ovoce. Vznikne regionální produkt, který se v okolí zatím nevyrábí a o který mají zájem místní podnikatelé. 

Fundraiser pomůže zajistit financování neziskovek

Kromě sociálního podnikání nabízí nový grantový program také podporu neziskových organizací formou zaplacení nákladů na fundraisera, jehož úkolem bude získat u sponzorů a donátorů veškeré prostředky potřebné pro realizaci přihlášeného projektu. „Například organizaci Rytmus Chrudim přispějeme 35 tisíc korun na fundraisera, který by měl získat peníze na pořízení služebního automobilu pro potřeby sociálních služeb,“ vysvětlil Pavel Šotola s tím, že když díky podpoře z grantu neziskové organizace nově přijmou fundraisera a budou s ním spokojené, může jim pomoci se získáváním potřebných finančních prostředků i v budoucnu. Kromě toho tak budou mít diverzifikované financování, což povede k jejich větší finanční stabilitě. 

Příspěvek na fundraisera získá například také Národní rada osob se zdravotním postižením. Jeho cílem bude zajistit financování dalších eurozámků, které zajistí osobám se zdravotním postižením a rodinám s malými dětmi rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních zařízení na dalších deseti místech na území kraje (například kempy, stadiony, kulturní památky, nádraží). V současné době je takto zpřístupněno 23 míst v kraji.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace