Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

V kraji platí výstraha zvýšeného nebezpečí požárů

04.06.2015
V kraji platí výstraha zvýšeného nebezpečí požárů

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Požár, ilustrační foto

Český hydrometeorologický ústav na základě očekávaných vysokých teplot vzduchu a nedostatku srážek vydal výstrahu nebezpečí vzniku požárů pro území Pardubického kraje s platností od čtvrtka 4. června od 12 hodin do odvolání.

Z důvodu zabezpečení požární ochrany se občanům zakazují některé činnosti v místech se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru.

Omezen i vjezd vozidel

Opatření vycházejí z nařízení Pardubického kraje č. 1/2013. Nařízení vymezuje místa se zvýšeným nebezpečí požáru, mezi které patří lesní porosty a jejich bezprostřední okolí do vzdálenosti 50 metrů, suché travní porosty, plochy zemědělských kultur, ale také například sklady sena, slámy či obilovin.

Na těchto místech je zakázáno rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň, kouřit, odhazovat hořící předměty. Nařízení také omezuje vjezd motorovým vozidlům do lesů, ale také na polní cesty či suché travní porosty.

Týká se všech obcí 

Informaci hejtmana Pardubického kraje o začátku období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů uveřejnil Krajský úřad Pardubického kraje na úřední desce. Dotčené obecní úřady jsou povinny tuto informaci zveřejnit dle místních zvyklostí.

Další informace poskytuje Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje. Informace Českého hydrometeorologického úřadu jsou k dispozici na www.chmi.cz.

Celý dokument Nařízení, stejně jako informaci Českého hydrometeorologického ústavu spolu s Informací hejtmana najdete pohromadě na tomto odkazu.

Pokuty za neohlášení požárů

Oznámit hasičům se musí každý požár „bez odkladu“. Pozdní oznámení se může prodražit hned několikrát. Povinnost hlásit požár hasičům platí bez rozdílu pro právnické a podnikající fyzické osoby tak stejně i pro každého občana. Malé požáry, které jsou uhašeny vlastními prostředky, však mnohdy občasné ani firmy nehlásí a to je velká chyba.

Z čistě lidského hlediska se to dá pochopit, neboť se pachatelé obávají případného postihu a „popotahování“ ze strany hasičů nebo policie, ale zákon hovoří jasně – neoznámení požáru je u občanů přestupkem s možností sankce až 25 tisíc korun. U firmy je takové jednání správním deliktem, za který hrozí pokuta až 250 nebo dokonce 500 tisíc Kč.

Rovněž jsou poměrně časté případy, kdy požáry jsou oznámeny až době, kdy pojišťovna požaduje „doklad od hasičů“ pro plnění pojistné události. Jestliže je požár nahlášen se zpožděním dva týdny nebo třeba i měsíc, je dobré si uvědomit, že po takové době již nelze provádět relevantní šetření požáru a doklad pro pojišťovnu tedy nelze vydat. Pojišťovna pak zpravidla neplní. Navíc ten, kdo se takto opozdí, se vystavuje postihu za přestupek, respektive správní delikt, jak je uvedeno výše.

A dále: Než přijede hasičský vyšetřovatel, nic neuklízet na nic nesahat, nepřemisťovat předměty. Při šetření požáru spolupracovat s vyšetřovatelem a poskytovat součinnost, osobní údaje a další informace a v případě nutnosti i vzorky.

A kam hlásit uhašený požár? Stejně jako ostatní požáry – tedy na telefonní číslo 150. Lze hlásit i přímo vyšetřovateli na územním odboru HZS kraje, nebo osobně na kteroukoliv stanici HZS kraje, ale ohlášení na známou „stopadesátku“ je jednodušší a nikdo neudělá chybu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace