Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dobročinný jarmark, prohlídka úřadu, virtuální výstup na Sněžník... Den Pardubického kraje připomene 15 let krajů. Vrátí se i Hrůza

08.05.2015
Dobročinný jarmark, prohlídka úřadu, virtuální výstup na Sněžník... Den Pardubického kraje připomene 15 let krajů. Vrátí se i Hrůza

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Pardubický kraj si akcemi pro veřejnost připomene 15 let existence. Ilustrační foto

Komentované prohlídky úřadu na Komenského náměstí, dobročinný jarmark v reálce, ukázky složek integrovaného záchranného systému, besedy, virtuální výstup na Králický Sněžník, prezentace škol a také kulturní program na třídě Míru, to všechno čeká veřejnost 15. května 2015 u příležitosti 15 let od vzniku krajů. Úřad se návštěvníkům otevře už v osm hodin ráno.

Co vlastně kraje dělají?

„Rádi bychom při této příležitosti připomněli, co vlastně kraje dělají. Pardubický kraj má pod svými křídly například nemocnice a zdravotní ústavy, zřizuje 57 středních škol, osm sociálních ústavů, čtyři muzea a galerii a stará se o 3100 kilometrů silnic II. a III. tříd,“ říká hejtman Martin Netolický a pokračuje: „Pomáhá také rozvíjet život v kraji pomocí grantů na kulturní a sportovní aktivity, sociální služby, požární ochranu, památky či péči o životní prostředí a venkov.“

Kraj existoval i dříve

Samostatný Pardubický kraj existoval už v polovině 19. století a potom v letech 1949 až 1960. Do třetice se o něm rozhodlo ústavním zákonem č. 347 o vytvoření vyšších územních samosprávných celků v roce 1997. Kraje definitivně vznikly 1. ledna 2000, samosprávné kompetence získaly na základě zákona č. 129 o krajích z roku 2000 a první volby do nově zřízených zastupitelstev se uskutečnily 12. listopadu 2000. Jejich prvním vítězem se stalo uskupení Čtyřkoalice a prvním hejtmanem byl zvolen Roman Línek.

„Začínali jsme v pronajaté budově ve Smilově ulici a až časem na kraj přecházely nové kompetence a také podíl z daňových výnosů na jejich správu. Získali jsme také do péče poměrně velký majetek, o který se musíme starat. Raritou mezi našimi budovami je určitě Zámek Pardubice, u kterého se stále podílíme na dokončení celkové obnovy a navracíme ho do stavu z dob Pernštejnů,“ říká dnes 1. náměstek hejtmana Roman Línek.

Dalšími hejtmany byli Michal Rabas (2004-2007), Ivo Toman (2008), Radko Martínek (2008-2012) od listopadu 2012 je v čele Rady Pardubického kraje hejtman Martin Netolický.

Prohlídka úřadu vede dlouhými chodbami

Pardubický kraj sídlí v komplexu navazujících, dříve školních budov při Jahnově ulici v Pardubicích, které jsou nyní kompletně v jeho majetku. Původní Základní škola Komenského náměstí a Střední zdravotnická škola prošly zásadní přestavbou po roce 2000, kdy tu ze tříd vznikly kanceláře a také zastupitelský sál, spojující dvě patra budovy.

K tomu přibyla bývalá reálka a gymnázium na Komenského náměstí, které byly zrekonstruovány před pěti lety. Nakonec se do majetku kraje dostal i bývalý Okresní úřad, dříve ředitelství pošt a telegrafů, funkcionalistická budova, která na bývalé školy navazuje směrem k náměstí Republiky a je s nimi propojena chodbami v jednotlivých patrech. Všechny zajímavé prostory bude možné během dne otevřených dveří projít s průvodcem na komentovaných prohlídkách.

Jarmark podpoří aktivizaci klientů sociálních služeb

V bývalé reálce se 15. května od 9 hodin před budovu i do přízemních sálů nastěhuje celkem 26 poskytovatelů sociálních služeb z celého Pardubického kraje se svými klienty a jejich výrobky. Získané finanční prostředky budou použity na nákup materiálu pro aktivizační činnosti v zařízeních sociálních služeb. Součástí jarmarku budou i kulturní vystoupení, ve kterých se představí uživatelé zařízení sociálních služeb. Po desáté dopoledne to bude pěvecký sbor DANETA, ve 12 hodin stacionář MIREA, před druhou hodinou Domov na rozcestí Svitavy, před třetí hodinou děti ze Šance pro tebe a v 16 hodin rozjede charleston stacionář Slunečnice.

Výstup na nejvyšší horu kraje

Vrcholové fotografie z nejvyšší hory kraje, tedy Králického Sněžníku, budou moci návštěvníci poslat svým známým buď z telefonu, nebo díky téměř okamžitě vytištěné fotografii zdarma, a to bez větší námahy. Protentokrát bude totiž „hora“ přesunuta k podatelně krajského úřadu.

Tipy pro bezpečí a záchranu

Komenského náměstí bude z velké části patřit složkám integrovaného záchranného systému. Základní techniky první pomoci tu budou učit profesionální zdravotničtí záchranáři, svou výbavu předvede Horská služba, policie připravila mobilní váhy i supermoderní radar a s BESIPEM bude možné vyzkoušet si působení alkoholu na řidiče. Hodně zábavy zejména pro nejmenší návštěvníky nachystali tradičně hasiči.

Navíc tu návštěvníci na stánku Destinační společnosti Východní Čechy najdou řadu tipů na výlety po kraji. U stánku Střední zahradnické a technické školy Litomyšl se naučí dělat jednoduché květinové vazby a u stánku Střední potravinářské školy Pardubice zase vytvořit nějakou dobrotu na zub.

Do Pardubic se vrátí i Michal Hrůza

Vyvrcholením Dne Pardubického kraje bude odpolední kulturní program na třídě Míru před palácem Magnum. Začínat bude symbolicky v 15 hodin a sérii kulturních vystoupení zahájí netradiční hudební nástroje klientů stacionáře MIREA v Nemošicích. Poté bude pódium patřit herečkám Východočeského divadla Petře Janečkové, Martině Sikorové, Dagmar Novotné a Janě Ondruškové, které zazpívají písně ze slavných muzikálů. Během odpoledne se uskuteční také autogramiády basketbalistů, hokejistů a fotbalistů a kynolog z Celní správy předvede schopnosti svého čtyřnohého pomocníka.

Mezi dalšími vystupujícími bude také vynikající Black Band ze Základní umělecké školy v Ústí nad Orlicí, folklórní soubor Jitřenka z Dolní Čermné, Pohybové studio Hroch a další. Závěr večera bude patřit koncertu zpěváka roku 2015 Michala Hrůzy a jeho kapely. Čerstvý nositel ceny Anděl v Pardubicích řadu let žil a tady také začala jeho cesta k dalším uměleckým úspěchům. Na pódiu vystoupí od 20 hodin. Vstupné na všechny akce v rámci Dne Pardubického kraje je zdarma. 

plakát

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš