Pardubický kraj chce s Němci spolupracovat v oblasti zemědělství. Víme, co je překvapilo a proč je u včel nezajímal jen med
27.04.2015
Foto: Pardubický kraj
Popisek: U úlu v arboretu SOU včelařského v Nacavrkách.
Zemědělství bylo jedním z hlavních témat rozhovorů mezi delegací z německých partnerských regionů a zástupci Pardubického kraje. Představitelé z vládního kraje Tübingen a okresu Reutlingen zavítali do Pardubic, do Středního odborného učiliště včelařského v Nasavrkách i do Zemědělského družstva Sloupnice.
„Inspirativní podněty zazněly na obou stranách především v oblasti zemědělství. Otevírají se nám nové možnosti spolupráce. Debatovali jsme o tom, jaká je struktura podpor zemědělců v obou zemích nebo o problematice obchodních řetězců a jejich vztahu k zemědělské prvovýrobě. Dohodli jsme se proto, že společně se zástupci zemědělců a Pardubického kraje plánujeme pracovní cestu do partnerských regionů,“ uvedl krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.
Němci se zajímali, jak máme organizované zemědělství. Byli překvapeni
Ve Sloupnici zajímal německé hosty jak systém organizace zemědělství u nás, tak jednotlivé činnosti samotného družstva. Zemědělské družstvo Sloupnice provozuje rostlinnou i živočišnou výrobu a současně je také producentem a dodavatelem těchto potravinářských výrobků.
Družstvo má dokonce vlastní sociální program. Součástí prohlídky byla bourárna, výrobna, prodejna i jídelna, která vaří denně 400 jídel a dodává je i zájemcům z okolí. „Myslím, že kvalita a vysoká produktivita práce v Zemědělském družstvu Sloupnice německé kolegy příjemně překvapila,“ dodal Václav Kroutil.
Z kraje Tübingen přijela ředitelka odboru zemědělství, venkova, veterinářství a potravinářství Gabriele Reiserová a specialistka na rozvoj venkova Christine Braunová – Nonnemacherová, z okresu Reutlingen pak tajemník pro veřejnou správu Gerd Pflumm a specialistka na fondy EU Katja Fischerová.
U včel je nezajímal jen med, ale i boj s infekcí
Na včelařském středním odborném učilišti v Nasavrkách, které je se svým zaměřením jediné v republice, zajímala německé hosty organizace výuky, výroba medu i boj s varroázou, což je infekční onemocnění trápící včelstva u nás i v Německu.
Společnou pradávnou historii připomněla návštěva keltské expozice na nasavrckém zámku i budovaného opida – keltského skanzenu u Nasavrk.
Téma zemědělství se tedy stalo dalším záměrem partnerské spolupráce. A zařadilo se tak mezi oblasti, o kterých se ji ž tradičně s německými partnery jedná, jako jsou například oblast krizového řízení a sociální péče.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš