Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pardubický kraj chce s Němci spolupracovat v oblasti zemědělství. Víme, co je překvapilo a proč je u včel nezajímal jen med

27.04.2015
Pardubický kraj chce s Němci spolupracovat v oblasti zemědělství. Víme, co je překvapilo a proč je u včel nezajímal jen med

Autor: Pardubický kraj

Popisek: U úlu v arboretu SOU včelařského v Nacavrkách.

Zemědělství bylo jedním z hlavních témat rozhovorů mezi delegací z německých partnerských regionů a zástupci Pardubického kraje. Představitelé z vládního kraje Tübingen a okresu Reutlingen zavítali do Pardubic, do Středního odborného učiliště včelařského v Nasavrkách i do Zemědělského družstva Sloupnice.

„Inspirativní podněty zazněly na obou stranách především v oblasti zemědělství. Otevírají se nám nové možnosti spolupráce. Debatovali jsme o tom, jaká je struktura podpor zemědělců v obou zemích nebo o problematice obchodních řetězců a jejich vztahu k zemědělské prvovýrobě. Dohodli jsme se proto, že společně se zástupci zemědělců a Pardubického kraje plánujeme pracovní cestu do partnerských regionů,“ uvedl krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.

Němci se zajímali, jak máme organizované zemědělství. Byli překvapeni 

Ve Sloupnici zajímal německé hosty jak systém organizace zemědělství u nás, tak jednotlivé činnosti samotného družstva. Zemědělské družstvo Sloupnice provozuje rostlinnou i živočišnou výrobu a současně je také producentem a dodavatelem těchto potravinářských výrobků.

Družstvo má dokonce vlastní sociální program. Součástí prohlídky byla bourárna, výrobna, prodejna i jídelna, která vaří denně 400 jídel a dodává je i zájemcům z okolí. „Myslím, že kvalita a vysoká produktivita práce v Zemědělském družstvu Sloupnice německé kolegy příjemně překvapila,“ dodal Václav Kroutil.

Z kraje Tübingen přijela ředitelka odboru zemědělství, venkova, veterinářství a potravinářství Gabriele Reiserová a specialistka na rozvoj venkova Christine Braunová – Nonnemacherová, z okresu Reutlingen pak tajemník pro veřejnou správu Gerd Pflumm a specialistka na fondy EU Katja Fischerová.

U včel je nezajímal jen med, ale i boj s infekcí

Na včelařském středním odborném učilišti v Nasavrkách, které je se svým zaměřením jediné v republice, zajímala německé hosty organizace výuky, výroba medu i boj s varroázou, což je infekční onemocnění trápící včelstva u nás i v Německu. 

Společnou pradávnou historii připomněla návštěva keltské expozice na nasavrckém zámku i budovaného opida – keltského skanzenu u Nasavrk.

Téma zemědělství se tedy stalo dalším záměrem partnerské spolupráce. A zařadilo se tak mezi oblasti, o kterých se ji ž tradičně s německými partnery jedná, jako jsou například oblast krizového řízení a sociální péče.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace