Kraj plánuje pokračovat v rekonstrukcích svých objektů, například škol a nemocnic. Mnohé jsme převzali ve špatném stavu, připomněl hejtman Netolický
07.04.2015
Foto: Pardubická krajská nemocnice
Popisek: Pardubická krajská nemocnice
Rada Pardubického kraje jednala před Velikonocemi o zásobníku projektů na realizaci úspor energie v nadcházejícím programovacím období 2014–2020 z Operačního programu Životní prostředí.
Šest desítek projektů za více než miliardu
Rekonstrukce se budou týkat z velké části školských zařízení, ale také jednotlivých pracovišť Nemocnice Pardubického kraje a dalších budov v majetku kraje. Náklady u více jak 60 projektů jsou předběžným odhadem stanoveny na částku přesahující jednu miliardu korun.
Může to ale být i méně. „Je nutné připomenout, že celková výše nákladů je v této fázi skutečně pouze hrubým odhadem. Na základě podobnosti s již realizovanými projekty je možné předpokládat, že vysoutěžené ceny budou ve výsledku o 30 procent nižší než ceny projektové. Spoluúčast Pardubického kraje na těchto projektech pak bude přibližně 40 procent z ceny projektu,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Dluhy z minulosti
V mnoha případech, kde by měly pomoci dotační peníze, se sauje zejména nedbalost o majetek z minulých let. „Pardubický kraj převzal majetek ve velmi špatném stavu, a proto v posledních letech investujeme nemalé prostředky především do zateplení obvodových zdí, výměny oken či střech,“ uvedl hejtman Netolický.
Podle jeho slov se krajské samosprávě v končícím programovacím období nepodařilo zateplit všechny budovy, tproto v tom bude pokračovat i v dalších letech.
Hlavním cílem Operačního programu Životní prostředí pro období 2014 - 2020 je ochrana a zajištění kvalitního prostředí pro život obyvatel České republiky, podpora efektivního využívání zdrojů, eliminace negativních dopadů lidské činnosti na životní prostředí a zmírňování dopadů změny klimatu. Na základě analýz dosavadního vývoje a trendů byly stanoveny následující priority, které budou podporovány:
• Priorita 1: Zlepšování kvality vod a snižování rizika povodní,
• Priorita 2: Zlepšování kvality ovzduší v lidských sídlech,
• Priorita 3: Odpady a materiálové toky, ekologické zátěže a rizika,
• Priorita 4: Ochrana a péče o přírodu a krajinu,
• Priorita 5: Energetické úspory.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš