Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Veřejné zakázky mohou zohlednit i společenskou odpovědnost. Pardubický kraj v tom pomáhá

19.02.2015
Veřejné zakázky mohou zohlednit i společenskou odpovědnost. Pardubický kraj v tom pomáhá

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Netolický na tiskové konferenci.

Pardubický kraj připravil v průběhu února pro starosty měst a obcí ve všech okresních městech semináře o společensky odpovědném zadávání veřejných zakázek. Na konkrétních příkladech dobré praxe se seznamují s tím, jaký efekt mají takové zakázky v různých místech republiky. Po Pardubicích a Svitavách zavítají semináře ještě 24. února do Ústí nad Orlicí a 26. února do Chrudimi.

„Společensky odpovědné zadávání veřejných zakázek znamená zohlednění nejenom finančního, ale také například sociálního a ekologického aspektu, kdy zadavatel věnuje pozornost nejen ceně, ale rovněž sociální přidané hodnotě,“ říká radní pro sociální věci a neziskový sektor Pavel Šotola. Například město Most si odhlasovalo povinnost všech firem hlásících se do veřejných zakázek zaměstnat na projektech města deset procent dlouhodobě nezaměstnaných lidí. Výsledně se tak podařilo dostat mnoho lidí přes praxi ve firmě pracující na zakázce až na otevřený trh práce.

Odchovanci, závislí, bezdomovci... Nemají motivaci

„Podle mého názoru je u nás nedostatečně využívaná pracovní rehabilitace pro lidí, kteří nikdy nepracovali,“ uvedla například Terezie Mertlíková, která je ředitelkou obecně prospěšné společnosti Trutnovská zeleň. Mezi takové patří například odchovanci dětských domovů, lidé po výkonu trestu, závislí, bezdomovci, dlouhodobě nezaměstnaní a další. „Oni nemají motivaci a my je to nemůžeme učit v práci, kde musíme vykazovat ekonomické výsledky, proto bychom uvítali nějaký předstupeň sociálního podniku pro tento typ lidí,“ dodala.

V praxi se ukazuje, že pro města a obce není jednoduché najít sociální podnik. Ten musí mít promyšlenou náplň činnosti a dobrý a udržitelný byznysplán, který počítá s tím, že po počátečním dotovaném rozjezdu se podnik osamostatní. S takovým plánem přišla například v Pardubicích Iva Pohanková, která založila restauraci zdravé výživy Pohanka. Pronajala si prostory na hlavní pardubické tepně, třídě Míru, zaměstnala lidi s postižením a dlouhodobě nezaměstnané a začala nabízet chutné a zdravé obědy v samoobslužné jídelně. Je o ně velký zájem a jídelna se pomalu finančně osamostatňuje.

Kraj připravuje nový grant

Právě na podporu vzniku a rozvoje stávajících sociálních podniků připravuje Pardubický kraj nový grant, který budou moci zájemci o tento druh podnikání využít již v letošním roce.

Vláda České republiky připravuje zákon o sociálním podnikání, který by měl platit od 1. ledna příštího roku. „Ale už s novelou zákona o veřejných zakázkách mizí diktát nejnižších cen a města a obce mohou při posuzování nabídek vyhodnotit i to, zda firmy využívají potenciál z regionu, jaké to bude mít environmentální dopady a jakou společenskou hodnotu, třeba i v prevenci kriminality. Je totiž známým faktem, že nejen ten, kdo si hraje, ale také ten, kdo pracuje, nezlobí,“ upozornil Pavel Šotola.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace