Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máte dost krve? Na svatého Valentýna bude užitečné jí trochu darovat i ostatním! Alespoň v Pardubickém kraji

11.02.2015
Máte dost krve? Na svatého Valentýna bude užitečné jí trochu darovat i ostatním! Alespoň v Pardubickém kraji

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Odběr krve nejen v pardubické nemocnici může někomu zachránit život. Před svátkem zamilovaných to má zvláštní symboliku.

Kdo miluje, daruje krev - to je název speciální akce, v rámci níž mohou lidé v Pardubickém kraji oslavit svátek svatého Valentýna darováním nejcennější životní tekutiny. Každý zájemce starší 18 let má i v letošním roce tuto možnost hned na třech pracovištích Nemocnic Pardubického kraje.

Akce zaměřené na nábor nových dárců krve se v předvečer svátku zamilovaných budou konat v Pardubické, Orlickoústecké a Svitavské nemocnici.

Mezi mladými je dost dárců

„Jsem rád, že v dnešní společnosti je stále mnoho lidí ochotných dělat něco užitečného a smysluplného. Při akcích ke svátku svatého Valentýna se to každoročně ukazuje. Je potěšitelné vidět, že jde zejména o mladou generaci. Věřím, že i letos se jich najde opět hodně. Velmi bych si přál, aby ve svém úsilí a snaze pomoci druhým vytrvali a aby se z nich stali pravidelní dárci krve,“ prohlásil první náměstek hejtmana zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek.

Akce „Kdo miluje, daruje krev“ na hematologicko-transfuzním oddělení Orlickoústecké nemocnice se uskuteční v pátek 13. února od 7.00 do 10.00 hodin. Ve stejný den se bude konat Valentýnské darování krve na hematologicko-transfuzním oddělení Svitavské nemocnice, příjem dárců bude od 6.30 do 9.30 hodin. Valentýnské odběry krve na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice mají dvoudenní podobu, budou probíhat ve čtvrtek 12. února a v pátek 13. února vždy od 7.00 do 11.00 hodin.

Orlickoústecká nemocnice - pod záštitou senátora

Akce „Kdo miluje, daruje krev“ na hematologicko-transfuzním oddělení Orlickoústecké nemocnice má dlouholetou tradici. Letos se uskuteční již podeváté.

„Na Orlickoústecku máme skvělé dárce, ochotné kdykoliv přijít bezplatně darovat krev. Jsem na ně hrdý. Smyslem této akce je upozornit na nezbytnost transfuzí v současné medicíně a především přesvědčit o smyslu bezplatného dárcovství mladou generaci, aby nám neutíkala z nemocnic, kde je potřebujeme, do komerčních odběrových center. Za rok nás čeká již jubilejní 10. ročník Valentýnského darování krve a jsem rád, že se před několika lety k nám připojila také Pardubická nemocnice. Byla to předzvěst spolupráce, kterou nyní budeme plně rozvíjet v rámci Nemocnice Pardubického kraje,“ uvedl ředitel a primář hematologickotransfuzního oddělení Orlickoústecké nemocnice Jiří Řezníček.

Valentýnské Odběry krve v Orlickoústecké nemocnici se tradičně konají pod záštitou senátora Petra Šilara. „Dárcovská akce ´Kdo miluje, daruje krev´ patří mezi ty aktivity, které rád už několik let podporuji. Mladší generaci nabídne prostor k tomu, aby pochopila a také na vlastní kůži pocítila, že je přirozené nejenom brát, ale i dávat. Být tady jeden pro druhého,“ řekl senátor Šilar, který se akce v Orlickoústecké nemocnici pravidelně účastní.

Prvodárci v Ústí nad Orlicí budou již tradičně obdarováni drobnými upomínkovými předměty z dílen Domova pod hradem Žampach. Na občerstvení se letos podílí Choceňská mlékárna, která dárcům krve nabídne své jogurty, a koláče doveze obchodní družstvo Konzum.

Pardubická nemocnice - pod záštitou dvou politiků

Valentýnské odběry krve na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice mají před sebou čtvrté pokračování. „V současnosti nemáme nedostatek krve a jejich dárců. Přesto vítáme každou možnost k rozšíření dárcovské základny. Při Valentýnských odběrech se to v minulých letech dařilo, vždy přišlo hodně nových dárců. Věřím, že zájem veřejnosti bude i letos. Zejména z řad mladé generace, u níž je největší perspektiva do budoucna,“ řekla primářka transfuzního oddělení Pardubické nemocnice Helena Geierová.

Akce se již tradičně koná pod záštitou místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Miluše Horské a prvního náměstka hejtmana Pardubického kraje zodpovědného za zdravotnictví Romana Línka.

„Dárců krve si velmi vážím. Při minulých ročnících bylo velmi krásné vidět, že je mezi námi stále hodně lidí, kterým není lhostejný osud druhých. Darování krve je velmi ušlechtilým činem. Je symbolické přijít na odběr v předvečer svátku svatého Valentýna a projevit lásku k druhému. Proto od začátku tuto akci podporuji a těší mě, že se z ní stala tradice,“ řekla senátorka Horská.

Již tradičně si účastníci Valentýnských odběrů neodnesou jen dobrý pocit z darování krve. Děti ze Základní školy a Praktické školy Svítání opět pro prvodárce v Pardubické nemocnici připravily ručně vyráběné dárky jako památku na první odběr. Pro každého dárce bude na transfuzním oddělení připraveno sladké občerstvení z cukrárny hypermarketu Globus. A stejně jako v minulých třech letech budou na závěr Valentýnských odběrů krve ještě všichni prvodárci zařazeni do slosování. Jeden z nich se může těšit v duchu názvu této akce na romantickou večeři pro dva v pardubickém Restaurantu U Dvou Kohoutků.

Svitavská nemocnice - přijďte klidně v páru

Tradiční akci ke dni svatého Valentýna pořádají rovněž na hematologicko-transfuzním oddělení Svitavské nemocnice. „V pátek se ´šťastnou´ třináctkou v datu můžete darovat krev z lásky. Přijít darovat krev mohou lidé samostatně nebo v párech,“ uvedla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Svitavské nemocnice Markéta Nemšovská.

Valentýnské dárcovství párů bude oceněno kytičkou a malým šampaňským. Prvodárci v rámci této páteční akce obdrží krásné tričko. A odměnu připravily i děti z partnerské školy, které pro dárce namalovaly srdíčka. „V případě zájmu o informace o dárcovství krve může kdokoliv využít e-mailovou adresu ,“ uvedla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Nemšovská.

Kdo může darovat krev

Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety. Pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. Potřebná tělesná hmotnost je nad 50 kilogramů. K odběru krve je nutné si přinést průkaz totožnosti, opakovaní dárci i legitimaci dárce krve. Všechna potřebná vyšetření budou provedena zdarma bezprostředně před odběrem.

24 hodin před odběrem krve není vhodné pít alkohol a jíst tučná jídla, stejně tak není vhodná ani nadměrná fyzická námaha, na kterou člověk není zvyklý. Na druhou stranu se nedoporučuje dostavit se na vlastní odběr nalačno. Dárce by si měl ráno před odběrem dát lehkou netučnou snídani a zejména vypít dostatek tekutin.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš