Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman Netolický: Pacient by neměl složitě hledat, na jakém oddělení ho přijmou. Vznik centrálních příjmů je prioritou krajského zdravotnictví

07.02.2015
Hejtman Netolický: Pacient by neměl složitě hledat, na jakém oddělení ho přijmou. Vznik centrálních příjmů je prioritou krajského zdravotnictví

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Netolický

Po úspěšně zvládnuté fúzi a vzniku společnosti Nemocnice Pardubického kraje a. s., která byla předpokladem pro rozvoj celého systému krajského zdravotnictví, přichází nyní na řadu také problematika investic do rozvoje akutní péče. Uvedl to hejtman Martin Netolický ve svém prohlášení, které zaslal redakci.

Nyní je třeba se zaměřit na zlepšení akutní péče o pacienty

„Proto je dle mého názoru nezbytné vybudovat centrální příjmy v jednotlivých zdravotnických zařízeních. Moderní zdravotnictví je nastaveno tak, že na centrální příjem je dovezen pacient, který je poté vyšetřen odborným lékařem a nemusí složitým způsobem vyhledávat příslušný příjem na jednotlivých odděleních. Domnívám se, že centrální příjmy budou také významné z hlediska nakládání s lidskými zdroji, protože budou znamenat mnohem efektivnější využití lékařů, zdravotnického, ale i obslužného personálu. Jejich vybudování přinese potřebný impuls pro další rozvoj, který potřebují zejména pavilonové nemocnice, tedy Pardubice a Ústí nad Orlicí," uvádí ve svém prohlášení, v němž formuluje ještě další svá stanoviska:

Pro Pardubický kraj bude určitě úspěchem, pokud se podaří projekt dokončit do roku 2020. Jedná se o střednědobý dosažitelný horizont, avšak záležet bude samozřejmě na systému financování, jelikož investice dosahují nemalých částek. V Pardubicích se odhadují náklady řádově na půl miliardy až miliardu korun. V Ústí nad Orlicí je to přibližně 200 milionů korun.

Prostředky, které byly v minulosti projídány, budou moci být investovány právě do centrálních příjmů

V dalších nemocnicích by stačila pouze úprava stávajících prostor a jednotlivé investiční náklady by dosahovaly desítek milionů korun. Z evropských fondů na takovéto investice prostředky již nebudou a v rámci předchozího programového období 2007 – 2013 jsme žádali o finance na obnovu přístrojového vybavení, technologií, ale především také na investice do zcela zanedbaných nemocničních budov. Když se podíváme na jejich stav před pěti šesti lety a dnes, tak lze konstatovat, že velká část problémů byla vyřešena, a nyní můžeme uvažovat o dalších investicích, které naše zdravotnictví nezbytně potřebuje. Domnívám se, že vzhledem k očekávanému zlepšení hospodaření v rámci fúzované společnosti Nemocnice Pardubického kraje lze předpokládat, že prostředky, které byly v minulosti projídány v rámci sanace provozních ztrát, budou moci být investovány například právě do centrálních příjmů.

Plán na jejich vybudování sice přesahuje volební období stávající krajské samosprávy, ale domnívám se, že kdokoliv, kdo nastoupí v roce 2016 do krajské rady a bude mít na starosti zdravotnictví, bude pokračovat v započatých plánech. Pro nás je v současnosti prioritou příprava projektové dokumentace a zvážení veškerých způsobů financování.

Centrální příjmy v nemocnicích na území kraje pro nás nejsou pouze snem, který by měl zůstat na papíře. Je to jasná priorita v oblasti zdravotnictví do roku 2020."

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš