Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dohodnutý kompromis je maximum možného, říká hejtman Netolický po jednání nemocnice s odbory. Jak na tom teď budou mzdy zdravotníků?

27.01.2015
Dohodnutý kompromis je maximum možného, říká hejtman Netolický po jednání nemocnice s odbory. Jak na tom teď budou mzdy zdravotníků?

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Zdravotníci v Pardubickém kraji dostanou přidáno.

Vedení Nemocnice Pardubického kraje, a. s. a vyjednávací tým odborových organizací dospěly ke shodě v úpravách mezd při jednání o nové kolektivní smlouvě pro rok 2015. Dohodly se na konkrétním navýšení základních tarifních mezd pro zaměstnance. Budou zdravotníci i po finanční stránce spokojeni v poslání, které vykonávají nyní pod hlavičkou krajské akciové společnosti? Hejtman také vysvětluje, proč se v rámci zdravotnictví bude kraj chovat jako podnikatel.

Základní mzdy v rámci  nemocnic Pardubického kraje stoupnou o tři procenta pro lékaře a o pět procent pro nelékařské zdravotnické pracovníky a ostatní skupiny.

„Nalezení shody v této oblasti vnímáme jako jedno z nejklíčovějších míst v rámci jednání o uzavření nové kolektivní smlouvy. Nyní už zbývá dokončit jen některé poslední záležitosti. Na všem podstatném jsme se však již dohodli,“ prohlásil předseda představenstva a generální ředitel Tomáš Gottvald.

Bude víc za pohotovost

V předchozím jednání se obě strany už domluvily na řadě bodů v oblasti mzdového předpisu. Mimo jiné na navýšení sazby za práci v době ústavní pohotovostní služby, což byl významný mezník při vyjednání. Při pátečním pokračování jednání zástupci odborových organizací akceptovali nabídku zaměstnavatele a bylo dohodnuto i navýšení základních mezd o tři procenta pro lékaře a o pět procent pro nelékařské zdravotnické pracovníky a ostatní skupiny.

K výsledku jednání se vyjádřil i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický„Dohodnutý kompromis je maximum možného,“ uvedl hejtman  a pokračoval: „Dohoda vyžadovala vstřícnost obou stran. Řešení je zatím dojednáno na rok 2015 s tím, že v příštích letech se sjednotí principy odměňování ve všech pěti nemocnicích v rámci jedné společnosti.“

Náměstek hejtmana nepochyboval

Náměstek hejtmana Roman Línek, který má v krajské radě na starosti zdravotnictví, o nutnosti zvýšit základní platy nepochyboval: „Zdravotníci si zvýšení platů rozhodně zaslouží. Věřím, že navržená výše je rozumná a v takových proporcích, aby nerozkolísala pracně získanou ekonomickou stabilitu našich nemocnic.“

Generální ředitel Tomáš Gottvald poděkoval vyjednávacímu týmu odborových organizací za vstřícnost, že pro skupinu lékařů akceptoval pouze tříprocentní navýšení a dodal: „Dohodli jsme se na tom, že v polovině letošního roku zahájíme jednání o možném finančním dokrytí navýšení mezd skupině lékařů, a to podle vývoje hospodářského výsledku naší společnosti.“

Nová kolektivní smlouva v horizontu týdnů

Dohodou v otázce navýšení základních mzdových tarifů se tak otevřela cesta k podpisu nové kolektivní smlouvy pro rok 2015. Mělo by k tomu dojít v horizontu několika týdnů. „Všechna sjednaná plnění však budou platná zpětně od prvního ledna letošního roku,“ uvedl generální ředitel Gottvald.

Fúze nemocnic pokračuje. Konkurence končí

Hejtman Pardubického kraje se mimo jiné před pár dny společně s 1. náměstkem Romanem Línkem sešli s předsednictvem a řediteli úseků nově založené společnosti Nemocnice Pardubického kraje, a.s. Společně prodiskutovali některá aktuální témata největšího krajského zaměstnavatele se čtyřmi tisíci zaměstnanci a čtyřmiliardovým obratem. Představitele kraje zajímal především konkrétní průběh fúze a výhled na rok 2015.

Hejtman také seznámil ředitele jednotlivých nemocnic s investičními plány kraje na tento rok. „Sloučením se výrazně zlepšilo řízení společnosti a zároveň tak končí stav, kdy si jednotlivá zařízení konkurovala v boji o pacienty. Záměr na sloučení nemocnic do jedné akciové společnosti poskytující zdravotnickou péči nemá v našich podmínkách obdoby. Lze očekávat, že se ostatní kraje budou naším příkladem inspirovat a v budoucnu nás napodobí,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Chováme se jako podnikatelé, naším cílem je především zamezit plýtvání prostředků a zefektivnit chod nemocnic. Zároveň musím zdůraznit, že celý krok bychom jen stěží realizovali bez pomoci Ministerstva zdravotnictví a Všeobecné zdravotní pojišťovny,“ dodal Martin Netolický.

Mezi projednávaná témata na setkání vedení kraje a Nemocnice Pardubického kraje, a.s. patřila především organizační struktura nového subjektu a vzájemné vztahy mezi jednotlivými nemocnicemi. Dále byla diskutována centralizace nákupu léčiv a zdravotnického materiálu, politika společnosti vůči Všeobecné zdravotní pojišťovně na rok 2015 a v neposlední řadě také personální otázky a finanční plán na rok 2015. „Aktivně jsem se zajímal o investice v nemocnicích a dodržování termínů jejich realizace. Ředitele nemocnic jsem poté seznámil s investičními záměry Pardubického kraje na rok 2015,“ uzavřel hejtman Martin Netolický.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace