Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prezident Zeman v Pardubicích, Chrudimi i Přelouči: Přiznal lidem, „kdy a kde se mýlil v politice“. A zase ty karty...

15.01.2015
Prezident Zeman v Pardubicích, Chrudimi i Přelouči: Přiznal lidem, „kdy a kde se mýlil v politice“.  A zase ty karty...

Foto: Pardubický kraj

Popisek: V rámci návštěvy Pardubického kraje prezident pohovořil i s výsadkáři. Věří, že přispějí k obraně proti terorismu.

REPORTÁŽ, FOTOGALERIE Svou druhou návštěvu Pardubického kraje uskutečnil tento týden prezident republiky Miloš Zeman se svou manželkou Ivanou, a to za doprovodu hejtman kraje Martina Netolického. Hlava státu navštívila několik měst. Například v Přelouči prezident vysvětloval, proč rozděluje společnost. Došlo na islám i přiznání ohledně žen. Dostal krabici vzkazů, kde mu lidé zdůvodňují, proč rozděluje společnost.

První den návštěvy, v pondělí, jednal v krajské metropoli v sále zastupitelstva s členy rady, zastupitelstva a starosty obcí. Následně se sešel se zástupci krajem zřizovaných organizací a tripartity v Pardubickém kraji.

„Mám radost, že návštěva není jen formální. Vítám, že se návštěvy prezidenta v kraji opakují a že zná problematiku regionu. Máme tak možnost projednat, jak jsme postoupili ve změnách ve zdravotnictví, školství nebo exportu,“ podotkl Martin Netolický a připomněl, že Pardubický kraj se může chlubit velmi dobrou investiční politikou, která v uplynulém roce znamenala investice ve výši dvou miliard korun.

Po podpisu do pamětní knihy kraje daroval hejtman Martin Netolický prezidentovi exkluzívní sadu příborů v historickém provedení od výrobce z Moravské Třebové a jeho manželce krajkový náhrdelník ze Žamberka. Od prezidentského páru dostal Martin Netolický křišťálovou vázu na květiny.

V sále Rady Pardubického kraje se následně prezident sešel se zástupci krajských organizací a tripartity. Ředitel Nemocnic Pardubického kraje Tomáš Gottvald seznámil Miloše Zemana s příznivými výsledky krajského zdravotnictví a právě uskutečněnou fúzí nemocnic akutní péče. Představitelé Krajské hospodářské komory se svěřili s problémem se zákony, které se schvalují na poslední chvíli a jsou nedokonalé a komplikují tak podnikání.

Ředitelka Domova u fontány, největšího zařízení pro seniory v kraji, Danuše Fomiczewová upozornila prezidenta na kritickou situaci rodin, které se starají o své blízké postižené Alzheimerovou chorobou: „Musíme těmto lidem vytvořit podmínky, aby mohli co nejdéle pečovat o své příbuzné v domácím prostředí. Podobně jako rodiče starající se o malé děti by měli mít možnost o ně pečovat celodenně a mít garantované pracovní místo podobně v případě mateřské či rodičovské dovolené.“ Prezident slíbil problematiku projednat s ministryní práce a sociálních věcí.

Téma nového zákona o veřejných zakázkách otevřel ředitel největšího gymnázia v kraji Luděk Burian: „Momentálně čelíme pokárání za porušení rozpočtové kázně při veřejné soutěži na vybavení v rámci projektu na podporu přírodovědného a technického vzdělávání. Přitom musíme vybrat takové, aby bylo kompatibilní s naším stávajícím, což při zohlednění ceny jako jediného kritéria soutěže nelze.“ Podle chystaného zákona už nebude cena jediným kritériem a ani účast jediného uchazeče v soutěži nebude znamenat její zrušení, odpověděl prezident. Pro zmírnění zákona se vyslovil i hejtman Martin Netolický, ale varoval, aby nová legislativa nevedla k razantnímu zvýšení cen projektů.

Na programu bylo také otevření nové výrobní haly ve společnosti DAKO-CZ v Třemošnici.

Odchyťte modráska a bude klid

Prezidenta Miloše Zemana přivítali lidé například v Přelouči. Sem přijel v pondělí odpoledne v rámci cesty po Pardubickém kraji, aby debatoval s lidmi. „Při plánování návštěv prezidenta záměrně vybíráme místa, kde ještě nebyl. V tomto případě nás k tomu vedl velký rozvoj tohoto města a místních soukromých firem jako jsou Kiekert nebo SVOS. Pardubický kraj byl v loňském roce mediální skupinou Financial Times vyhlášen krajem budoucnosti v oblasti zahraničních investic, a to platí i pro Přelouč,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Na samotné otázky ale mnoho času nezůstalo. Před budovou takzvané Občanské záložny v centru města se shromáždilo pár stovek přihlížejících, kteří očekávali příjezd hlavy státu.
Na pódiu ho pozdravila starostka Přelouče Irena Burešová a hejtman kraje Martin Netolický. Miloš Zeman a zmínil několik základních problémů ve městech Pardubického kraje. Například nezaměstnanost nebo záměr vodního díla na splavnění Labe.

V této souvislosti vyjádřil své znepokojení nad odvoláváním odpůrců stavby na poslední chvíli. „Pokud oponenti hrají poctivou hru, mají odvolání podat hned, jakmile je vydáno příslušné rozhodnutí. Potom se setkáváme s tím, že se proti výstavbě rychlostní komunikace ze Zlínského kraje na Slovensko protestuje se zdůvodněním, že na trase se vyskytuje chráněný živočich, křeček polní,“ sdělil Zeman. „Je to paradoxní, ale krajskému úřadu bylo uloženo najít pozemek v jeho vlastnictví, kam bude populace křečků polních v počtu asi třiceti kusů přesunuta. Já nevím, jak se odchytávají křečci, ale vím, jak se odchytávají motýli. Neboť argumentem proti zdymadlům je výskyt modráska, druhu, který s výjimkou této lokality nikde jinde v zemích českých a moravských nežije,“ pokračoval prezident.

Slušné předání nepěkného daru

Vyzval proto s humorem posluchače: „Vezměte síťky, z dětství si to možná pamatujete, se síťkami odchyťte modráska a odneste ho na vhodný pozemek, aby mohla začít stavba, která přinese Přelouči také nová pracovní místa.“ Podpořil snahu nechat za sebou něco užitečného. Tedy stavbu, která přežije dnešní i budoucí zastupitele a zanechá stopu v dějinách. Pak předal slovo jednomu z odpůrců v hledišti. Přihlásil se Lukáš Spurný s červeným dárkem: „Nemám otázku, spíše přání. My jsme připravili dar, což může znít zvláštně, ale my to tak cítíme. Jde o vzkazy od lidí, kteří si myslí, že se vám daří naši společnost rozdělovat a není to správné. Neberte to jako útok na svoji osobu, spíše jako pohled, jak vás někteří občané mohou vnímat,“ vysvětlil mladík.

Prezident Miloš Zeman odpověděl, že vzkazy rád převezme a potvrdil, že společnost je rozdělena v řadě věcí bez ohledu na osobu prezidenta. Počínaje právě prezidentskou volbou, názory na Rusko, Ukrajinu, Čínu i na islámský terorismus. „Jsou zastánci i vyhranění odpůrci, a já patřím k těm druhým, ale chápu ty, kteří tvrdí, že je islám mírumiluvné náboženství. Já s tím nesouhlasím. Nechť má každý právo na svůj názor, ale forma, kterou jste zvolili, tak trochu odporuje výzvě zástupců červených karet. Pane prezidente, chceme s vámi mluvit z popudu organizátorů, je lepší. Je lepší, když spolu lidé mluví z očí do očí než předávat písemné vzkazy. Já doufám, že tam najdu milostný dopis, kde pod záminkou rozporu s mými názory mi někdo vyznává lásku,“ zavtipkoval na konci odpovědi Miloš Zeman.

Líbí se mi hubenější modelky. Tím rozděluji společnost?

Jeden z posledních dotazů z publika vznesl zástupce organizace „Islám v České republice nechceme“ jménem Ištván. „Vy možná někdy společnost rozdělujete, naštěstí je tu téma, které osmdesát až devadesát procent lidí spojuje, a to je islám. Chtěl bych vám poděkovat a pozvat vás na naši demonstraci, která se koná v pátek před vaším barákem na Hradčanském náměstí,“ řekl. Prezident Zeman poděkoval: „Vy jste teď právě uvedl další důkaz, že společnost rozděluji. V tom případě, že osmdesát procent protestuje a dvacet, možná méně, islám podporuje, opět svým názorem společnost rozděluji. Někomu se líbí hubené a někomu tlustší modelky. Mně se líbí ty hubenější – pokud nejsou jako tyčky – ale je tu skupina, které se líbí silnější modelky. Kdybych řekl, že štíhlejší modelky se mi líbí víc, zase rozděluji společnost. Každý jasně vyjádřený názor to dělá a jediný způsob, jak ji nerozdělovat, je neříkat žádný názor. Ale tohle já dělat nebudu,“ dodal Miloš Zeman nakonec.

Prezident poděkoval výsadkářům. Vyzdvihl důležitost dronů

V úterý se mimo jiné delegace v doprovodu hejtmana Martina Netolického vydala nejprve za elitními výsadkáři do Chrudimi a poté pokračovala setkáním se zastupiteli a občany města.

Výsadkáři 43. praporu prezidentovi předvedli nejen špičkovou výzbroj, ale také ukázku boje na krátkou vzdálenost. „Bohužel jsem nedávno musel ocenit čtyři z pěti veteránů z Afghánistánu in memoriam,“ povzdechl si prezident a pokračoval s nabídkou: „Pokud budou mít veteráni zájem, mohli by po skončení v zahraničních misích pracovat v Hradní stráži.“ Dále vojákům poděkoval a popřál, aby se ze svých misí vraceli beze ztrát a aby pomohli České republice v boji proti terorismu. „Jsem přesvědčen, že budoucností armády jsou drony,“ upozornil Miloš Zeman a připomněl, že se musíme bránit tisíce kilometrů daleko, tam, kde jsou základny teroristů, a tím předejít jejich útokům. „Říkám tomu předsunutá hlídka a jsem rád, že jsem jako první prezident mohl navštívit vojáky přímo v Afghánistánu,“ dodal na závěr setkání.

Zeman před publikem: Když jsem byl v Číně, udělal jsem chybu...

Byli to tedy i Chrudimští, kteří se mohli ptát prezidenta Miloše Zemana na jeho názor. Společně s hejtmanem Martinem Netolickým a starostou Petrem Řezníčkem zde proběhlo setkání s veřejností v úterní poledne. Ve zdejším sále takzvané Chrudimské besedy na něj čekaly čtyři stovky diváků, v první řadě dokonce několik se zelenými kartami s nápisem "Jsme s Vámi!".

Pochválil starostu a hejtmana za přebytkové rozpočty. „V kraji je to přebytek půl miliardy a přitom loni dokázal vynaložit dvě miliardy korun na investice. Srovnejte to s tím, že stát má stomiliardový schodek. Ptám se, když to dokáží hejtman i starosta, proč to nedokáže stát. Odpověď je příšerně jednoduchá. Česká republika je v míře daňových podvodů na jednom z posledních míst a každý rok klesáme, takže situace se nezlepšuje, ale naopak zhoršuje,“ řekl prezident Zeman. Podle něj leží v tomto okamžiku na Státním fondu dopravní infrastruktury bez užitku osmdesát milionů korun. Podotkl, že v minulém roce jsme nepostavili ani jeden jediný kilometr dálnice i přes připravené projekty a koupené pozemky.

Pogratuloval také městu Chrudim k vytvoření rekordu. „Podařilo se vám být městem, které nejdéle sestavovalo svoji koalici,“ připomněl. Následovaly otázky z publika, jako první tradičně dostal slovo člověk s opačným názorem: „Chtěl jsem se zeptat, jestli někdy chybujete? Mně to přijde, že jste dokonalý a nikdy jste nepřestřelil, jako třeba já. Neslyšel jsem od vás slovo chyba,“ řekl muž ze zadních řad. Odpověď Miloše Zemana následovala. „Evidentně nesledujete sdělovací prostředky. Kdybyste mě sledoval nejméně v poslední době, tak byste zjistil, že jsem přiznal minimálně dvě chyby a za obě jsem se omluvil,“ sdělil Zeman a pokračoval.

„Ta první chyba je staršího data. Jednou na schůzi starých sociálních demokratů - a to bylo ještě v době, kdy jsem byl předsedou sociální demokracie - si stěžovali na stranické legitimace, které mají nedůstojnou formu. Tehdy jsem řekl: Až vyhrajeme volby, budeme stranické legitimace sociální demokracie vázat do kůže členů ODS. A byla to jedna z největších pitomostí, co jsem kdy v životě řekl, už pět minut potom jsem se zastyděl a moderátorovi se omluvil,“ vzpomínal prezident. Jako druhou chybu uvedl rozhovor na téma Čína. „Když jsem byl v Číně, prohlásil jsem, že se od Číny musíme učit, jak stabilizovat společnost, a řekl jsem, že tento výraz měl dva výklady. První, že musíme přenést čínské zkušenosti do České republiky, což je naprostý nesmysl. Druhý, který jsem pak upřesnil, že musíme studovat, jak Čína stabilizovala svoji společnost už kvůli jednání s čínskými partnery, abychom jim rozuměli,“ vysvětlil Zeman.

„Nebudu mluvit o chybách při výběru partnerek, ale mohu říci, že jsem už dvacet let šťastně ženatý,“ dodal prezident.

Znevažování červených karet?

Poslední dotaz se týkal výzvy červených karet. Prezident kritizoval, že jejich demonstrace trvala několik minut. „Kdyby lidé sedmnáctého listopadu zdvihali červené karty pár minut, také by se jim nic nestalo. Je to taková líná statečnost, organizovat dvouminutovou demonstraci. S humorem jsem jim řekl, že chápu jejich protest proti kartě Opencard, která je také červená, a chápu jejich protest proti miliardovým ztrátám v projektu. Byl to vtip a pochopili ho i všichni přítomní novináři. Jediní, kdo ten vtip nepochopili, byli organizátoři. Později vydali výzvu s vysvětlením, že nejde o Opencard, ale o protest proti prezidentovi. Tak jsem si pomyslel cosi o jejich inteligenci,“ dokončil odpověď Zeman.

Hejtman slíbil opravit silnici do Kameniček

Nejvyšší představitel státu stihl i návštěvu Hlinska. V Mlékárně Hlinsko přivítal prezidenta generální ředitel Jiří Tvrdík otázkou: „Pijete mléko? Chutná vám? Lze najít na hradě české potraviny?“ Prezident odpověděl bonmotem: „Na hradě se pije pouze moravské víno, ale pokud pošlete kanceláři výhodnou nabídku, můžeme se dohodnout.“ Potvrdil, že o hlinecké mlékárně se mluví dobře. „Dozvěděl jsem se, že jako jedna z mála mlékáren děláte máslo z mléka. Za to bych vám chtěl poděkovat. Na Hlinecku je jedna z nejvyšších nezaměstnaností v Pardubickém kraji, patří vám proto poděkování za investice, které do mlékárny směřujete.“

„Zadali jsme si analýzu brownfieldů, které bychom využili pro průmyslovou zónu a příchod investorů,“ informoval prezidenta starosta města Hlinska Miroslav Krčil. „Také nás trápí absence odborných učilišť, zbylo nám pouze gymnázium. Rádi bychom vrátili střední školství do města,“ připomněl další z problémů starosta. To, že středoškoláci přes týden tráví volný čas v jiných městech, se negativně projevuje například i na činnosti sportovních oddílů. Na to reagoval hejtman Martin Netolický: „Nepřipustím zánik žádné další školy v kraji, přitom rozumím situaci zde v Hlinsku. Ale současný normativní systém financování je neúprosný,“ řekl s tím, že také potřebuje vědět, co pro změnu stavu udělá město. „Chtěl bych se vám omluvit za komplikace, které způsobila rekonstrukce silnice Hlinsko – Dřeveš. Vím, že Pardubický kraj má obrovský dluh v silniční infrastruktuře na Hlinecku. Letos ale budeme dál pokračovat v modernizaci této komunikace směrem na obec Silnice a především chceme zahájit rekonstrukci silnice z Hlinska do Kameniček,“ sdělil dobrou zprávu Hlinečanům hejtman.
Návštěvu prezident ukončil třetí den ve společnosti Iveco Czech Republic, a. s., ve Vysokém Mýtě, největšího výrobce autobusů značky Iveco Bus a jednoho z největších zaměstnavatelů v kraji. Prezident Miloš Zeman zavzpomínal na autobus Zemák z tehdejší vysokomýtské Karosy, který se zrodil za pomoci francouzského manažera navzdory tehdejšímu ministru dopravy.

Miloš Zeman stihl ještě setkání s představiteli a občany města Chocně a na závěr své cesty zavítal do Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí.

Zuzana Koulová a tiskové oddělení Pardubického kraje

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

 

Vložil: Lucie Bartoš