Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kraj nominoval muže a ženy na cenu za zásluhy i za záchranu života. Už známe konkrétní jména i příběhy, které se za nimi skrývají

21.12.2014
Kraj nominoval muže a ženy na cenu za zásluhy i za záchranu života. Už známe konkrétní jména i příběhy, které se za nimi skrývají

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Plastika Za zásluhy, kterou uděluje Pardubický kraj.

Zastupitelé Pardubického kraje projednali na svém posledním letošním jednání také nominace na ocenění kraje za rok 2014. Poradní sbor složený ze zástupců všech politických klubů v zastupitelstvu vybral tři nominace z 31 na cenu Za zásluhy o Pardubický kraj a tři ze sedmi návrhů na Cenu Michala Rabase za záchranu.

Držiteli ocenění se stanou Luděk Štěpán, zakladatel souboru lidových staveb na Veselém kopci, Petr a Magda Kučerovi, kteří vracejí krásu zámku Nové Hrady, a spolky Králická pevnostní oblast a Společnost přátel čs. opevnění, které oživuje pevnostní objekty na Králicku. Za poskytnutí laické první pomoci obdrží ceny Lukáš Kamaryt a Ladislav Pulpit a za dlouholetou propagaci dárcovství kostní dřeně na Orlickoústecku Radek Biedla.

Vybírali i občané, ne jen politici

Pardubický kraj vyhlásil nominace na svá ocenění letos podruhé. „Obdrželi jsme velké množství návrhů. Do nominace se zapojili zejména starostové, ředitelé škol, ale i běžní občané. Je vidět, že se tato ocenění zabydlují v povědomí lidí a získávají respekt,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Výběr kandidátů byl velmi příjemný. Člověk si uvědomí, v záplavě všech negativních zpráv ze světa, kolik máme mezi sebou pracovitých a šikovných lidí, ale i těch, kteří neváhají v pravou chvíli zasáhnout a chránit zdraví či života cizího člověka,“ dodal hejtman Martin Netolický.

Za mlýn a pilu

Luďka Štěpána vybral poradní sbor Zastupitelstva Pardubického kraje za jeho dlouholeté úsilí o dokumentaci a záchranu lidových staveb a neindustriálních technických objektů Pardubického kraje. Podařilo se mu shromáždit rozsáhlou sbírku reprodukcí stavebních plánů, publikoval řadu prací o historii a metodice staveb, ale především přispěl k vybudování Souboru lidových staveb Vysočina. Právě jeho zásluhou jsou tu dnes k vidění unikátní kolekce technických objektů na vodní pohon jako je mlýn či pila.

Za zámek s klobouky a s muzeem cyklistiky

Manželé Petr a Magda Kučerovi budou oceněni za záchranu zámku Nové Hrady u Litomyšle a vytvoření nového turisticky atraktivního cíle v kraji. Kučerovým se podařilo na vlastní náklady zrekonstruovat samotný rokokový zámek a otevřít jej veřejnosti. Opraveny byly i další přilehlé budovy a postupně obnovují i zámecký areál. Vedle hlavní zámecké expozice otevřeli Muzeum cyklistiky a Galerii klobouků. Nové Hrady jsou již několik let také dějištěm koncertů v rámci festivalu Smetanova Litomyšl.

Králická pevnostní oblast, o. p. s., a Společnosti přátel československého opevnění, o. p. s., byly nominovány za více než dvacetileté úsilí o oživení, obnovu a zpřístupnění pevnostních objektivů na Králicku. Spolky také pořádají vojensko-historickou akci Cihelna, které se účastní každoročně přes 20 tisíc lidí, a vydávají publikace na toto téma.

Nebyl lhostejný jako ostatní kolem

Lukáš Kamaryt, strážník Městské policie v Pardubicích, poskytl první pomoc seniorovi, který zkolaboval v nádražní hale v Pardubicích. Ačkoliv se mu podařilo obnovit základní životní funkce, muž později zemřel. Ocenění si Lukáš Kamaryt zaslouží nejen za správné vyhodnocení situace a dobře provedenou resuscitaci, ale především za příkladné chování v kontrastu s lhostejností kolemjdoucích, kteří nechali dusícího muže pět minut bez pomoci.

Ladislav Pulpit, sezemický zastupitel a dobrovolný hasič, pomohl spolucestujícímu, který se dostal do život ohrožujícího stavu při cestě autobusem v Sezemicích. Poskytnutím nepřímé srdeční masáže mu zachránil život.

Radek Biedla, učitel Střední odborné školy automobilní v Ústí nad Orlicí, už více než třináct let povzbuzuje své žáky k dárcovství kostní dřeně. Díky jeho aktivitě se do národního registru zaregistrovalo více než tisíc sto mladých lidí a dokonce deset z nich kostní dřeň ve Fakultní nemocnici v Plzni také darovalo. V rámci České republiky se jedná o mimořádné číslo vztahující se k jedné instituci.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš