Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V kraji se zrušily některé nevyužívané spoje, jiné naopak přibyly. Přinášíme přehled. Jde o vlaky i autobusy

15.12.2014
V kraji se zrušily některé nevyužívané spoje, jiné naopak přibyly. Přinášíme přehled. Jde o vlaky i autobusy

Foto: Pardubický kraj

Popisek: V Pardubickém kraji se ruší málo využívané spoje, jejich části a zajížďky a vznikají některá nová spojení podle požadavků obcí.

V neděli 14. prosince vstoupila v platnost celostátní změna jízdních řádů vlaků a autobusů. Má dopad i na Pardubický kraj. Ruší se málo využívané spoje, jejich části a zajížďky a vznikají některá nová spojení podle požadavků obcí.

„Věřím, že se těmito změnami stále více přibližujeme k tomu, abychom regionální dopravu organizovali efektivně a podle skutečných potřeb lidí,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek. Veškeré jízdní řády lze najít na portal.idos.cz a spojení vyhledat na www.jizdnirady.cz.

Nové večerní spojení z Pardubic do Hrochova Týnce a Chrasti

Na základě požadavku obcí bude zaveden nový večerní spoj na lince 650608. Ten vyjede z Pardubic ve 20.10 a pojede přes Hrochův Týnec do Chrasti, kam přijede ve 20.55. Tím se zaplní čtyřhodinová prodleva mezi spoji a zároveň vhodně doplní nabídka vlaků z Pardubic do Chrasti, které jedou okolo 19. a 21. hodiny. Autobus bude z Chrasti ihned pokračovat zpět do Pardubic k Foxconnu přes Chrudim.

Zlepšení návaznosti na MHD Chrudim

Spoje linky 620700 z Chrudimi do Pardubic budou od 8 do 20 hodin odjíždět vždy v 5. nebo 35. minutu. Tím se zajistí možnost přestupu z linek městské hromadné dopravy, které budou na nádraží přijíždět ve 2. nebo 32. minutu. Zároveň se zavádí nový večerní spoj z Chrudimi do Pardubic s odjezdem ve 20.05. Ve směru z Pardubic pak nově pojede spoj v 19.32 místo v 19.17, čímž bude v Pardubicích zajištěn přestup na tento spoj z dalších autobusových linek a vlaků.

Lepší spojení Poličska s Hlineckem

Na trase Polička – Hlinsko dochází ke zlepšení nabídky v dopoledním čase. Nově pojede spoj linky 620752 z Poličky v 8.08 přes Borovou a Krounu do Hlinska, kam přijede v 8.54. Zde je možný přestup na osobní vlaky směr Pardubice a Havlíčkův Brod s odjezdy okolo 9. hodiny. V Krouně je přitom návaznost z linky 620770 ze směru Skuteč a Otradov a opačně. Do Poličky se prodlužuje spoj s odjezdem z Hlinska v 11.10, který nyní končí v Borové. Naopak se ruší málo využívaný spoj z Borové do Hlinska s odjezdem ve 12.15 a spoj z Hlinska do Krouny s odjezdem v 8.30.

Časové posuny na lince Hlinsko – Skuteč

V dopoledním čase pojedou spoje linky 620777 z Hlinska do Skutče v 9.22 a 11.22, tj. asi o hodinu později než nyní. Pro obec Holetín to bude znamenat nabídku spojení z Hlinska každou hodinu a zároveň zde vznikne možnost přestupu od linky 620702 ze směru Chrudim a Miřetice.

Nové spojení na Rosické trhy

Každou sobotu bude jezdit spoj z chrasteckého nádraží (8.13), kde bude mít návaznost na osobní vlak z Pardubic, přes náměstí do Rosic. Lze jej využít například k návštěvě Rosických trhů. Zpět pojede v 9.20 z Rosic opět přes náměstí v Chrasti a na nádraží přijede v 9.32. Zde bude možno přestoupit na osobní vlaky směr Pardubice a Žďárec u Skutče.

Z Býště do Pardubic v 8 hodin bez přestupu

Přesně v 8.00 pojede z Býště spoj linky 650603 přes Borek a Újezd u Sezemic nejen do Sezemic, kde nyní končí, ale bude pokračovat přímo až do Pardubic, kam přijede v 8.41. Odstraní se přestup v Sezemicích a zároveň dřívější příjezd do Pardubic (o 15 minut) bude výhodný pro ty, kteří pracují od 9 hodin.

Novinky u víkendové dopravy

Na lince 650604 Pardubice – Heřmanův Městec – Třemošnice - Běstvina dochází ke změně trasy u víkendových spojů. Spoje pojedou z Pardubic přes Heřmanův Městec a ze Starého Dvora pak polookružně, tj. přes Kraskov na Seč a do Běstviny a ihned zpět přes Třemošnici do Starého Dvora a dále směr Heřmanův Městec a Pardubice. Nebo opačně ze Starého Dvora přes Třemošnici do Běstviny a ihned zpět přes Seč a Kraskov. Tím se podstatně zlepší obslužnost Seče včetně zdejší rekreační oblasti.

Třemi páry spojů se obnovuje víkendová doprava z Přelouče do Kladrub nad Labem na lince 650621. Ta může do budoucna sloužit návštěvníkům hřebčína, ale nyní také obyvatelům Břehů, Semína a Kladrub nad Labem. V Přelouči je zajištěna návaznost na vlaky směr Pardubice i Kolín.

Rozšíření spojení z Pardubic do Heřmanova Městce

V současnosti jede poslední spoj z Pardubic do Heřmanova Městce v 19.28 a pak až ve 22.30. Tuto tříhodinovou mezeru zaplní nový spoj na lince 650604 s odjezdem ve 20.28 z Pardubic, který pojede přes Dřenice a Bylany a do Heřmanova Městce přijede ve 20.58. Ráno dochází k posunu spoje na téže lince – nově pojede z Pardubic v 5.17 a do Heřmanova Městce přijede v 5.45, přičemž zde bude možnost přestupu na spoj linky 620710 do Čáslavi s odjezdem v 5.47.

Zlepšení přestupních návazností v Holicích

Spoje linky 650650 Hradec Králové – Býšť – Rokytno – Vysoké Chvojno – Holice – Dašice pojedou zhruba o 6 minut dříve a do Holic dorazí zpravidla ve 13. minutu. Tím zde bude zajištěna přestupní návaznost na další linky směr Pardubice, Borohrádek, Horní Jelení a Vysoké Mýto, které odjíždějí po 15. minutě, což ocení zejména cestující z Chvojence nebo Vysokého Chvojna.

Změny v okolí Městečka Trnávky

Na lince 680864 Janůvky – Vranová Lhota byly zrušeny spoje Chornice – Dzbel, které byly nahrazeny železniční dopravou.

Změny v okolí Březové nad Svitavou

Dochází k efektivnějšímu navázání autobusové dopravy na železniční. Bohužel i nadále nebudou obslouženy velkými autobusy zastávky Brněnec, mlýn; Brněnec, mlýn-most; Březová nad Svitavou, Doubkovy louky, z důvodu nízké nosnosti mostu na silnici 36311/III.

Z linky dopravce Hnát Jaroslav 680581 Svitavy – Březová nad Svitavou byly odebrány spoje 8, 9 a 17, které byly vloženy do linky 680851 dopravce ČSAD Ústí nad Orlicí, a. s. Spoj 18 byl pro nízké využití zrušen. V lince 680581 byly nově posunuty víkendové spoje do vhodnějších časových poloh.

Změny v okolí Svitav

Ve Svitavách mezi železniční stanicí a autobusovým nádražím dochází k efektivnějšímu navázání autobusové dopravy na železniční, byly upraveny odjezdy a příjezdy spojů.

Změny v okolí Poličky

Dvěma páry spojů se obnovuje spojení mezi Poličkou a Brněncem na lince 680839. Toto spojení bylo požadováno zástupci obcí, cestující mají opět možnost návštěv lékařů i obchodů.

V obci Rohozná dojde k efektivnějšímu navázání spojů z Poličky i ze Svitav.

Na linkách 680833 Polička – Březiny, 680832 Polička – Sněžné, 680829 Svitavy – Svojanov, 680839 Polička – Rohozná byly nově upraveny víkendové spoje do vhodnějších časových poloh.

Změna časových poloh u linky Letohrad – Ústí nad Orlicí

Mnohokrát byl oddělením dopravní obslužnosti zaznamenán požadavek občanů na úpravu jízdního řádu linky 700972 Letohrad – Hnátnice - Ústí nad Orlicí, a sice aby spoje přijížděly do Ústí nad Orlicí v jiný čas. Nyní přijíždějí zpravidla v 9. minutu, nově se podařilo nastavit příjezdy v ranní špičce na 35. minutu. Úpravou této linky mohl být zaveden přímý spoj z Letohradu do Ústí nad Orlicí na 8. hodinu, čímž se zvýší kvalita obsluhy osady Červená.

Nově se od neděle dostanou cestující z oblasti Horní Dobrouče a Dolního Ostrova přímým spojem přes Dolní Houžovec do Ústí nad Orlicí.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš