Pardubický kraj zachraňuje i drobné památky, křížky, boží muka, kapličky
22.10.2014
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Pseudogotický litinový kříž ve Výprachticích
Stovky křížků, božích muk, kapliček a dalších památek, které nejsou vedeny v ústředním seznamu kulturních památek, chátrají a často je ohrožena i jejich samotná existence. Pardubický kraj proto od roku 2011 podporuje vlastníky či nadšence usilující o jejich záchranu. Letos přispěl na sedmnáct takových projektů. Jedním z nich je i pseudogotický litinový kříž ve Výprachticích.
„Litinový krucifix na kamenném podstavci zarůstal mechem, lišejníky a byl znehodnocen rzí. Samozřejmě, že taková památka nemá obdobný význam jako třeba gotický chrám, ale pro místní obyvatele, pro paměť regionu i spirituální stránku života místních lidí je velmi důležitá. Tyto památky jsou ovšem často přehlíženy a v havarijním stavu,“ vysvětluje náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jana Pernicová, která má ve své gesci i kulturu a památkovou péči.
Pardubický kraj ve svém grantovém programu pamatuje i na nezapsané památky. Na křížek do Výprachtic přispěl částkou padesát tisíc korun. Bez tohoto příspěvku by nebylo možné památku restaurovat.
„Kříž s podživotní postavou Krista a reliéfem Panny Marie představuje zajímavé propojení továrně užité výroby s kamenickou prací. Na kamenném podstavci jsou pak reliéfy sv. Antonína Paduánského a nástrojů Kristova umučení. Výprachtice po obnově získaly novou tvář, přesněji tzv. Malá strana obce, což je pro veřejný prostor velmi důležité,“ upozorňuje Jana Pernicová.
Mravenčí práce provází obnovu každého křížku či božího muka
Restaurátor Hynek Bláha musel odstranit krusty, mechy a korozi. Slepil rozlomené části fragmentů kamene a celkově jej konzervoval. Postavu Krista antikorozně ošetřil a pozlatil. Když ošetřil litinový kříž, tak zvýraznil písmena nápisu.
„Podobná mravenčí práce provází obnovu každého křížku či božího muka. Je proto velmi těžké věnovat pozornost všem nezapsaným památkám, ale jsem velmi ráda, že můžeme aspoň drobným dílem přispět k záchraně těchto objektů a zároveň motivovat občany, aby jim věnovali pozornost,“ říká Jana Pernicová.
V letošním roce Pardubický kraj přispěl na nezapsané památky částkou necelých šest tisíc korun. Systematicky je začal podporovat od roku 2011, přičemž částkou necelých dvou milionů podpořil 54 objektů.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová