Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman Netolický spolu se slovenským prezidentem a premiérem, předsedou sněmovny Hamáčkem a Livií Klausovou uctil památku hrdinů karpatsko-dukelské operace

14.10.2014
Hejtman Netolický spolu se slovenským prezidentem a premiérem, předsedou sněmovny  Hamáčkem a Livií Klausovou uctil památku hrdinů karpatsko-dukelské operace

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Pietní akt u příležitosti 70. výročí karpatsko-dukelské operace

Pietní akt u příležitosti 70. výročí karpatsko-dukelské operace, kterou provedl 1. československý armádní sbor a sovětská vojska na podzim roku 1944 ve snaze podpořit Slovenské národní povstání, si připomněli za účasti slovenského prezidenta a premiéra také předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček, česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Hejtman spolu s kolegy z úřadu uctil památku padlých hrdinů položením věnce s trikolorou přímo u památníku na Dukle.

„Velmi si vážím pozvání od předsedy Prešovského samosprávného kraje Petera Chudíka na tento pietní akt, který připomíná významný počin v rámci naší společné historie. Poděkoval jsem mu také za jejich přístup k významným osobnostem bojujícím v této těžké době, ke kterým patřil například armádní generál Ludvík Svoboda,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který památník navštívil na své cestě do partnerského regionu již v květnu loňského roku. Pro hejtmana i ostatní členy delegace bylo velkým zážitkem osobní setkání s dcerou generála Svobody Zoe Klusákovou – Svobodovou.

Karpatsko-dukelská operace byla vojenskou útočnou operací 1. československého armádního sboru a sovětského vojska, která trvala od 8. září do 28. října 1944. Jejím cílem bylo podpořit povstalecké síly Slovenského národního povstání. Neskončila však úspěchem, neboť se německým silám mezitím podařilo potlačit povstání na Slovensku. I přes nepřízeň přírodních podmínek se podařilo zatlačit německého nepřítele do hloubky Východních Karpat a způsobit mu velké ztráty. Cena však byla vysoká, podle historiků padlo v boji přibližně 1800 vojáků prvního československého armádního sboru. „Přes neúspěch byla Karpatsko-dukelská operace ukázkou příkladné spolupráce našich národů a obětavého nasazení lidských životů. Zaslouží si náš obdiv a respekt. Připomínat si tyto významné mezníky společných dějin přímo v místech, kde se odehrávaly, je naší morální povinností,“ řekl hejtman Netolický.

O památníku na Dukle

Památník se nachází v katastrálním území obce Vyšný Komárnik. Jeho vybudováním v oblasti, kde probíhaly boje karpatsko-dukelské operace, chtěla vláda Československé republiky poděkovat vojákům 1. československého armádního sboru. Památník byl postaven v roce 1949 a jeho autorem je architekt Jozef Grus. U památníku leží vojenský hřbitov, na kterém je pochováno celkem 565 příslušníků sboru. Autorem sousoší je Ján Kulich.

Památník tvoří vysoký pylon a kolumbárium. Uzavírá spodní část hřbitova. Spolu s obřadní síní je vysoký 28 metrů. Pylon symbolizuje úder osvobozovacích vojsk do nepřátelské obrany na polsko-československém pomezí. Sousoší znázorňuje matku děkující sovětskému vojákovi za osvobození a zároveň žaluje fašizmus za příkoří a utrpení, které způsobil. Na kolonádě vedoucí k památníku byly umístěny bronzové tabule s vygravírovanými jmény příslušníků 1. československého armádního sboru padlých v karpatsko-dukelské operaci. Ne všichni jsou pochováni na hřbitově v Dukelském průsmyku. Většina hrobů se nachází na polské straně hranic, především v polském městě Dukla a v polské osadě Nowosielce.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová