Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ukrajinu prý obchází ďábel. A není jen jeden, jsou hned dva. Zřejmě se stane toto ...

17.08.2014
Ukrajinu prý obchází ďábel. A není jen jeden, jsou hned dva. Zřejmě se stane toto ...

Autor: Parlamentní listy.cz

Popisek: Ukrajinská krize

Vojenský analytik Edward Lucas napsal v britském deníku The Times, že je lepší, když zločinci prohrají, než když vyhrají. To však neznamená, že blížící se konec krvavého konfliktu rozhodně nedává příčiny k oslavám. Už proto, že nikdo neví, jestli je to opravdový konec.

Ukrajina je podle Lucase v katastrofální situaci, Rusko bude muset po porážce „svých“ rebelů nějakým způsobem zachránit svou pověst (což přinese zákonitě problémy jinde) a rozhádaný Západ nemá nejmenší předpoklady tuto bezpečnostní krizi účinně vyřešit.

„Každá ze tří ukrajinských krizí - hospodářská, ústavní i geopolitická - by stačila k naprostému kolapsu té země. Kombinace všech těchto tří krizí vypadá jako naprostá katastrofa,“ poznamenává analytik v textu, který v češtině přinesl server Britské listy. Ukrajina podle něj byla ve „volném pádu“ ještě před vypuknutím krize, když prezident Janukovyč nezvládal řešit hroutící se ekonomiku a kromě toho ze zničené země sám rozkradl miliardy dolarů.

Ani současná ukrajinská vláda podle něj není lepší. Zůstává zabřednuta do zvyklostí sovětské byrokracie, v čemž navíc musí vycházet vstříc parlamentu, který stále přežívá z dob prezidenta Janukovyče.

A do toho přišel krvavý konflikt, jaký v Evropě nebyl od válek v Jugoslávii. „Válka a revoluce, i když zvítězí lepší strana, přinášejí pocit křivdy a rozhádanosti,“ poznamenává vojenský analytik. Navíc podle něj nová poválečná vláda bude muset uzavřít „smlouvy se dvěma ďábly“. Tím prvním jsou oligarchové, kteří nenáviděli Janukovyče, ale sami mají ve svých představách k otevřené společnosti daleko. Tito lidé do značné míry financují dnešní válku a po ní budou očekávat odměnu. To prý budou idealisté z Majdanu skousávat hodně těžko.

Celý text v češtině ZDE

Druhým „ďáblem“ jsou pak dobrovolnické milice s velmi problematickými politickými názory. Milicionáři z Pravého sektoru bojují po boku ukrajinské armády a po vítězné válce si nepochybně budou nárokovat status hrdinů - a budou připraveni se jej domáhat klidně i se zbraní. To rovněž ochromí poválečný systém.

Rozvrácenou zemi podle analytika nebude ochoten trvale podporovat ani Západ. Obzvlášť pokud by to znamenalo hrozbu konfrontace s Ruskem, které se Západ bál i v nejvypjatějších okamžicích ukrajinské krize. Navíc když podle něj Vladimír Putin udělá vše pro to, aby zdecimovanou zemi dále propagandou rozeštvával. Již dnes se prý v jeho okolí objevují hlasy po rázném řešení v podobě vojenského vpádu na Ukrajinu.

„Vladimir Putin to vidí. Možná prohrál bitvu, ale má v plánu vyhrát válku: oddělit Evropu od Ameriky, přepsat pravidla energetického trhu a znovu získat historickou moc nad svými sousedy,“ myslí si Lucas.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na

Vložil: redaktor KL1

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace