Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Ukrajinu prý obchází ďábel. A není jen jeden, jsou hned dva. Zřejmě se stane toto ...

17.08.2014
Ukrajinu prý obchází ďábel. A není jen jeden, jsou hned dva. Zřejmě se stane toto ...

Autor: Parlamentní listy.cz

Popisek: Ukrajinská krize

Vojenský analytik Edward Lucas napsal v britském deníku The Times, že je lepší, když zločinci prohrají, než když vyhrají. To však neznamená, že blížící se konec krvavého konfliktu rozhodně nedává příčiny k oslavám. Už proto, že nikdo neví, jestli je to opravdový konec.

Ukrajina je podle Lucase v katastrofální situaci, Rusko bude muset po porážce „svých“ rebelů nějakým způsobem zachránit svou pověst (což přinese zákonitě problémy jinde) a rozhádaný Západ nemá nejmenší předpoklady tuto bezpečnostní krizi účinně vyřešit.

„Každá ze tří ukrajinských krizí - hospodářská, ústavní i geopolitická - by stačila k naprostému kolapsu té země. Kombinace všech těchto tří krizí vypadá jako naprostá katastrofa,“ poznamenává analytik v textu, který v češtině přinesl server Britské listy. Ukrajina podle něj byla ve „volném pádu“ ještě před vypuknutím krize, když prezident Janukovyč nezvládal řešit hroutící se ekonomiku a kromě toho ze zničené země sám rozkradl miliardy dolarů.

Ani současná ukrajinská vláda podle něj není lepší. Zůstává zabřednuta do zvyklostí sovětské byrokracie, v čemž navíc musí vycházet vstříc parlamentu, který stále přežívá z dob prezidenta Janukovyče.

A do toho přišel krvavý konflikt, jaký v Evropě nebyl od válek v Jugoslávii. „Válka a revoluce, i když zvítězí lepší strana, přinášejí pocit křivdy a rozhádanosti,“ poznamenává vojenský analytik. Navíc podle něj nová poválečná vláda bude muset uzavřít „smlouvy se dvěma ďábly“. Tím prvním jsou oligarchové, kteří nenáviděli Janukovyče, ale sami mají ve svých představách k otevřené společnosti daleko. Tito lidé do značné míry financují dnešní válku a po ní budou očekávat odměnu. To prý budou idealisté z Majdanu skousávat hodně těžko.

Celý text v češtině ZDE

Druhým „ďáblem“ jsou pak dobrovolnické milice s velmi problematickými politickými názory. Milicionáři z Pravého sektoru bojují po boku ukrajinské armády a po vítězné válce si nepochybně budou nárokovat status hrdinů - a budou připraveni se jej domáhat klidně i se zbraní. To rovněž ochromí poválečný systém.

Rozvrácenou zemi podle analytika nebude ochoten trvale podporovat ani Západ. Obzvlášť pokud by to znamenalo hrozbu konfrontace s Ruskem, které se Západ bál i v nejvypjatějších okamžicích ukrajinské krize. Navíc když podle něj Vladimír Putin udělá vše pro to, aby zdecimovanou zemi dále propagandou rozeštvával. Již dnes se prý v jeho okolí objevují hlasy po rázném řešení v podobě vojenského vpádu na Ukrajinu.

„Vladimir Putin to vidí. Možná prohrál bitvu, ale má v plánu vyhrát válku: oddělit Evropu od Ameriky, přepsat pravidla energetického trhu a znovu získat historickou moc nad svými sousedy,“ myslí si Lucas.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na

Vložil: redaktor KL1

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace