Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pardubický kraj pokračuje v úsporách: Po centrálním nákupu přijde regulace spotřeby. Hejtman a radní vyrazili do Německa na zkušenou

25.06.2014
Pardubický kraj pokračuje v úsporách: Po centrálním nákupu přijde regulace spotřeby. Hejtman a radní vyrazili do Německa na zkušenou

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Netolický s radními a partnery v Německu

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, krajská radní zodpovědná za majetek a investice Ludmila Navrátilová spolu s ředitelem Energeticko-technického inovačního klastru (ETIK) Richardem Červenkou se v německém Friedrichshafenu zajímají o možnosti dalších úspor v provozu škol, sociálních ústavů nebo nemocnic. Pomoci jim k tomu mají chytré technologie, které již od roku 2007 fungují právě ve Fridrichshafenu. Sešli se zde proto na pracovním jednání s generálním ředitelem T–Systems Deutsche Telecom Danielem Michelem a obchodním manažerem T-M Česká republika Petrem Lukášem.

Krajská delegace tím navazuje na prezentaci z minulého měsíce na Krajském úřadu Pardubického kraje, kterou organizoval ETIK. „Šetření prostřednictvím využití nejmodernějších informačních a komunikačních technologií jsme chtěli vidět přímo v praxi. Friedrichshafen je pro to ideálním místem. Naším prvním úsporným krokem v krajem zřizovaných organizacích byly společné nákupy, díky kterým jsme ušetřili miliony korun. Chceme však jít dále. Prostřednictvím speciálních měřičů spotřeby elektřiny, plynu, ale i vody bychom měli být schopni ještě analyzovat a poté efektivně regulovat spotřebu v našich organizacích. Cílem je dále snižovat provozní výdaje ve školách, nemocnicích i sociálních ústavech,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

Využití chytrých technologií

Projekty spočívající ve využití tzv. chytrých technologií využívají ve veřejné správě již také v italské Pise v oblasti parkování a řízení dopravy, ale také ve Španělsku nebo Maďarsku. Právě speciální měřiče spotřeby energie patří k nejúspěšnějším projektům. „Měřiče umožňují ve stejný okamžik sledovat spotřebu elektrické energie, plynu i vody, získaná data analyzovat a na základě toho navrhovat opatření ke snížení spotřeby v organizacích. Výhodou je, že nám umožní hledat úspory i v menších objektech v majetku kraje, kde není možné hledat úspory prostřednictvím EPC projektů, jako například v případě vybudování prádelny v Pardubické krajské nemocnici,“ komentovala jednání krajská radní pro investice a majetek Ludmila Navrátilová s tím, že uspořené prostředky by kraj v těchto případech ponechal svým organizacím. 

V České republice je využití těchto technologií velmi ojedinělé, přitom v Německu tímto způsobem šetří i bytové nebo rodinné domy. Friedrichshafenský T-System je založen na kvalitním internetovém připojení téměř všech domácností města. Ve Friedrichshafenu je proto ADSL sítí propojeno 98 procent obyvatel. Pilotní projekt takového chytrého měření energií už firma zahájila ve 30 vytipovaných domácnostech v Rosicích nad Labem. „Jenom ve Friedrichshafenu se již realizovalo více než 50 dílčích projektů s celkovými náklady téměř 200 milionů eur,“ dodal generální ředitel T-Systems Daniel Michel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová