Pardubický kraj úspory na energiích znovu investuje
04.06.2014
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto
Díky využití metody energetických služeb se zárukou úspor (EPC) měl Pardubický kraj loni smluvně zajištěny úspory energie ve výši 20 milionů korun. Jak informovala radní Ludmila Navrátilová, dosažená úspora energie byla ve skutečnosti o 34 procent vyšší. Díky tomu mohl kraj investovat do dalších energeticky úsporných opatření například v elektrotechnické průmyslovce v Pardubicích a v dalších školách.
„Za rok 2013 přesáhla celková reálná úspora 37 milionů korun,“ uvedla radní Navrátilová a pokračovala: „Po odečtení všech nákladů na projekt, splátky bance a náklady na management zůstala příspěvkovým organizacím Pardubického kraje úspora ve výši 8,5 milionu korun. Díky těmto projektům jsme také snížili emise oxidu uhličitého o 4,5 tisíce tun.“
Kraj se proto po dohodě se společností ENESA a.s., jedním z poskytovatelů energetických služeb, rozhodl tyto prostředky investovat do dalších energeticky úsporných opatření. Ve Vyšší odborné škole a Střední škole technické Česká Třebová a Gymnáziu Pardubice byly vyměněny termostatické ventily. V prvně jmenované škole byl také rozšířen systém měření a regulace. Ve Střední průmyslové škole elektrotechnické a Vyšší odborné škole Pardubice mají nyní v tělocvičně zateplený strop a kompletně zrekonstruované osvětlení. Ve Střední škole automobilní v Ústí nad Orlicí byl přepojen systém přípravy teplé vody.
Celková výše znovu investovaných úspor činila 1 140 000 korun.
Největší „krajský“ projekt tohoto druhu v republice
Modernizace energetiky metodou energetických služeb se zárukou započala v roce 2007, kdy bylo v Pardubickém kraji investováno 138 milionů korun. Ve 41 objektech byl úplně rekonstruován nebo modernizován zdroj a distribuce tepla včetně individuálního systému regulace vytápění. V červenci roku 2013 pak byl zahájen zatím nejnovější, v pořadí již šestý projekt EPC, a to v Pardubické krajské nemocnici, s investičními náklady 90,6 milionů korun.
Výhoda projektů EPC spočívá v tom, že počáteční investice se vrátí ze smluvně daných a prokázaných úspor, za které nese odpovědnost poskytovatel energetických služeb. Bonusem je pak investiční zhodnocení objektů.
Na celý komplex energeticky úsporných opatření uzavřel kraj dohodu se společnostmi ENESA, EVČ a Siemens, které mají s projekty EPC dlouhodobé zkušenosti. „Projekt EPC v Pardubickém kraji je největší „krajský“ projekt tohoto druhu v České republice. O jeho úspěšnosti hovoří výše skutečných úspor. Ty jsou především výsledkem dobře nastartované vzájemné spolupráce a skutečného zájmu o zvyšování hospodárnosti,“ hodnotí dosavadní průběh projektu Ivo Slavotínek, ředitel ENESA a.s.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová