Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Pardubický kraj úspory na energiích znovu investuje

04.06.2014
Pardubický kraj úspory na energiích znovu investuje

Autor: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Díky využití metody energetických služeb se zárukou úspor (EPC) měl Pardubický kraj loni smluvně zajištěny úspory energie ve výši 20 milionů korun. Jak informovala radní Ludmila Navrátilová, dosažená úspora energie byla ve skutečnosti o 34 procent vyšší. Díky tomu mohl kraj investovat do dalších energeticky úsporných opatření například v elektrotechnické průmyslovce v Pardubicích a v dalších školách.

„Za rok 2013 přesáhla celková reálná úspora 37 milionů korun,“ uvedla radní Navrátilová a pokračovala: „Po odečtení všech nákladů na projekt, splátky bance a náklady na management zůstala příspěvkovým organizacím Pardubického kraje úspora ve výši 8,5 milionu korun. Díky těmto projektům jsme také snížili emise oxidu uhličitého o 4,5 tisíce tun.“

Kraj se proto po dohodě se společností ENESA a.s., jedním z poskytovatelů energetických služeb, rozhodl tyto prostředky investovat do dalších energeticky úsporných opatření. Ve Vyšší odborné škole a Střední škole technické Česká Třebová a Gymnáziu Pardubice byly vyměněny termostatické ventily. V prvně jmenované škole byl také rozšířen systém měření a regulace. Ve Střední průmyslové škole elektrotechnické a Vyšší odborné škole Pardubice mají nyní v tělocvičně zateplený strop a kompletně zrekonstruované osvětlení. Ve Střední škole automobilní v Ústí nad Orlicí byl přepojen systém přípravy teplé vody. 

Celková výše znovu investovaných úspor činila 1 140 000 korun.

Největší „krajský“ projekt tohoto druhu v republice 

Modernizace energetiky metodou energetických služeb se zárukou započala v roce 2007, kdy bylo v Pardubickém kraji investováno 138 milionů korun. Ve 41 objektech byl úplně rekonstruován nebo modernizován zdroj a distribuce tepla včetně individuálního systému regulace vytápění. V červenci roku 2013 pak byl zahájen zatím nejnovější, v pořadí již šestý projekt EPC, a to v Pardubické krajské nemocnici, s investičními náklady 90,6 milionů korun.

Výhoda projektů EPC spočívá v tom, že počáteční investice se vrátí ze smluvně daných a prokázaných úspor, za které nese odpovědnost poskytovatel energetických služeb. Bonusem je pak investiční zhodnocení objektů.

Na celý komplex energeticky úsporných opatření uzavřel kraj dohodu se společnostmi ENESA, EVČ a Siemens, které mají s projekty EPC dlouhodobé zkušenosti. „Projekt EPC v Pardubickém kraji je největší „krajský“ projekt tohoto druhu v České republice. O jeho úspěšnosti hovoří výše skutečných úspor. Ty jsou především výsledkem dobře nastartované vzájemné spolupráce a skutečného zájmu o zvyšování hospodárnosti,“ hodnotí dosavadní průběh projektu Ivo Slavotínek, ředitel ENESA a.s.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace