Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na soutěži muzeí bodovala publikace o Václavu Boštíkovi a Museum fara Křenov

26.05.2014
Na soutěži muzeí bodovala publikace o Václavu Boštíkovi a Museum fara Křenov

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Jana Pernicová

Na XII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2013 byl Pardubický kraj úspěšný. V kategorii Muzejní publikace získalo 3. místo Regionální muzeum v Litomyšli za publikaci Václav Boštík. V kategorii Muzejní počin roku pak obdrželo zvláštní ocenění Museum fara Křenov. Vyhlášení soutěže se zúčastnila i náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jana Pernicová, která poblahopřála oceněným na slavnostním vyhlášení v Praze.

Knihu o uznávaném malíři Václavu Boštíkovi vydalo Regionální muzeum v Litomyšli ve spolupráci s Nakladatelstvím Arbor vitae. Autoři Martin Boštík, Stanislav Vosyka a Jaromír Zemina ji připravili ke stému výročí malířova narození. Vedle pochvalných recenzí a zmínek v tisku se této knize dostalo dalšího ocenění také tím, že postoupila do užšího výběru v soutěži o Nejkrásnější knihu roku 2013, kterou vyhlašuje Památník národního písemnictví a Ministerstvo kultury ČR.

„Těší mě, že žijeme v kraji, který byl inspirací pro mnoho významných malířů v naší historii. Václav Boštík mezi ně jistě patří. A proto mé poděkování regionálnímu muzeu a jeho historikovi Martinu Boštíkovi, který je spoluautorem tak krásné publikace,“ poděkovala při vyhlášení výsledků Jana Pernicová, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje.

Museum fara Křenov je soukromým subjektem. Jeho majitel Petr Koudelka připomněl významnou podporu a podíl Pardubického kraje na jeho vzniku: „Mimo odbornou pomoc z oddělení kultury a památkové péče jsme obdrželi od roku 2008 do roku 2014 dotace z grantových programů kultury ve výši 610 tisíc korun.“ Předmětem této kategorie byly takové aktivity muzeí, jejichž výsledkem bylo významné či dlouhodobé zkvalitnění sbírkotvorné činnosti, péče o sbírky a zvláště významné obohacení sbírek.

„Jsem potěšena, že v tak silné konkurenci bylo nejvýše oceněno soukromé muzeum v našem kraji, které svým jedinečným zaměřením přibližuje a rozšiřuje povědomí o části historie naší společnosti,“ uvedla při gratulaci náměstkyně hejtmana Jana Pernicová. Barokní fara v Křenově byla postavena v roce 1732, od roku 2007 byla budova a spolu s interiéry restaurována a je využívána jako muzeum a stylový hostinec.

Asociace muzeí a galerií ČR vyhlašuje každoročně soutěž ve třech hlavních kategoriích – Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku. Ve XII. ročníku soutěžilo 90 projektů muzeí a galerií z celé České republiky.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace