Kraj vsadí na vědu a výzkum
21.05.2014
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Hejtman Netolický na jednání
Poprvé se tento týden na Krajském úřadě Pardubického kraje sešla ke svému jednání nově ustavená Krajská rada pro inovace (KRPI). Jde o poradní orgán samosprávy Pardubického kraje složený z vrcholných zástupců samospráv, firem zabývajících se aplikovaným i základním výzkumem, základního, středního a vysokého školství i dalších subjektů.
Úkolem KRPI je zejména připravit krajskou přílohu národní Strategie inteligentní specializace, tzv. ANNEX, jako nutnou podmínku pro čerpání evropských dotací v oblasti školství, vědy a výzkumu pro období let 2014-2020. Kraj si od toho slibuje rozvoj znalostní ekonomiky a zkvalitnění vzdělávání. Předsedou 28členné Krajské rady pro inovace byl zvolen hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a místopředsedu se stal Vladimír Velebný, ředitel firmy Contipro Group, s.r.o.
„Na ANNEXu pracuje sedm pracovních týmů, které se specializují na problematiku jednotlivých odvětví s důrazem na tradičně silná odvětví v regionu, jako je chemie, elektrotechnika, doprava a některé strojírenské obory. V pracovních skupinách je zapojena Synthesia, velmi úzce spolupracujeme také s Univerzitou Pardubice. Osobně této problematice přikládám klíčový význam. Naším cílem je dostat Pardubický kraj z pohledu čerpání evropských fondů na inovace mezi nejúspěšnější regiony v republice. Vidíme v tom budoucnost rozvoje ekonomiky v kraji. V minulosti se na tuto oblast nekladl takový důraz, v tomto ohledu máme co dohánět,“ řekl hejtman Martin Netolický. Ten se proto již v loňském roce spolu s rektorem Univerzity Pardubice Miroslavem Ludwigem seznámil s fungováním inovačního centra v Brně, které je ukázkou fungující spolupráce univerzit, veřejného a soukromého sektoru. Krajská rada pro inovace má v současnosti dokument připravený v obecné rovině a bude jej upřesňovat. „Již dnes patříme k nejatraktivnějším regionům pro investory. Toho je třeba využít. V dalším kroku se zaměříme na konkrétní aktivity šité přímo na míru zejména firmám, ale i univerzitě a středním či základním školám,“ vysvětlil hejtman a předseda Krajské rady pro inovace Martin Netolický.
Zaměření pracovních skupin tedy do značné míry odpovídá těm odvětvím, kde je kraj již nyní konkurenceschopný nejen na úrovni České republiky, ale i ve srovnání s vyspělými zahraničními státy. „Pracovní skupiny byly ustaveny i pro vzdělávání a rozvoj lidských zdrojů, podporu inovací a informační technologie Chtěl bych poděkovat všem, kteří se do těchto diskusí zapojili. Projednaný dokument budeme nyní předkládat na červnové jednání Zastupitelstva Pardubického kraje a následně ho dále rozpracovávat do podoby realizačního dokumentu. Fakticky vznikla platforma, která usnadňuje spolupráci veřejného a soukromého sektoru,“ uzavřel gesční krajský radní Zdenek Křišťál.
Složení Krajské rady pro inovace (v závorce počet zástupců):
- Univerzita Pardubice (6),
- Statutární město Pardubice (1),
- Krajská hospodářská komora Pk (1),
- Czechinvest (1),
- RRA PK (1),
- zástupce za střední školy v Pk (1),
- zástupce za základní školy v Pk (1),
- AMAVET (1),
- Contipro Group (1),
- SYNPO a.s. (1),
- VÚOS (1),
- RETIA a.s.(1),
- CZ LOKO a.s.(1),
- RIETER CZ s.r.o. (1),
- JHV - Engineering, s.r.o (1),
- Synthesia a.s. (1),
- CESA a.s.(1),
- eBrana s.r.o (1).
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Redaktor KL