Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve Vysokém Mýtě se pokusí o větší spolupráci škol a zaměstnavatelů

26.04.2014
Ve Vysokém Mýtě se pokusí o větší spolupráci škol a zaměstnavatelů

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Martin Netolický při jednání o problematice vzdělání

Vyšší odborná škola stavební a střední škola stavební Vysoké Mýto a Integrovaná střední škola technická ve Vysokém Mýtě jsou z pohledu zástupců kraje, města i 13 významných zaměstnavatelů v regionu perspektivní. Nabízejí totiž obory, o které je u firem zájem. Přesto se obě školy zejména vlivem negativního demografického vývoje potýkají s velkým úbytkem žáků. Bez hlubší spolupráce se zaměstnavateli je kraj při stávajícím způsobu financování středního školství udrží jen obtížně. Pomoci v jejich stabilizaci by měly dvě nově ustavené pracovní skupiny složené ze zástupců škol, zaměstnavatelů, města a kraje.

„Předpokládáme, že nám obě pracovní skupiny předloží návrhy řešení ve variantách do konce září letošního roku, a to nejenom pro školní rok 2015/2016, ale i ve střednědobém výhledu. Kraj již vyčerpal všechny možnosti provozních úspor prostřednictvím majetkových směn s městem, centrálních nákupů energií a mobilních služeb. Nyní chystáme ještě centrální nákup softwarových licencí pro krajská zařízení. Neseděli bychom tu, pokud bychom měli možnosti dalších úspor,“ řekl na úvod setkání hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Upozornil také na skutečnost, že je třeba systémových změn v resortu školství na úrovni státu.

Inspirace v systému odborného vzdělávání v Rakousku a Německu

Šéf kraje vidí cestu především ve využití prvků systému duálního vzdělávání známého z Rakouska a Německa. „Pořád slýchám, a to i od některých úředníků, že model duálního vzdělávání nemůže v našich legislativních podmínkách fungovat. Není to pravda. Příklady lze hledat v Letohradě, ale i Třemošnici, kde se prvky duálního vzdělávání daří uplatňovat. Dobrým příkladem je také společnost Rehau spolupracující se Střední odbornou školou ve Svitavách v oboru mechanik plastikářských strojů,“ uvedl hejtman Netolický příklady úzké spolupráce a pokračoval: „Potřebujeme aktivní přístup zaměstnavatelů a jejich větší účast na tvorbě vzdělávacího programu, systému stipendií a na zajišťování odborných praxí. Žáci by měli mít vizi dobrého pracovního uplatnění, bez naplnění těchto parametrů obstojí školy jen těžko,“ apeloval Netolický.

Pracovní skupiny dostanou jako námět k přemýšlení také příklady fungující praxe, která již v některých částech kraje fungují. „Jedná se o vzor smlouvy o poskytnutí příspěvku na studium a budoucí zaměstnání uzavřený mezi firmou, žákem a jeho zákonným zástupcem, ale také rámcovou smlouvu o spolupráci mezi školou a zaměstnavatelem či smlouvu o zajištění odborné praxe. V žádném případě nechceme nikoho do ničeho nutit, je to především námět pro firmy a školy,“ vysvětlil hejtman Netolický.

Účastníci jednání se shodují v tom, že je třeba studijní obory na obou školách více propagovat, právě v návaznosti na možné uplatnění absolventů ve firmách v regionu, v případě oboru vodař i po celé republice. „Jedním z důležitých úkolů pracovních skupin bude nalezení způsobů a forem většího zapojení firem do propagace studijních oborů na obou školách. Rodiče dětí na základních školách musí vidět, jak to ve firmách chodí, co obnáší konkrétní řemeslo, a že jejich děti mají před sebou perspektivu dobrého pracovního uplatnění,“ shrnuje náměstkyně hejtmana zodpovědná za školství Jana Pernicová. Město Vysoké Mýto zajistí schůzku výchovných poradců se zástupci podniků, aby si mohli udělat větší představu o potřebách zaměstnavatelů ve vztahu k budoucím absolventům a mohli tak lépe směřovat rodiče.

Zaměstnavatelé mají o školy zájem. Potřebují kvalitní absolventy

Zaměstnavatelé si uvědomují závažnost situace a mají o školy zájem. Se školami již dnes spolupracují a nebrání se úvahám o prohloubení. Miloš Huryta zastupující Krajskou hospodářskou komoru Pardubického kraje upozornil na důležitost kvality vzdělání absolventů a riziko odchodu firem z regionu, pokud nezískají odborníky připravené také po praktické stránce. Problém vidí také v malé motivaci firem ze strany státu, aby se více zapojovaly do vzdělávacího procesu. Zaměstnavatelé jednoznačně volají po zvýšení kvality absolventů, někteří z nich budou v blízké budoucnosti potřebovat nové zaměstnance, aby mohly pokrývat poptávku. To se týká například společnosti Brück AM Zámrsk, s. r. o. IVECO Czech Republic zase potřebuje kvalitní lakýrníky a strojní zámečníky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová