Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Záchranáři Pardubického kraje dostali letos vyšší dotace

25.04.2014
Záchranáři Pardubického kraje dostali letos vyšší dotace

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Martin Netolický s kynology

Tradiční neformální setkání se záchranáři Pardubického kraje hostila ve středu 23. dubna Vodní záchranná služba Českého červeného kříže na stanici Seč. Hejtman Martin Netolický jim přijel předat smlouvy o poskytnutí dotací na letošní rok. Kraj tak přispěl téměř půl milionem korun na vylepšení vybavení celkem jedenácti organizacím, které pomáhají chránit lidské životy v regionu.

„Podařilo se nám o třetinu zvýšit částku, kterou dobrovolným záchranářům přispíváme. Bohužel i přesto se tyto tzv. ostatní složky integrovaného záchranného systému potýkají s finančními problémy,“ informoval hejtman Martin Netolický. Rada Pardubického kraje schválila letos pro tyto spolky částku 445 tisíc korun. „Zástupci ostatních složek integrovaného záchranného systému na setkání hodnotili loňský rok a představili své letošní plány. Hlavním tématem byly právě finance. Dobrovolní záchranáři totiž slouží ve svém volnu, bez nároku na mzdu,“ dodal hejtman, který na Seči zástupcům těchto organizací předal smlouvy o přidělení dotací.

Téměř půl milionu navíc

Oblastní spolky Českého červeného kříže využijí peníze z dotace například na zakoupení skládacích nosítek, elektrocentrály, GPS či záchranářských batohů. Horská služba použije prostředky pro své stanice na Dolní Moravě a v Čenkovicích na automatizovaný defibrilátor a záchranné saně.

Nafukovací člun s laminátovým kýlem si tak díky dotaci 70 tisíc korun pořídí místní skupina Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Chrudim. „Za tu záplatu jsme rádi, ale myslím, že třeba ten motorový člun bychom měli dostat vlastně od státu,“ posteskl si vodní záchranář Zdeněk Pavlík ze stanice Seč.

Vybavení si vylepší také občanské sdružení PATRIOT – klub vojáků v záloze, RESCUE Pardubice nebo Záchranná brigáda kynologů Pardubického kraje, občanské sdružení 201. Pardubice a místní skupina Vodní záchranné služby Pastviny.

Přehled ostatních složek IZS:

Horská služba České republiky, o. p. s. (HS ČR)

Záchranná organizace s právním postavením obecně prospěšné společnosti. Zajišťuje profesionální pomoc návštěvníkům hor po celý rok. Řídí a provádí pátrací a záchranné akce, provádí značení cest a nebezpečných oblastí a nepřímo se tak podílí i na podpoře rozvoje regionu. V rámci kraje jsou zřízeny dva okrsky HS ČR, a to v Čenkovicích, patřící pod oblast Orlické hory, a v Horní Moravě, patřící pod oblast Jeseníky. Obě střediska jsou z pohledu kraje i nejvýznamnějšími středisky zimních sportů, ve kterých došlo v posledním období k masivní výstavbě infrastruktury.

Záchranná brigáda kynologů Pardubického kraje (ZBK Pk)

Dobrovolné a nezávislé občanské sdružení, které je členem Asociace záchranných brigád kynologu České republiky. Činnost je v České republice zabezpečována jednotlivými záchrannými brigádami organizovanými v územní působnosti krajů. Členové ZBK Pk se svojí dobrovolnou činností připravují především na vyhledávání a záchranu osob.

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK)

Dobrovolné a nezávislé občanské sdružení, které je kolektivním členem Českého červeného kříže. Činnost VZS ČČK je zabezpečována místními sdruženími. Na území kraje působí dvě sdružení - MS VZS ČČK Pastviny na vodní nádrži Pastviny a MS VZS ČČK Chrudim na vodní nádrži Seč. Členové sdružení zajišťují pomoc návštěvníkům obou rekreačních center, provádějí pátrací a záchranné akce na vodních nádržích a poskytují i první pomoc a základní ošetření úrazů.

Český červený kříž (ČČK)

Humanitární občanské sdružení působící na celém území České republiky. Jeho činnost je zaměřena zejména na oblast humanitární, sociální a zdravotní. Ve smyslu Ženevských úmluv je pomocnou organizací vojenské zdravotní služby. Jeho postavení a hlavní úkoly jsou upraveny zákonem č. 126/1992 Sb., o ochraně znaku a názvu Červeného kříže a o Československém červeném kříži, ve znění pozdějších předpisů. Činnost ČČK je potřebná a nezastupitelná zejména v oblasti proškolování dětí, mládeže i dospělých v poskytování první pomoci a předlékařské pomoci nebo při zajišťování zdravotnického dohledu na hromadných sportovních a společenských akcích. V rámci kraje jsou zřízeny čtyři oblastní spolky s právní subjektivitou (dále jen „OS ČČK"), které působí na území jednotlivých okresů. Jedná se o OS ČČK Chrudim, Pardubice, Svitavy a Ústí nad Orlicí. Každý oblastní spolek má zřízenou Humanitární jednotku ČČK předurčenou k pomoci složkám IZS v případě vzniku mimořádných událostí a krizových situací.

PATRIOT - klub vojáků v záloze Pk, o. s., a 201. Pardubice, o. s.

Dvě občanská sdružení, která sdružují vojáky v záloze, zejména příslušníky Aktivní zálohy Armády ČR, ale i další zájemce, kteří se připravují na pomoc občanům při mimořádných událostech a krizových situacích. Sdružení spolupracují s profesionálními složkami IZS a s ostatními výše uvedenými nestátními neziskovými organizacemi.

Rescue Pardubice, o.s.

Záchranářská organizace, která vznikla v srpnu 2005 z podnětu profesionálních i dobrovolných zdravotníků. Jejím hlavním cílem je přibližovat poskytování první pomoci laické veřejnosti různých věkových skupin a osobám se zdravotním znevýhodněním. Sdružení vedle pořádání vzdělávacích kurzů, seminářů a školení pro školy, zajišťuje zdravotní dohled na sportovních, kulturních a společenských akcích a úzce spolupracuje se složkami IZS.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová