Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kraj volá po stabilitě ve financování zdravotnictví

18.04.2014
Kraj volá po stabilitě ve financování zdravotnictví

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Netolický na jednání

V rámci dvoudenního výjezdního zasedání Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky na Pardubicku se jednalo také na hejtmanství. Pohled kraje na situaci ve zdravotnictví, systém financování nemocnic poskytujících akutní lůžkovou péči či problematika přesčasové práce lékařů, to jsou jen některá témata, která dnes na jednání otevřeli hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) a jeho 1. náměstek zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek (KDU-ČSL).

Nejprve zamířili do největší nemocnice v kraji

Pracovní program začal hned ráno návštěvou Pardubické krajské nemocnice (PKN), a. s., která je největším zdravotnickým zařízením v kraji. První náměstek Roman Línek spolu s ředitelem PKN Tomášem Gottvaldem a předsedou představenstev nemocnic Pavlem Havířem představili fungování nemocnice zástupcům Zdravotnického výboru včele s Rostislavem Vyzulou. „Pardubická krajská nemocnice dokázala v roce 2013 hospodařit se ziskem 49 milionů korun. Dopadla tedy ze všech pěti nemocnic nejlépe. Bylo to dáno především vyššími příjmy z úhrad od pojišťoven, ale také vnitřními úsporami v zařízení,“ shrnul náměstek hejtmana Roman Línek. Podrobnější strukturu příjmů a výdajů nemocnice, ale také vizi budoucího fungování představil přítomným ředitel Tomáš Gottvald. Následovala prohlídka nemocnice. Zástupci výboru navštívili v doprovodu primářů například kardiologii nebo dětské oddělení, část delegace se seznámila s fungováním Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

Debata o zdravotnictví byla konstruktivní. Padala spousta námětů

V jednání se pokračovalo na krajském úřadu v budově bývalé reálky, kde hejtman Netolický s náměstkem Línkem prezentovali zejména záležitosti nemocnic akutní péče a jejich celkovou konsolidaci, o které krajské zastupitelstvo rozhodlo v letošním roce. Pokud však mají nemocnice dlouhodobě hospodařit bez milionových dotací z rozpočtu kraje, je třeba alespoň ve střednědobém horizontu stabilizovat pravidla pro úhrady nemocnicím od pojišťoven. „Každoroční změny úhradové vyhlášky, které se navíc dělají na konci roku v listopadu nebo prosinci, stěžují situaci naším nemocnicím. Příkladem je právě Pardubická krajská nemocnice, kde jsme se z ročních ztrát 100 milionů korun dostali během jednoho roku do plusu 49 milionů. Naopak se ale zhoršila situace zase v jiných nemocnicích. Není možné, aby se úhradový systém měnil v takových objemech z roku na rok. Z dlouhodobého hlediska je takový systém obtížně udržitelný, je to problém všech poskytovatelů zdravotnické péče a tento problém musí být řešen systémově na úrovni státu,“ apeloval hejtman Martin Netolický.Další náměty pro jednání Zdravotnického výboru představil náměstek Línek: „Je třeba, aby sněmovna také přehodnotila zákonem stanovenou lhůtu splatnosti pohledávek do 30 dní. Nemocnice nemají reálnou šanci tuto lhůtu stíhat. Upozornili jsme také na problémy přesčasových prací ve zdravotnických zařízeních, ale i na blížící se problém nedostatku praktických lékařů,“ uzavřel Línek.Dalším projednávaným bodem byla také transformace akutní lůžkové péče v Pardubickém kraji.

Zdravotnictví v Pardubickém kraji ve stručnosti

  • Pardubický kraj zřizuje a zakládá celkem 15 zdravotnických zařízení
  • v těchto zařízeních pracuje 5260 zaměstnanců
  • jejich celkový obrat je téměř 4,3 miliardy korun

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace