Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Darovanou krev symbolizovalo 120 srdcí

24.11.2013
Darovanou krev symbolizovalo 120 srdcí

Autor: profimedia.cz

Popisek: Dárci krve, ilustrační foto

Symbolem letošního ocenění dobrovolných dárců krve, kteří usedli do křesla v transfuzní stanici už stodvacetkrát , byl nejenom Zlatý kříž 2. třídy, ale také 120 nafukovacích balonků ve tvaru srdce, které připomenuly, jak obrovské je to množství odběrů a jak záslužné je dlouhodobé dárcovství.

Slavnostní náladu navodily už fanfáry v podání žesťového kvarteta Konzervatoře Pardubice i vystoupení klarinetového kvarteta. Dárce krve pozdravil nejprve hejtman Martin Netolický (ČSSD): „Je mi velkou ctí přivítat vás v sídle Pardubického kraje. Jsou věci, které se nedají vyčíslit penězi. Závisejí na lidském přístupu, na ochotě pomáhat, dělat něco užitečného bez ohledu na výhody. Vy jste jedni z nejpříkladnějších. Každý z vás už zachránil mnoho anonymních životů. A protože ti, kterým jste pomohli, zde nemohou dnes být, chtěl bych vám za ně všechny poděkovat. Skláním se před vámi a přál bych si, abyste ve svém okolí dokázali inspirovat další a pomohli také vychovat své nástupce. Krev totiž zatím nikdo nahradit nedokázal.“

Od roku 1964 se udělují Zlaté plakety dr. Jana Janského

Stodvacetinásobní dárci krve převzali ocenění z rukou hejtmana, předsedkyně Oblastní výkonné rady Českého červeného kříže Pardubice Vladimíry Hanákové a předsedy Klubu dárců krve Oblastního spolku Českého červeného kříže Jiřího Halíře. Ten byl sám také celoživotním dárcem krve až do věkové hranice 65 let. „Je to věc, která se v rodinách buď dědí, nebo mají lidé někoho blízkého nemocného a chtějí tu péči o něj vrátit, jako to bylo u nás. Jsem moc rád, že dnes chodí zdarma darovat krev mnoho mladých lidí a nestal se z toho byznys,“ uvedl pan Halíř.

Od roku 1964 se udělují Zlaté plakety dr. Jana Janského (do 40 odběrů) a od roku 1993 Zlaté kříže. Za 80 odběrů dostávají dárci krve Zlatý kříž 3. třídy, za 120 odběrů Zlatý kříž 2. třídy a za 160 odběrů Zlatý kříž 1. třídy.

Zlatý kříž 2. třídy získalo v České republice za rok 2012 celkem 489 dárců

V České republice mohou darovat krev zdraví muži a ženy ve věku mezi 18 a 65 lety s tělesnou hmotností větší než 50 kilogramů. Samozřejmostí je dodržení doporučeného jídelníčku před odběrem. Muži mohou darovat plnou krev čtyřikrát ročně, ženy pouze třikrát ročně. V případě darování jen určitých složek krve (krevní plazma, krevní destičky, červené krvinky) je možné o něco častější darování, přičemž nejkratší možný interval mezi dvěma odběry je 8 týdnů u mužů a 12 týdnů u žen.

Zlatý kříž 2. třídy získalo v České republice za rok 2012 celkem 489 dárců. V loňském roce se poprvé uděloval na krajské úrovni, tehdy ho obdrželo v našem kraji 38 dárců. Jen v Pardubické krajské nemocnici se uskuteční ročně přibližně 5 tisíc odběrů (plné krve i plazmy).

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace