Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Burzy filantropie jsou rok od roku úspěšnější

21.11.2013
Burzy filantropie jsou rok od roku úspěšnější

Foto: profimedia.cz

Popisek: Peníze, ilustrační foto

Jestliže v loňském roce bylo podpořeno prostřednictvím burz filantropie 22 projektů neziskových organizací částkou kolem 800 tisíc korun, letos na finanční podporu dosáhlo celkem 32 projektů neziskových organizací v objemu téměř jeden milion korun.

Výsledky burz filantropie v Pardubickém kraji tak zcela překonaly očekávání organizátorů i neziskových organizací.

Pardubický kraj tento rok přidal 280 tisíc korun

Burzy filantropie v Pardubickém kraji mají již tříletou historii a daří se jim rok od roku lépe. Jde o jedinečný projekt Koalice nevládek Pardubicka a Pardubického kraje, vycházející z principů známého televizního pořadu Den D. V případě burz filantropie prezentují neziskové organizace své projekty před donátory z podnikatelského a veřejného sektoru. Pokud projekty donátory zaujmou, získají od nich neziskové organizace buď finanční, nebo materiální podporu. Tímto způsobem se v Pardubickém kraji letos podařilo podpořit celkem 32 potřebných projektů z oblasti sociální péče, ochrany životního prostředí či volnočasových aktivit. Celková hodnota darů určená k podpoře projektů se přitom letos vyšplhala na rekordních 1,2 miliony korun.

Pardubický kraj tento rok přidal na projekty neziskovek prostřednictvím burz 280 tisíc korun, další skoro jeden milion korun poskytli podnikatelé. „Burzy filantropie jsou jedinečným nástrojem k podpoře projektů neziskových organizací v kraji. Přinášejí nejen potřebné peníze na smysluplné projekty, ale zároveň obohacují samotné donátory, kteří tak lépe poznávají fungování neziskových organizací,“ hodnotí přínosy burz Pavel Šotola, radní Pardubického kraje.

Proč se daří získávat další donátory

Letos se regionální burzy filantropie konaly na čtyřech místech, a to v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli a Ústí nad Orlicí. Navíc se konala jedna místní burza filantropie ve Svitavách, kterou se rozhodlo uspořádat samo Město Svitavy. Ředitelka Koalice nevládek Pardubicka Jana Machová je s výsledky letošních burz oprávněně spokojena.

„Těší mě, že se na burzách filantropie tradičně objevují nejen stálice na poli firemního dárcovství, ale také se nám daří pro tuto myšlenku nadchnout další nové sponzory. K těm prvním patří Elektrárny Opatovice, eBRÁNA, VS Chrudim, IVECO, KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí a partneři projektu Jsme tu doma, COMPAK a další. Z nových donátorů je to například. Advokátní kancelář Paděra, AVE CZ odpadové hospodářství, ERA Poštovní spořitelna,  Svitap J. H. J. nebo firma Limes“.

A důvod, proč se daří získávat další donátory? Radní Pardubického kraje Pavel Šotola to vidí takto: „Zástupci firem, kteří se zúčastnili předešlých burz a nahlédli ‚pod pokličku‘ fungování neziskovek, se na jejich požadavky začali dívat úplně jinak. Důležitá je i skutečnost, že se všichni donátoři zatím shodli na tom, že právě tento způsob spolupráce je velmi cenný pro obě strany.“

Jisté je, že burzy filantropie v Pardubickém kraji mají své konkrétní výsledky

Nejvíce nadšené z pořádání burz filantropie jsou ovšem samy neziskové organizace. Získávají nejen peníze a jiné dary na své projekty, ale také poznávají, jak zaujmout sponzory a jak co nejlépe prezentovat svůj projekt. Například Dana Stoklasová, ředitelka TyfloCentra Pardubice shrnuje pozitiva, které jim burza filantropie přinesla: „Největším přínosem naší účasti na burze není jen to, že jsme obdrželi finanční příspěvky od donátorů, ale hlavně to, že jsme se naučili něco nového, a mohli jsme prostřednictvím burz rozšiřovat povědomí o životě lidí se zrakovým postižením".

„Jisté je, že burzy filantropie v Pardubickém kraji mají své konkrétní výsledky a místo na slunci si už vydobyly,“ potvrzuje jejich úspěšnost i Jolana Štěpánková, předsedkyně správní rady Koalice nevládek Pardubicka a dodává: „Věřím, že se tento ojedinělý a úspěšný projekt uskuteční i v příštím roce a nalezne podporu u dalších společensky odpovědných firem.“

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL