Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Netolický: Nečasova vláda nám dělala jenom naschvály. Kraje potřebují vládu spolupráce

25.10.2013
Netolický: Nečasova vláda nám dělala jenom naschvály. Kraje potřebují vládu spolupráce

Autor: Profimedia.cz

Popisek: hejtman Martin Netolický (ČSSD)

Již brzy se otevřou volební místnosti a každý z nás bude mít možnost svým hlasem ovlivnit budoucí složení Poslanecké sněmovny a tím pádem rozhodovat i o možnostech složení nové vlády. Stran kandidujících do sněmovny letos vyskákalo více než hub po dešti. Internetové portály na nás valí jednu volební kalkulačku za druhou, člověk aby se v tom pak vyznal. Přestože se nepovažuji za politického matadora nebo pamětníka, dovolím se s vámi podělit o svou vlastní osobní zkušenost. Ta je podle mého názoru tím nejlepším vodítkem, jak by se měl člověk v životě rozhodovat.

Ačkoliv od pádu vlády ODS, TOP 09 a Starostů a LIDEM (původně Věcí veřejných) uplynula řada týdnů, nemohu zapomenout na naschvály a kroky pánů Nečase s Kalouskem, jejichž cílem bylo nechat kraje finančně vyhladovět. Uvedu dva konkrétní příklady. V sociální oblasti bylo snahou vlády snížit příspěvek na poskytování sociálních služeb zdravotně postiženým, seniorům a rodinám s dětmi o 500 milionů korun, což téměř způsobilo kolaps těchto služeb. V dopravě se tehdejší ministr Kalousek pokusil kraje připravit o 645 milionů korun, když vůbec nedodržoval memorandum uzavřené mezi státem a kraji při zajištění regionální železniční dopravy.

O to komičtěji na mě působí rádoby bohulibá prohlášení některých znovu kandidujících exposlanců bývalých vládních stran, ale i jejich stranických kolegů, jak se budou ve sněmovně rvát za svůj region. Když například jako gramofonová deska opět hrají dokola písníčku priority dokončení R35. Proč tak v konkrétních příkladech nečinili v době, kdy jsem je o to osobně žádal? Mohli se přimluvit u svých vládních kolegů a podpořit naše žádosti, když jsme na ně měli právní nárok. Kde byli, když se rozhodovalo o evropských penězích pro regiony? V situaci, kdy se celá Evropa snaží  decentralizovat, náš stát nakročil opačným směrem. Decentralizace je podle mě jedinou cestou, jak zabránit korupci a držet peníze pod drobnohledem.

Ač nepatřím do žádného fanklubu, musím říci, že se Pardubickému kraji s úřednickou vládou podařilo během několika týdnů vyřešit to, co jsme s Kalouskem a Nečasem nemohli vyřešit několik let. Přeji si tedy, abyste nezapomněli, a volili ty, kteří ukázali, že dokáží pracovat v regionu a pro region. Neboť takovou vládu v krajích a obcích potřebujeme. Sociální demokracie podle mého názoru takové předpoklady má a dokáže zodpovědně vést naši zemi, aniž by musela krajům a jejich občanům okopávat kotníky.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace