Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hlas samospráv získává na síle a míří za ministrem Bekem

19.01.2024
Hlas samospráv získává na síle a míří za ministrem Bekem

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Jedním ze zástupců iniciativy je i úspěšný hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

Říjnová výzva samospráv, ve které chtěli zástupci krajů, měst a obcí upozornit na dopady konsolidačního balíčku, má pokračování. Iniciátoři této výzvy zamíří 24. ledna za ministrem školství Mikulášem Bekem, kterého na konci listopadu vyzvali k jednání na základě úvah o převodu financování nepedagogických pracovníků na obce a kraje jakožto zřizovatele mateřských, základních a středních škol. Signatáři se zároveň shodli na tom, že v nejbližší době svoji spolupráci formalizují. Jako platforma pro reprezentaci zájmů samospráv vznikne spolek Hlas samospráv.

„Nejen na základě naší Říjnové výzvy, ale i mých cest po Pardubickém kraji je patrné, že kroky vlády vnímají negativně zástupci samospráv napříč politickým spektrem. Ostatně i na signatářích je vidět, že jsme lidé z různých politických subjektů, které však spojuje dlouholetá zkušenost s vedením měst, obcí a krajů. Na konci listopadu jsme s kolegy oslovili ministra školství Mikuláše Beka, a to v reakci na diskusi ohledně možných změn v současném systému regionálního školství. Jedná se především o převod financování nepedagogických pracovníků na města, obce a kraje jakožto zřizovatele mateřských, základních a středních škol. Převod všech nepedagogických profesí s úvazky ve školních zařízeních pod obce a kraje si vyžádá významnou míru administrativy, rozpočtových opatření a také posílení kapacit. Jsme přesvědčeni, že zásadní změny v nastavení regionálního školství nelze provádět bez diskuse se samosprávami, a také bez předložení podrobného zhodnocení jejich dopadů jak na školy, tak na obce. Proto jsme požádali ministra školství o schůzku, abychom mu s kolegy prezentovali náš postoj, který je podložen praxí a zkušenostmi,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že na jednání s ministrem Bekem vyrazí signatáři Hlasu samospráv ve středu 24. ledna.

 

Hlas samospráv chce v boji za města a obce pokračovat

Signatáři Říjnové výzvy, mezi které patří také starosta Letohradu a senátor Petr Fiala, starosta Chrastavy a senátor Michael Canov, senátor a bývalý primátor Mostu Jan Paparega, starosta Božího Daru a bývalý místopředseda Senátu Jan Horník, primátor Mostu Marek Hrvol, starosta Hlinska a krajský radní Miroslav Krčil a starosta Rokytnice v Orlických Horách a bývalý hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, se shodli na tom, že chtějí ve svých aktivitách na ochranu zájmů měst, obcí a krajů pokračovat. „Osobně ze svého působení nejen v čele Mostu, ale také z činnosti v rámci Ústeckého kraje vnímám, že samosprávy čekají větší zastání, kterého se jim bohužel v poslední době od vlády nedostává. Konsolidační balíček je toho jasným příkladem, ale není to jen o něm, a proto chceme být s kolegy směrem k vládě aktivní a chceme obhajovat oprávněné zájmy samospráv,“ řekl primátor Mostu Marek Hrvol, se kterým souhlasil také senátor a starosta Letohradu Petr Fiala. „Představitelé státu, ať už je veden jakoukoliv vládou, by měli vnímat zástupce místních a krajských samospráv jako svého nejbližšího partnera, jelikož se jedná o lidi s dlouholetou praxí a znalostí místa a reálného života viděného nejen optikou Prahy,“ řekl Petr Fiala, který vede Letohrad již od roku 2006.

Signatáři Hlasu samospráv se proto v prostorách Obecního domu v Praze v někdejší spolkové místnosti Českého pánského klubu, kde Antonín Švehla, Alois Rašín, František Soukup, Jiří Stříbrný a Vavro Šrobár, podepsali v pondělí 28. října 1918 zákon o vzniku samostatného československého státu, shodli na tom, že také na základě více jak dvou stovek podpisů pod Říjnovou výzvu založí spolek, jehož cílem je pokračovat v hájení oprávněných zájmu samospráv napříč republikou. „Chceme hájit zájmy místních samospráv od Aše až po Karvinou. Jsme přesvědčeni, že Hlas samospráv by měl být v Praze slyšet, a proto budeme rádi, pokud se k naší iniciativě připojí další signatáři z řad zástupců místních a krajských samospráv, a to na internetové stránce hlassamosprav.cz, kde jsou kromě samotného textu Říjnové výzvy také například klíčové body schválené konsolidace veřejných financí a její dopady na financování obcí a krajů nebo náš postoj k avizovaným změnám ve školství,“ dodal hejtman Martin Netolický.

Vložil: Markéta Vančová