Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Letošní Velká pardubická bude opět nabita vzrušením

10.10.2013
Letošní Velká pardubická bude opět nabita vzrušením

Foto: kun.estranky.cz

Popisek: koně, ilustrační foto

Letošní 123. Velká pardubická s Českou pojišťovnou opět nabídne napínavé souboje a atraktivní jména koní i jezdců. Podobně jako v roce 2012 se bude hrát o několik rekordů. Třeba o nejstaršího vítězného žokeje, úspěch druhé ženy trenérky nebo o vyrovnání rekordu legendárního Železníka.

O letošní Velkou pardubickou byl nebývalý zájem mezi tuzemskými a především zahraničními stájemi. Do dostihu se přihlásilo celkem devatenáct koní z Irska, Velké Britanie, Francie či Slovenska, zbývajících dvaačtyřicet je z tuzemských stájí. Dodatečných přihlášek využila původem francouzská klisna Folie d´Ocean, resp. její majitel Mika Hakkinen. Tato kobylka se ale na start Velké letos nepostaví. Na poslední chvíli se objevilo i jméno sedmiletého Al Jaze, který se kvalifikoval v září a podle slov trenéra Jana Blechy jde sbírat hlavně zkušenosti.

Koně Trezor, Klaus či Kasim

Ve startovní listině se objevuje jednadvacet jmen. Nechybí loňská vítězka Orphee des Blins, Tiumen, Trezor, Klaus, Budapest, Kasim či již zmiňovaný Al Jaz a další. Naopak tu nenajdeme  např. vloni druhého Ronina či zkušeného Valldemosa. Jeho stálý jezdec Dušan Andrés tak podle očekávání ve Velké pardubické povede osmiletého Nikase. Ze zahraničí do Pardubic míří tři koně z Irska, jeden z Velké Británie a jeden ze Slovenska. Do Pardubic se vrací také vítěz z Liverpoolu a loňský partner Trezora Liam Treadwell, který v dostihu osedlá devítiletou bělku Sešlost.

„Velká pardubická je skutečně fenomén, který láká celý dostihový svět. Počet koní na startu letošního ročníku svědčí o tom, že jde o skutečně kvalitní a prestižní dostih. I zahraniční stáje k nám posílají nejlepší reprezentanty a někteří se k nám i vrací,“ řekl ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický.

Dostih na 6 900 metrů, během kterého koně a jezdci musí překonat jednatřicet překážek včetně unikátního Taxisova příkopu, se běží o dotaci pět milionů korun. Je to možné i díky dlouholetému partnerovi, České pojišťovně. „Česká pojišťovna je letos již podvacáté hrdým generálním sponzorem Velké pardubické, jedné z nejslavnějších a zároveň nejobtížnějších steeplechase cross country v Evropě,“ říká Milan Beneš, člen představenstva České pojišťovny, a dodává: „Upřímně věřím, že naše podpora a tedy i jistota silného partnera pomáhá tomuto každoročnímu vrcholu dostihové sezony dále zvyšovat prestiž nejen v ČR, ale i v zahraničí.“ Česká pojišťovna je generálním partnerem Velké pardubické již dvacet let a do dostihu investovala už více než 100 milionů korun. Dotace České pojišťovny se od roku 1991 zvýšila z půl milionu na 4,8 milionu korun.

Slavnostní zahájení

Celková prize money letošního ročníku Velké pardubické ale je pět milionů korun. Kdo si tuto dotaci rozdělí bude zřejmé až v neděli 13. října. Přestože je Velká pardubická unikátní dostih a v jeho průběhu se může stát cokoli, lze ve startovní listině už nyní objevit několik favoritů. Své fanoušky určitě bude mít loňská vítězka Orphee des Blins, která dokázala zvítězit nevídaným  způsobem. Stylem start – cíl, ji vedl žokej Jan Faltejsek. Ten letošní sezonu působí ve Francii, ale na Velkou pardubickou opět dorazí.

Ztížit cestu za vítězstvím se Orphee des Blins určitě bude snažit Josef Váňa st. Povede opět dvanáctiletého Tiumena. Pokud se jim  podaří vyhrát, vyrovnají rekord Železníka. S ním Josef Váňa zvítězil v letech 1987, 1988 a 1989 a poté po roční pauze v roce 1991. Tiumen zvítězil v letech 2009 – 2011 a po loňském třetím místě by se teoreticky mohl na stupeň nejvyšší vrátit. Jeho jezdec Josef Váňa starší by se v tomto případě stal nejstarším vítězným žokejem tohoto dostihu. Jenže je tu třetí do hry. Tiumenův synovec Trezor. Ten zvítězil ve všech kvalifikačních dostizích, ve kterých startoval. Jenže tak tomu bylo i vloni a nakonec svěřenec Hany Kabelkové Velkou pardubickou dokončil až na osmém místě. Letos jej místo anglického jezdce Liama Treadwella povede žokej Josef Bartoš.

Slavnostní zahájení dostihového mítinku 123. Velká pardubická s Českou pojišťovnou začne v 11:00 hod. Už o půl dvanácté odstartuje první ze sedmi rámcových dostihů, včetně tradiční Ceny Vltavy či Ceny Labe. Samotná Velká pardubická odstartuje v 16:30 hod. a těšit se na ni mohou i diváci České televize. Pardubické novinky informovala Kateřina Nohavová.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL