Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Komunikovat? Proč, když na lidi můžeme z vysoka... Komentář Štěpána Chába

komentář 04.04.2023
Komunikovat? Proč, když na lidi můžeme z vysoka... Komentář Štěpána Chába

Foto: Anna Vančová

Popisek: Pobočka České pošty

Česká pošta pod patronací ministra pro permanentní výmluvy a vyhrůžky Víta Rakušana ruší 300 poboček. Česká pošta k celé akci „Máme vás na háku“ přistoupila jako ke hře – hádej, koho trefíme. Ze všech stran se ozývá jeden velký nechápající otazník. Podíváme se na ně.

Z krajského města Pardubice se ozvaly námitky. „Podle návrhu poboček ke zrušení to vypadá, že výběr probíhal zcela nahodile a nesystémově,“ hlásí radní Pardubic výsledky bombardování vedeného Českou poštou. Krátery mají zbýt po sedmi z třinácti nyní fungujících poboček. To si totiž někdo z vysokého managementu pošty, to je tam, kde se nebude vyhazovat, tam se naopak budou rozdávat odměny, sedl s tužkou a mapou a prostě škrtal podle pravidla padni komu padni.

Radnice Pardubic zkonstatovala, že je z vedení České pošty nikdo neoslovil. Což by byl naprosto logický krok. Postavit město před fakt, že sedm poboček musí zmizet a hledat shodu na tom, které přesně to budou. Jistě, město by tak bylo postavené před Sofiinu volbu, ale mohlo by prostě vycházet i z toho, jaká je dostupnost té které pobočky, jaké je tam parkování, je-li v okolí dostupnost dalších služeb, aby to člověk mohl vzít při jednom. Ale k tomu pošta nepřikročila. Prostě škrtla a má věc za vyřízenou.

Kuriózní situace nastala v západočeské Aši. Na počátku letošního února, ještě před oznámením, že v Aši bude manažersky vybombardovaná jedna pobočka, vznikla petice. Ta volala po tom, aby Česká pošta přestala sabotovat tamní oblast a prostě začala doručovat zásilky. V petici, mimo jiného, stálo: „Žádáme, aby Česká pošta s. p. navrátila poštovní doručovatele zpět do města Aš a tím napravila zcela zoufalou situaci, do které uvrhla občany, své klienty, a to zcela neuváženými manažerskými kroky. Město Aš, společně s přilehlými obcemi již několik měsíců marně brojí proti krokům České pošty, s. p., které zcela paralyzovaly doručování poštovních zásilek. Žádáme vás, abyste bez prodlení učinili takové právní kroky, které napraví stávající zoufalou situaci a umožní řádné a plynulé doručování poštovních zásilek.“ Reakce České pošty? V závěru března zveřejnila souřadnice pro taktické vybombardování jedné ašské pobočky pošty. Tedy další zhoršení poštovních služeb v oblasti. No není to na Nobelovku?

Starosta Slezské Ostravy Richard Vereš informoval, že z místních šesti úřadoven pošty zmizí z povrchu zemského rovnou pět. To už vypadá na bombardování taktickými jadernými zbraněmi. Opět, bez konzultace s městem, které nejlépe ví, kterou pobočku jde obětovat. Vereš k tomu, mimo jiného, napsal: „Považuji za nehorázné, že Česká pošta činí takto zásadní kroky bez jakékoli konzultace se starosty a dalšími zástupci samospráv, kteří mají znalost svých obcí a mohli přispět k efektivnějšímu řešení.“

Radní za Prahu 3 Jiří Ptáček ke zrušení pěti z šesti poboček: „V principu mi redukce poboček přijde logická a správná. Ale nechat městské části s 80 000 obyvateli jen jednu poštu, to mi už logické fakt nepřijde. Snažíme se vymyslet, co se s tím dá dělat." Ano transformace a zeštíhlení pošty je logické a správné. Nelogické je počínání pošty, která by se jinak na konci roku dostala do insolvence, protože dlouhé roky přešlapovala na místě a sledovala nárůst soukromých dopravců. Ale co, z cizího neteče, řekli si manažeři pošty.

„Já osobně považuji krok České pošty za nesystémový. Jsem kategoricky proti škrtání od stolu bez předchozího jednání. Česká pošta není v dobré kondici, ale to je zodpovědnost jejího managementu, potažmo ministra vnitra, neměli by na to doplácet daňoví poplatníci a zejména naši senioři. Proto zašleme dopis ministerstvu vnitra a generálnímu řediteli ČP a pokusíme se s nimi jednat,” řekl k rušení poboček pošty v Lounech starosta města Milan Rychtařík.

„Za mě je to unáhlený a nesystémový krok, který jde proti občanům. Jsme druhé největší město Moravskoslezského kraje a z osmi poboček nám tady zůstanou jenom tři. Naši občané už teď stojí fronty před pobočkami pošt, protože neustále omezují pracovní dobu, teď se fronty ještě prodlouží. Mám za to, že tímto opatřením se kvalita služeb a jejich dostupnost mnohonásobně zhorší,“ řekl primátor Havířova Josef Bělica.

Jen ve středočeském Kolíně, domovském městě ministra pro vybrakovanou Českou poštu Rakušana, je klid. V Kolíně Česká pošta zrušila jednu pobočku. Tu bezbariérovou. „Z rozhodnutí nejsme nadšeni, zálabská pošta byla hodně využívaná a jediná bezbariérová. Byl bych rád, když by alespoň došlo k rozšíření otevírací doby stávajících poboček, budeme kontaktovat vedení pošty“ uvedl k situaci starosta města Michael Kašpar, spolustraník za STAN, nástupce, kamarád a věrný oddaný ministerskému pozadí. Sice padla jediná bezbariérová pošta ve městě, ale to nevadí. Nesměle poprosíme o delší otvíračku u té bariérové. Asi aby stihli před zavíračkou vynosit invalidy z úřadovny. Kdyby k uzavření pobočky došlo za Babiše, pan Kašpar se ujme své role  zodpovědněji a udělá nám pěkné divadlo. Ale kamarádovi Víťovi by to neudělal. To ne. Nevadí, jsme prostě rukojmími těch, co spolu kamarádí.

Bála se přeplácená manažerská věrchuška České pošty toho, že by se s ní zástupci měst hádali? Samozřejmě, že by se hádali a snažili se zachránit každou jednotlivou pobočku. Protože mizení služeb za jejich vlády půjde částečně i na jejich vrub. Ale i tak k tomu Česká pošta měla přistoupit. Své služby má co nejvíc přizpůsobit potřebám lidí, ne svým rozmarům a špatnému hospodaření. Města napříč republikou hlásí, že ponechané pobočky jsou ty nejméně vhodné, bez dobrého parkování, špatně dostupné, na okraji města, mimo sídliště, kde jsou nejvíc potřeba. A tak dále.

Dobrá vizitka České pošty. Chová se jako monarcha, který se nemusí s nikým a na ničem domlouvat. Starostové a zastupitelé si mohli udělat průzkum, zohlednit dostupnost, parkování, lokalitu a zrušení poboček vést s ohledem na přirozený život města a pohyb jeho obyvatel. Ale to ne, Česká pošta se s nikým nebaví, nemá potřebu. Co je České poště do lidí. Ale to je tak, když se z Prahy rozhoduje o zbytku země. Bez zájmu a s notnou dávkou arogance.

A pozor, jako bonus pro ty ještě nereptající - Česká pošta si chce změřit spokojenost zákazníků. Na průzkum vydá 40 milionů korun, hlásí Hospodářské noviny. Takový plán si zaslouží bonusy u manažerských míst. 40 milionů za to, že před generálním likvidátorem pošty přistane jeden papír s nicneříkajícími grafy. Radši těch 40 milionů vyhoďte z okna, udělají tak daleko víc užitku. Management České pošty zatím neprozřel, milionů za zbytečný průzkum, párty pokračuje. 

A jen pro zajímavost. Slovenská pošta funguje bez dotací státu. Navíc od roku 2004 je akciovou společností ve 100% držení státu. A neprodělává. My, z rukou vysokého managementu pošty a s asistencí doposud nekonajících politiků, vlastní poštu likvidujeme. S její transformací přicházíme ve chvíli, kdy už padá nehospodárným řízením na hubu. Tranformovat a modernizovat se měla dlouhé roky, ne až ve chvíli, kdy jí hrozí insolvence. Svou vinu na tom nese tato vláda, ale i vláda Babišova nebo Sobotkova. Princip poslední zhasne jako vyšitý u všech. Ale smutně komické bude teď sledovat poslance Babišova ANO, kteří i za své selhání, protože pošta nejde rozhodně jen za Rakušanem, ale i za Hamáčkem, potažmo Babišem, budou lkát a vyhrožovat a svolávat mimořádné schůze, aby z bídy, kterou mají také na triku, vytřískali nějaký ten politický zisk. Jak je ta politika směšná.

A jak je to s tím šetřením? Česká pošta je v záporných čísel. Letos má být dluh až 4 miliardy.  Zrušené pobočky mají ušetřit 700 milionů ročně. A samotná likvidace poštovních poboček nás má přijít na 8 miliard. Nevím, dává to počtářsky smysl? Abych ročně ušetřil 700 milionů, zaplatím 8 miliard. Tedy více než jedenáctinásobek. Návratnost jedenáct let? Nemůžu si pomoct, ale neskutečně to páchne tunelem. Tedy zničením jednoho z posledních státních mamutích podniků a vyvedení peněz do těch správných naditých kapsiček. Majetek zmizí v rukou zahraničí a zpřátelených odeesáků. Už zase. Další na řadě jsou České dráhy. Co, pane ministře pro výhybky Martine Kupko? Už nám někde na kolejích zahnívá malá domů? Však to je přesně to, čeho jsme se u mafiánské vlády ODS vždycky dočkali. 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb