Green Deal? Šlápnout na brzdu, odložit, přehodnotit, říká nezávislý krajský radní pro zemědělství Mirek Krčil
05.09.2022
Foto: Pardubický kraj (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Radní Pardubického kraje Miroslav Krčil na žních ani letos nemohl chybět.
V rámci Pardubického kraje jsou žně již na samém konci. Zbývají poslední hektary, z kterých je potřeba dostat úrodu pod střechu. Radní Pardubického kraje pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil v srpnu navštívil několik zemědělských podniků, aby se přímo na místě informoval, jak žňové práce probíhají.
„Pokud jde o letošní výnosy, tak ty jsou celkově v rámci Pardubického kraje nejvyšší za poslední tři roky. Kvalitu hlásí podniky rozdílnou, záleží na dané lokalitě,“ uvedl radní Miroslav Krčil. S vedením zemědělských podniků radní hovořil nejenom o průběhu žní a výkupních cenách komodit, ale především také o nárůstu cen elektrické energie nebo plynu. „Je pravda, že výkupní ceny zemědělských komodit v určitém okamžiku vzrostly. Musíme si ale uvědomit i druhou stránku mince. Výrazně narostly i vstupy. A to se netýká pouze rostlinné výroby, kde například hnojiva zdražila několikanásobně. Zvyšující se vstupní náklady drtí živočišnou výrobu, promítají se do cen mléka a tak dále. Z tohoto pohledu to není vůbec záviděníhodná situace a je potřebné brát zmíněná fakta v potaz. Zvláště pak příští rok, kdy se očekává náraz na vstupy v plném rozsahu,“ poznamenal Krčil.
Žně na Pardubicku
Kdo(ne)může za růst cen potravin
Velkým omylem a nefér hrou je podle radního obviňovat české zemědělce z toho, že pouze právě oni mohou za růst cen potravin. „Nejsou to totiž prvovýrobci, u kterých zůstávají největší zisky. Bohužel, tuto skutečnost ne zcela vnímá i naše společnost. Domnívám se, že je potřeba hodně nahlas tyto nesmysly vyvracet. Všichni zemědělci, bez rozdílu, kteří skutečně na půdě odpovědně hospodaří a zajišťují reálnou produkci, mají v tomto moji plnou podporu,“ doplnil k debatám se zemědělci radní Miroslav Krčil.
Odložit a pak přehodnotit
Řeč dále přišla i na společnou zemědělskou politiku, velmi diskutované nastavení pravidel ze strany české vlády nebo Green Deal. „Opět jsme se shodli, že pokud se situace nezmění, nejvíce současná pravidla poškodí právě střední podniky, které zajišťují 70 procent celkové zemědělské produkce u nás. Poškodí ty, kteří jsou aktivními zemědělci a hospodaří s přidanou hodnotou produkce,“ dodal Miroslav Krčil. Pokud jde o zelenou dohodu, tzv. Green Deal, bylo by podle radního rozumné „šlápnout na brzdu“. „Vzhledem k aktuálnímu dění v Evropě, kdy tu máme válku na Ukrajině, evropské země sužují klimatické výkyvy, by bylo nejrozumnější, kdyby byl Green Deal ve své podobě alespoň o rok odložen, a hlavně ve světle nových skutečností přehodnocen,“ řekl radní Krčil.
Žně na Pardubicku
Nerovnost unijního trhu
Při rozhovorech pak radní Krčil vedení podniků také ujistil, že trvá jeho názor na konkurenceschopnost zemědělců. „Máme-li tady jednotný unijní trh, podle mne je potřeba odstranit nerovnost. Protože podporují-li například Polsko, Německo, Španělsko, nebo Francie, ale i další země své hospodáře výrazně více než například Česká republika, z logiky věci vyplývá, že dochází k systémovému nabourání konkurenceschopnosti,“ dodal závěrem Miroslav Krčil.
Vložil: Markéta Vančová