Hejtman byl „Grand Marshal“, pardubičtí konzervatoristé sklidili úspěch v americkém Texasu
16.06.2022
Foto: Pardubický kraj (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Hejtmanu Martinu Netolickému stetson vyloženě sluší.
Letošní 55. ročník National Polka Festivalu provázely hned tři vystoupení studentů pardubické konzervatoře, kteří stanuli před zcela zaplněnými sály. Připomínka české kultury, hudby a folkloru se uskutečnila tradičně v americkém městě Ennis, které se nachází necelou hodinu jízdy od Dallasu.
„Po čtyřech letech byl opět festival v Ennis s českou účastí, což je pro místní velký svátek. Studenti naší konzervatoře se předvedli v tom nejlepším světle a publikum z nich bylo doslova nadšené. Je to pro nás důkaz, že přivážet naši českou kulturu do zahraničí má smysl, a to obzvlášť pro potomky našich krajanů, kteří tam žijí.
Naši studenti reprezentovali nejen Pardubický kraj, ale i celou Českou republiku. A nutno dodat, že velice dobře. Do budoucna bychom chtěli nastavit pravidelnou výměnu hudebníků, z nichž má velká většina české a moravské kořeny," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který celý festival zaštítil jakožto jeho Grand Marshal a který se také festivalu osobně zúčastnil.
Studenti konzervatoře v Texas Czech Heritage and Cultural Center ve městě La Grange
Nejen na festivalu
Před samotným festivalem ale studenti se svým turné objeli i několik dalších krajanských komunit v americkém Texasu. První koncert odehráli v Texas Czech Heritage and Cultural Center ve městě La Grange, další třeba v Seaton Star Hall nedaleko města Temple.
„Pro naše konzervatoristy je turné v Texasu mimořádnou příležitostí zahrát si před potomky našich krajanů, kteří do Spojených států amerických odcházeli ve velkém ve druhé polovině 19. století. To je patrné mimo jiné z názvů některých měst jako Roznov, Frenstat, Praha nebo Dubina. Česká kultura, zvyky a hudba jsou v rámci krajanských komunit udržované, a proto jsme rádi, že můžeme i naším dílem přispět k prezentaci naší země v zahraničí," vysvětlil Netolický.
„Prakticky v každém městě, v každé vesnici žije někdo, kdo přišel za oceán v rámci některé z imigračních vln. První zamířili do Nového světa po roce 1852 v rámci tzv. zlaté horečky, další pak v období první republiky, po roce 1938, 1948, 1968 a někteří nově po Sametové revoluci," doplnil hejtman, který se během své cesty setkal i se starostkou města La Grange Jan Dockery a se senátorkou 18. okrsku státu Texas Lois Kolkhorst. Řeč byla nejen o fungování krajanských komunit v Texasu, ale také o aktuální politické situaci v Evropě v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Obchodní spolupráce
Hejtman navštívil i Austin, hlavní město Texasu, kde jednal s texaským státním tajemníkem Johnem B. Scottemo o možnosti prohlubování spolupráce s českými firmami. Tam se také seznámil s fungováním místního Technologického institutu, který by se v mnoha ohledech mohl stát inspirací pro fungování Pardubického podnikatelského inkubátoru. Technologický institut, který funguje pod Texaskou univerzitou, byl založen v roce 1989, což z něj dělá nejdéle fungující technologický inkubátor v celých Spojených státech amerických.
National Polka Festival v texaském Ennisu
Americký stát Texas patří mezi deset nejvyspělejších ekonomik světa a skýtá tak velké možnosti pro investory a společnosti z České republiky. „Pokud by byl Texas samostatným státem, tak by se jednalo o devátou největší ekonomiku světa. To je samozřejmě velká výzva pro naše investory a společnosti obecně. Jsme proto připraveni na základě komunikace s texaským státním tajemníkem, což je de facto nejvyšší úředník a osoba dosazená do funkce guvernérem Texasu, zprostředkovat kontakty s firmami nejen v rámci Pardubického kraje. Ostatně i CzechTrade podle informací honorárního konzula Briana Vanicka plánuje v Texasu vytvořit svoji pobočku, což je samozřejmě důležitý předpoklad pro úspěch našich společností,“ vysvětluje Martin Netolický.
Spolupráce Texasu s Českou republikou byla a je intenzivní v mnoha ohledech, a to včetně spolupráce Národní gardy s Armádou České republiky, která byla zahájena krátce po vzniku samostatné České republiky. „Z historického pohledu je velmi zajímavé, že vzhledem k silné české imigraci do Texasu byla první texaská ústava psána kromě angličtiny, španělštiny a němčiny také v českém jazyce. Ještě v 70. letech 20. století byla čeština třetím nejzastoupenějším jazykem v Texasu a například Texaská univerzita vyučuje češtinu nepřetržitě od roku 1916. Ostatně v celém státě je přes milion lidí s českými kořeny,“ doplnil hejtman.
National Polka Festival
Každoroční National Polka Festival se v Texasu koná od roku 1967 a letos tedy oslavil již 55. ročník. Třídenní festival je oslavou české kultury, živé hudby, tance, zvyků, umění i dobrého jídla. Dnes je jedním z největších svého druhu ve Spojených státech a přitahuje až 50 000 lidí ročně.
Zdroj: Pardubický kraj, Wikipedie
Vložil: Andrea Morkusová