Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman byl „Grand Marshal“, pardubičtí konzervatoristé sklidili úspěch v americkém Texasu

16.06.2022
Hejtman byl „Grand Marshal“, pardubičtí konzervatoristé sklidili úspěch v americkém Texasu

Foto: Pardubický kraj (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Hejtmanu Martinu Netolickému stetson vyloženě sluší.

Letošní 55. ročník National Polka Festivalu provázely hned tři vystoupení studentů pardubické konzervatoře, kteří stanuli před zcela zaplněnými sály. Připomínka české kultury, hudby a folkloru se uskutečnila tradičně v americkém městě Ennis, které se nachází necelou hodinu jízdy od Dallasu.

„Po čtyřech letech byl opět festival v Ennis s českou účastí, což je pro místní velký svátek. Studenti naší konzervatoře se předvedli v tom nejlepším světle a publikum z nich bylo doslova nadšené. Je to pro nás důkaz, že přivážet naši českou kulturu do zahraničí má smysl, a to obzvlášť pro potomky našich krajanů, kteří tam žijí.

Naši studenti reprezentovali nejen Pardubický kraj, ale i celou Českou republiku. A nutno dodat, že velice dobře. Do budoucna bychom chtěli nastavit pravidelnou výměnu hudebníků, z nichž má velká většina české a moravské kořeny," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který celý festival zaštítil jakožto jeho Grand Marshal a který se také festivalu osobně zúčastnil.

 

Studenti konzervatoře v Texas Czech Heritage and Cultural Center ve městě La Grange

Nejen na festivalu

Před samotným festivalem ale studenti se svým turné objeli i několik dalších krajanských komunit v americkém Texasu. První koncert odehráli v Texas Czech Heritage and Cultural Center ve městě La Grange, další třeba v Seaton Star Hall nedaleko města Temple.

„Pro naše konzervatoristy je turné v Texasu mimořádnou příležitostí zahrát si před potomky našich krajanů, kteří do Spojených států amerických odcházeli ve velkém ve druhé polovině 19. století. To je patrné mimo jiné z názvů některých měst jako Roznov, Frenstat, Praha nebo Dubina. Česká kultura, zvyky a hudba jsou v rámci krajanských komunit udržované, a proto jsme rádi, že můžeme i naším dílem přispět k prezentaci naší země v zahraničí," vysvětlil Netolický.

„Prakticky v každém městě, v každé vesnici žije někdo, kdo přišel za oceán v rámci některé z imigračních vln. První zamířili do Nového světa po roce 1852 v rámci tzv. zlaté horečky, další pak v období první republiky, po roce 1938, 1948, 1968 a někteří nově po Sametové revoluci," doplnil hejtman, který se během své cesty setkal i se starostkou města La Grange Jan Dockery a se senátorkou 18. okrsku státu Texas Lois Kolkhorst. Řeč byla nejen o fungování krajanských komunit v Texasu, ale také o aktuální politické situaci v Evropě v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Obchodní spolupráce

Hejtman navštívil i Austin, hlavní město Texasu, kde jednal s texaským státním tajemníkem Johnem B. Scottemo o možnosti prohlubování spolupráce s českými firmami. Tam se také seznámil s fungováním místního Technologického institutu, který by se v mnoha ohledech mohl stát inspirací pro fungování Pardubického podnikatelského inkubátoru. Technologický institut, který funguje pod Texaskou univerzitou, byl založen v roce 1989, což z něj dělá nejdéle fungující technologický inkubátor v celých Spojených státech amerických.

 

National Polka Festival v texaském Ennisu

Americký stát Texas patří mezi deset nejvyspělejších ekonomik světa a skýtá tak velké možnosti pro investory a společnosti z České republiky. „Pokud by byl Texas samostatným státem, tak by se jednalo o devátou největší ekonomiku světa. To je samozřejmě velká výzva pro naše investory a společnosti obecně. Jsme proto připraveni na základě komunikace s texaským státním tajemníkem, což je de facto nejvyšší úředník a osoba dosazená do funkce guvernérem Texasu, zprostředkovat kontakty s firmami nejen v rámci Pardubického kraje. Ostatně i CzechTrade podle informací honorárního konzula Briana Vanicka plánuje v Texasu vytvořit svoji pobočku, což je samozřejmě důležitý předpoklad pro úspěch našich společností,“ vysvětluje Martin Netolický.

Spolupráce Texasu s Českou republikou byla a je intenzivní v mnoha ohledech, a to včetně spolupráce Národní gardy s Armádou České republiky, která byla zahájena krátce po vzniku samostatné České republiky. „Z historického pohledu je velmi zajímavé, že vzhledem k silné české imigraci do Texasu byla první texaská ústava psána kromě angličtiny, španělštiny a němčiny také v českém jazyce. Ještě v 70. letech 20. století byla čeština třetím nejzastoupenějším jazykem v Texasu a například Texaská univerzita vyučuje češtinu nepřetržitě od roku 1916. Ostatně v celém státě je přes milion lidí s českými kořeny,“ doplnil hejtman.

National Polka Festival

Každoroční National Polka Festival se v Texasu koná od roku 1967 a letos tedy oslavil již 55. ročník. Třídenní festival je oslavou české kultury, živé hudby, tance, zvyků, umění i dobrého jídla. Dnes je jedním z největších svého druhu ve Spojených státech a přitahuje až 50 000 lidí ročně.

Zdroj: Pardubický kraj, Wikipedie

Vložil: Andrea Morkusová