Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S agentem Zifčákem na standartě, syčáci jedni. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.12.2021
S agentem Zifčákem na standartě, syčáci jedni. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Očkováním vstříc zářivé budoucnosti

Končící vláda Andreje Babiše uvažuje o tom, že začne zákonem potírat dezinformace. Chce vytvořit variantu Ministerstva pravdy, které bude určovat, co je lež, co je jen omyl, a co už je politické rozhodnutí. A to chce právě s ohledem na dva poslední roky. Začali bychom tak plnit pokutové bločky nebo kriminály lidmi, kteří pochybují, polemizují, upozorňují na rizika. Zavřeme kanárky. Informaci, že se důlní šachtou šíří jedovatý plyn, tak odložíme ad acta. Šířit se díky tomu samozřejmě nepřestane.

Vrchol vládního angažmá bývalého agenta StB Andreje Babiše bude epický a ve světle ramp. Bohužel ne ramp určených pro aplaus, ale k odbavení odsouzených dovezených na vyšetřovnu dobytčáky té jediné pravdy. Přijde mi zvláštní, že demokratický systém, který byl v prvním impulzu postaven na lži o smrti studenta Zifčáka, začne mlátit slámu i lidi pod ošidným pojmem dezinformace.

Před rokem a půl jsem se s naší šéfredaktorkou bavil v šoku o tom, že ve Španělsku chtějí zavést jakési covidové pasy, říkali jsme si, že je to blbost, nebo že je to jen španělská podivnost, kterou vezme za chvíli čert. Jak se zdá, nevzal. I Andrej Babiš do médií i od řečnického pultíku ve Sněmovně hřímal o tom, že covidové pasy nikdy. Nikdy. Jsou to pitomosti, dezinformace, říkal. I o povinném očkování říkal, že to jsou pitomosti, dezinformace, řeči bláznů z temných zákoutí internetu. A povinné očkování se teď stává středem politických debat nejen v ČR, ale všude okolo. A covid pasy? Má je tady každý, kdo někam chce (ne, kdo se chce primárně chránit před nemocí, ale kdo někam chce na gáblík, na kulturu). Jasná dezinformace.

Jenže před rokem, půl rokem, ba i před měsícem, bylo povinné očkování jen pitomá dezinformace. Premiérova slova – dezinformace. Povinné očkování, covid pasy – dezinformace. Dvojí kvalita občana, jednoho očkovaného, druhého neočkovaného – jasná dezinformace, říkal premiér, říkali současní i budoucí ministři. A chystají se vyrobit zákon, který bude potírat dezinformace. A budou to tytéž dezinformace? Nebo jenom dezinformace, které budou nepotvrzené politickou reprezentací a bude se jen čekat na jejich potvrzení? Do jejich potvrzení ovšem budou padat hlavy takzvaných dezinformátorů. Začnou nám tu vládnout Čeští elfové? Manipulátoři s Janem Cemperem na koni? Nebo Vrábel se svým Semantic Vision, kteří jedou tvrdě jednu jedinou a to tu svou pravdu?

„Musí jednat orgány, které to mají na starost. Těch důkazů, které mají na sociálních sítích, je dost. A nejen na sociálních sítích. Máte lidi, kteří se dnes objevují na náměstích a úmyslně šíří tyto nepravdy. Já si myslím, že je třeba to začít řešit a ať doloží to tvrzení, že mají pravdu a že to není dezinformace. Bude nutné tato opatření začít přijímat. Jsem typ člověka, který se rád domluví, ale jsou situace, kdy se prostě nedomluvíte," řekl v pořadu Studio 24 České televize hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) s ním bezvýhradně souhlasil. Celý rozhovor s oběma hejtmany je fascinující.

Zvrácené chápání práva u Ivo Vondráka je přinejmenším divoké a takový Hitler by si ho užil do všech detailů. Je dobré zmínit Deklaraci lékařů proti povinnému očkování, kterou podepsalo přes 1500 lidí s titulem MUDr., ale které na obrazovce ČT v hádce s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem neuvidíte. Nejsou tam, neviditelní, bez hlasu. A když už se o nich referuje, tak jako o pomýlených homeopatech a zabejčených odmítačích všeho očkování. Na ČT se podíváme tak leda na Vondráka s Netolickým, kteří spolu souhlasí nad tím, že by měla přijít větší tvrdost a dokazování vlastní neviny před pouličním výborem. Jako kdyby se milí hejtmani, a s nimi i vláda, neuměli vypořádat s demokratickým zřízením, kde je právo na nesouhlas zakotvené v Ústavě. Nedá se svítit, nesouhlasit povoleno. Pokud se zakáže, a zákonem o postihování takzvaných dezinformací se fakticky zakáže, můžeme oživit institut kárného tábora v Jáchymově. Hned deset minut po přijetí takového zákona.

Těch lží a polopravd, těch zlodějin a tunelů, křívých přísah a malých domů a zmatků při správě naší země jsme s našimi politiky zažili tolik, že zákon o dezinformacích by měl v první řadě dopadnout právě do Strakovky. Vždyť tu žebráckou operu, kterou tu už třicet let pro pobavení kohosi všichni hrajeme, tu zrežírovali ti naši političtí řeholníci. Impotenci naší kultury, impotenci našeho průmyslu, impotenci našeho významu i impotenci naší politiky. Lidé vám nevěří, milí politici, protože jste naši zem rozcupovali a udělali z ní kolonii bez sebevědomí. 

Žijí političtí pacholci v přesvědčení, že když si uzákoní ticho, že to ticho skutečně nastane? Já vím, ticho léčí, ale mám pocit, že ticho jiného druhu. Ticho vynucené zákonem bude ticho velmi hlasité a křiklavé. A obrátí se proti jeho strůjcům. Zákonitě. Vždycky se obrátilo. 

Za bolševika v Sovětském svazu vycházel deník Pravda, vychází tam doposud. Teď si ji uzákoníme i my. A bude vycházet jen Pravda a my všichni budeme nejen povinně očkovaní, ale i povinně šťastní a Jáchymov odchytá tu remcající menšinu. Od toho ten Jáchymov máme. Nebo to političtí pacholci, ti lidmi delegovaní správci věcí veřejných, nikoliv vládci, jen správci, s námi zase myslí dobře? 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb