Krkavci jen kilák, zato orlovi 21 km. Anebo dáme ´jezevčí procházku´? Pojďme běhat a zachraňovat zvířata. Záchranná stanice drhne o dno a volá o pomoc
08.10.2021
Foto: Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Jezevec lesní v nově udělané voliéře
Záchranná stanice Pasíčka není žádné ořezávátko. Zachraňuje zvířata, která byla z drtivé části zraněna nebo ohrožena lidskou činností. Jedná se o zvířata, která se popálila o vedení vysokého proudu, o zraněná dopravou nebo lidskými stavbami. Ale celá covidová éra dala záchranné stanici pořádně zabrat. A teď, když by se mohlo zdát, že se vše trochu uklidnilo, začíná dřít o dno svých možností a musí omezovat své služby. Protože na ně prostě nemá.
„Vzhledem k tomu, že díky nákaze přichází naše organizace o velkou částku finančních prostředků potřebných na základní provoz areálu záchranné stanice, jsme nuceni přistoupit k některým omezením, abychom dané období vůbec ´přežili´. Jsme nestátní nezisková organizace, která svou činnost financuje zejména z grantů, prostředků od sponzorů a dárců. Vzhledem k tomu, že došlo k výraznému omezení těchto zdrojů, nezbývá nám nežli omezit některé služby pouze na nezbytné. Situace není jednoduchá, a proto prosíme o pochopení a pomoc. Podpořit záchrannou stanici můžete jednorázově i opakovaně na účtu 1140400369/0800, který je registrovaný u České spořitelny, a to vše pod variabilním symbolem 4403,“ volá o pomoc záchranná stanice.

Sedm osiřelých ježčích mláďat bylo přijato do stanice. S příštím jarem se vrátí do přírody
A právě o této záchranné stanici jsme psali přednedávnem. A to v souvislosti s přemnoženými nutriemi v Chrudimi. Roztomilá zvířátka, která začala dělat ne až tak roztomilé problémy. Chrudim se rozhodla nutrie vystřílet. Nejdříve dala ovšem nabídku pro odchyt. Ale někdo by se o odchycené nutrie musel starat. Ozvala se právě záchranná stanice Pasíčka a několika nutrií se ujala.

Z hnízda vypadlé mládě poštolky
Pojďme si zaběhat
Ale záchranná stanice nevyzývá jen k přispění jakékoliv částky na účet. Vytvořila i akci, kde jí podporovatelé mohou finance vyběhat. Spojit moc a moc užitečnou pomoc stanici s pro sebe prospěšným běháním. „Protože pacientů a případů, kdy zvíře potřebuje pomoci přibývá a bohužel finančních prostředků ubývá, připravili jsme virtuální běh na podporu záchranné stanice. Drobní dárci nám na začátku roku pomohli s udržením provozu a nahradili tak část sponzorů. Za to jim patří ohromný dík,“ uvedla pro Deník Majka Cachová ze záchranné stanice.

Mládě lišky obecné opuštěné u frekventované silnice
A co jsou vlastně virtuální závody? Virtuální závody a výzvy fungují stejně jako jakýkoli jiný druh běhu a skutečně se běží. Virtuální je pouze tabulka výsledků, vše ostatní je reálné a je jen na účastníkovi, jak zvládne jednotlivé výzvy, které si odběhne svým vlastním tempem, kdekoli venku v přírodě i bez ohledu na výsledek. Jediné, co musí udělat, je přihlásit se do závodu, jít běhat, změřit si svou aktivitu a zaslat důkaz, že má splněno.
Podmínky
Pro registraci v závodě stačí vyplnit jednoduchý registrační formulář a zvolit si z nabídky startovného. Celý výtěžek ze startovného bude věnován Záchranné stanici a ekocentru Pasíčka. Minimální výše příspěvku je 50 Kč. Do závodu se lze přihlásit ZDE.
Jaké tratě se běží?
Tratě pro dospělé jsou u běhu: Běh pro krkavce (1 km), Běh pro lasičku (2 km), Běh pro vydru (4 km), Běh pro čápa (7 km), Běh pro káně (10 km), Běh pro výra (15 km) a Běh pro orla (21 km). U chůze jsou tratě následovné: Jezevčí procházka (5 km), Liščí procházka (10 km), Rysí procházka (20 km).
Myslí se i na děti, ty mohou absolvovat Běh pro ježka (500 m), Běh pro labuť (1000 m) nebo Běh pro poštolku (2000 m). Či se vydat na dvoukilometrovou Veverčí procházku.
|
Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka
Hlavním posláním této neziskové organizace je záchrana zvířat z volné přírody na území Pardubického kraje a realizace ekovýchovných programů zejména pro děti. Součástí areálu je i veřejnosti přístupná expozice zvířat žijících v ČR.

Areál záchranné stanice
Záchranná stanice, která ročně přijme více než 1500 zvířat se však potýká s nedostatkem financí. Vzhledem k tomu, že nemalou část finančních prostředků získává od sponzorů, dárců, z ekovýchovných programů a vstupného, byly pro stanici především poslední dva roky velmi náročné. V boji doslova o přežití sice významně pomohli drobní dárci, stanice však zdaleka nemá vyhráno a stále prosí o pomoc. My, na Krajských listech, stojíme bezvýhradně za nimi. Snad nás výzva všechny potřebně rozhýbá. A rozhýbá tím i rozpočet záchranné stanice. Ale pozor, akce trvá jen do 10. října. Tak neváhat a jít běhat.
Vložil: Kamil Fára