Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krkavci jen kilák, zato orlovi 21 km. Anebo dáme ´jezevčí procházku´? Pojďme běhat a zachraňovat zvířata. Záchranná stanice drhne o dno a volá o pomoc

08.10.2021
Krkavci jen kilák, zato orlovi 21 km. Anebo dáme ´jezevčí procházku´? Pojďme běhat a zachraňovat zvířata. Záchranná stanice drhne o dno a volá o pomoc

Foto: Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Jezevec lesní v nově udělané voliéře

Záchranná stanice Pasíčka není žádné ořezávátko. Zachraňuje zvířata, která byla z drtivé části zraněna nebo ohrožena lidskou činností. Jedná se o zvířata, která se popálila o vedení vysokého proudu, o zraněná dopravou nebo lidskými stavbami. Ale celá covidová éra dala záchranné stanici pořádně zabrat. A teď, když by se mohlo zdát, že se vše trochu uklidnilo, začíná dřít o dno svých možností a musí omezovat své služby. Protože na ně prostě nemá.

„Vzhledem k tomu, že díky nákaze přichází naše organizace o velkou částku finančních prostředků potřebných na základní provoz areálu záchranné stanice, jsme nuceni přistoupit k některým omezením, abychom dané období vůbec ´přežili´. Jsme nestátní nezisková organizace, která svou činnost financuje zejména z grantů, prostředků od sponzorů a dárců. Vzhledem k tomu, že došlo k výraznému omezení těchto zdrojů, nezbývá nám nežli omezit některé služby pouze na nezbytné. Situace není jednoduchá, a proto prosíme o pochopení a pomoc. Podpořit záchrannou stanici můžete jednorázově i opakovaně na účtu 1140400369/0800, který je registrovaný u České spořitelny, a to vše pod variabilním symbolem 4403,“ volá o pomoc záchranná stanice.

 

Sedm osiřelých ježčích mláďat bylo přijato do stanice. S příštím jarem se vrátí do přírody

A právě o této záchranné stanici jsme psali přednedávnem. A to v souvislosti s přemnoženými nutriemi v Chrudimi. Roztomilá zvířátka, která začala dělat ne až tak roztomilé problémy. Chrudim se rozhodla nutrie vystřílet. Nejdříve dala ovšem nabídku pro odchyt. Ale někdo by se o odchycené nutrie musel starat. Ozvala se právě záchranná stanice Pasíčka a několika nutrií se ujala.

 

Z hnízda vypadlé mládě poštolky

Pojďme si zaběhat

Ale záchranná stanice nevyzývá jen k přispění jakékoliv částky na účet. Vytvořila i akci, kde jí podporovatelé mohou finance vyběhat. Spojit moc a moc užitečnou pomoc stanici s pro sebe prospěšným běháním. „Protože pacientů a případů, kdy zvíře potřebuje pomoci přibývá a bohužel finančních prostředků ubývá, připravili jsme virtuální běh na podporu záchranné stanice. Drobní dárci nám na začátku roku pomohli s udržením provozu a nahradili tak část sponzorů. Za to jim patří ohromný dík,“ uvedla pro Deník Majka Cachová ze záchranné stanice.

 

Mládě lišky obecné opuštěné u frekventované silnice

A co jsou vlastně virtuální závody? Virtuální závody a výzvy fungují stejně jako jakýkoli jiný druh běhu a skutečně se běží. Virtuální je pouze tabulka výsledků, vše ostatní je reálné a je jen na účastníkovi, jak zvládne jednotlivé výzvy, které si odběhne svým vlastním tempem, kdekoli venku v přírodě i bez ohledu na výsledek. Jediné, co musí udělat, je přihlásit se do závodu, jít běhat, změřit si svou aktivitu a zaslat důkaz, že má splněno.

 

Podmínky

Pro registraci v závodě stačí vyplnit jednoduchý registrační formulář a zvolit si z nabídky startovného. Celý výtěžek ze startovného bude věnován Záchranné stanici a ekocentru Pasíčka. Minimální výše příspěvku je 50 Kč. Do závodu se lze přihlásit ZDE.

Jaké tratě se běží?

Tratě pro dospělé jsou u běhu: Běh pro krkavce (1 km), Běh pro lasičku (2 km), Běh pro vydru (4 km), Běh pro čápa (7 km), Běh pro káně (10 km), Běh pro výra (15 km) a Běh pro orla (21 km). U chůze jsou tratě následovné: Jezevčí procházka (5 km), Liščí procházka (10 km), Rysí procházka (20 km).

Myslí se i na děti, ty mohou absolvovat Běh pro ježka (500 m), Běh pro labuť (1000 m) nebo Běh pro poštolku (2000 m). Či se vydat na dvoukilometrovou Veverčí procházku.

 

Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka

Hlavním posláním této neziskové organizace je záchrana zvířat z volné přírody na území Pardubického kraje a realizace ekovýchovných programů zejména pro děti. Součástí areálu je i veřejnosti přístupná expozice zvířat žijících v ČR.

 

Areál záchranné stanice

Záchranná stanice, která ročně přijme více než 1500 zvířat se však potýká s nedostatkem financí. Vzhledem k tomu, že nemalou část finančních prostředků získává od sponzorů, dárců, z ekovýchovných programů a vstupného, byly pro stanici především poslední dva roky velmi náročné. V boji doslova o přežití sice významně pomohli drobní dárci, stanice však zdaleka nemá vyhráno a stále prosí o pomoc. My, na Krajských listech, stojíme bezvýhradně za nimi. Snad nás výzva všechny potřebně rozhýbá. A rozhýbá tím i rozpočet záchranné stanice. Ale pozor, akce trvá jen do 10. října. Tak neváhat a jít běhat.

Vložil: Kamil Fára