Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vypálit, počůrat, posolit! O zelených nemá Zeman extra mínění. Ani média mu nevoní. Je mi z nich na zvracení, řekl

13.09.2013
Vypálit, počůrat, posolit! O zelených nemá Zeman extra mínění. Ani média mu nevoní. Je mi z nich na zvracení, řekl

Foto: Radim Panenka

Popisek: Miloš Zeman dorazil na návštěvu Pardubického kraje.

Prezident Miloš Zeman v doprovodu dcery Kateřiny ve středu zahájil třídenní návštěvu Pardubického kraje. Diskutoval se studenty, s krajskými zastupiteli,setkal se s občany na historickém Pernštýnském náměstí. Ve čtvrtek návštěva pokračovala v podobném duchu, zakončena bude v pátek.

Během diskuse v prostorách krajského úřadu se zastupiteli prezident republiky mluvil o silné farmaceutické lobby, kterou je prý prolezlý český Parlament, ale pochlubil se také, že kvůli stanovené dietě zcela přestal pít tvrdý alkohol.

Miloš Zeman rovněž obhajoval takzvané panašování, kdy si mohou voliči výběrem jednotlivých kandidátů de facto sestavit svoji vlastní kandidátku. Tak by se prý předešlo, aby se do sněmovny dostávali neschopní lidé, kteří nic nedokázali.

Farmaceutická lobby zdražuje léky nám všem

„Pochopitelně ne vždycky to je možné rozeznat předem. Třeba u blonďaté bestie Kristýny Kočí jsme poznali až později, že je onou blonďatou bestií,“ dal za příklad prezident.

Ten ale uvedl důležité téma, o kterém se veřejně téměř nemluví. V souvislosti s nízkou úrovní Parlamentu a s tím provázanou nedůvěrou v politiky zmínil silný vliv zájmových skupin na poslance. Uvedl to citátem expremiéra Mirka Topolánka, s nímž o tom před lety mluvil na své chalupě na Vysočině.

Topolánek mu prý tehdy řekl o síle farmaceutické lobby, proti níž je třeba myslivecká lobby zanedbatelná. „Nevím, jestli víte, že ceny léků jsou ze dvou třetin tvořeny patentovými poplatky, které se odvádějí zahraničním farmaceutickým firmám. Domácí firma Zentiva vyrábí léky, které už nemají patentovou ochranu. To je příklad lobby, která nesmírně zdražuje léky a výdaje na zdravotnictví,“ uvedl prezident Zeman před pardubickými krajskými zastupiteli.

Jen dvě skleničky vína místo šesti

Plný koš darů přebral prezident Miloš Zeman při své návštěvě krajského úřadu od hejtmana Martina Netolického. V dárkovém koši se skrývaly regionální potraviny, jako například perníky, klobásy, koláče nebo Poličské pivo. „Budu muset nechat prověřit, co je a co není dietní," nechal se slyšet Miloš Zeman, kterého se na jeho nařízenou dietu krátce předtím ptala náměstkyně hejtmana Jana Pernicová.

Došlo i na jeho dietu, kterou musí Zeman dodržovat kvůli cukrovce. „Zastavil jsem pití tvrdého alkoholu, to je fakt číslo jedna. Protože se říká, že slivovice léčí všechny nemoci, doufám, že lékaři tuto dietu jednou odvolají. Skleničky vína jsem ze šesti zredukoval na dvě. Bohužel se mi velmi málo podařilo omezit kouření cigaret, to je neřest, kterou si stále zachovávám,“ prozradil na sebe. „Teď jsem ale dostal dýmku, tak budu kouřit ji. To je zdravější," konstatoval prezident.

Ten své hostitele při předávání darů předběhl a s rozdělováním drobných pozorností začal. Hejtman Martin Netolický od něj získal koženou psací soupravu, Miloš Zeman také na prapor Pardubického kraje připnul prezidentskou stuhu, která byla vyrobena speciálně pro tuto příležitost.

Gymnazista citoval Gottwalda, prezident ho káral, že otázku čte z papíru

Ještě před obědem se stihl Miloš Zeman setkat se studenty pardubického Gymnázia Dašická a vyzval je, aby kladli především provokativní otázky. A většina dotazujících studentů jeho výzvu vyslyšela. Hned na počátku usadil studenta, který mu vyčetl, že jeho návštěva kraje je příliš drahá. Zemanova kancelář ale žádné náročné požadavky nepředložila, což potvrdila i primátorka města Štěpánka Fraňková.

Zeman tazateli doporučil, aby více přemýšlel o tom, co si přečte v médiích a přistupoval k nim se skepsí, která je dle jeho slov základem inteligence.

Jiný gymnazista se chtěl do hlavy státu pustit kvůli výroku o ústavních zvyklostech. Student se zeptal, zda Zeman může najít rozdíl mezi svým výrokem o idiotských ústavních zvyklostech a výrokem Klementa Gottwalda, že bude do starých měchů nalévat nové víno. Gottwald tato slova také použil v souvislosti s Ústavou.

„Poněkud mě překvapilo, že svoji otázku čtete. Jistě to není tím, že by vám ji někdo připravil,“ pozastavil se nejdříve Miloš Zeman nad formou položení dotazu. „Nikdy jsem neoznačil ústavní zvyklosti za idiotské. To je výmysl novinářů. Přesný citát zní: Pojem ústavní zvyklosti je idiotský. V tom je zatracený rozdíl a mimochodem, několik právníků tento názor potvrdilo,“ sdělil prezident.

Zvyklost totiž podle jeho slov buď je či není zakotvena v Ústavě. „Není-li tam zakotvena, nemůže být označována za ústavní zvyklost. Můžeme ji označovat pouze pojmem zvyklost,“ vysvětloval Miloš Zeman.

Apel na studenty: Zkoumejte vše vlastní hlavou a vycházejte z vlastních zkušeností

Řada dalších otázek se točila kolem sporných témat, která média často různě prezentovala. Prezident proto v závěru vyzval studenty, aby byli k médiím a novinářům ostražití. Kritizoval média, že často píší jen o negativních událostech. Přirovnal to k situaci, když pokrývač kvalitně udělá střechu, nikoho to nezajímá. Ale když pokrývač spadne ze střechy a zabije se, je z toho palcový titulek.

„Zkoumejte všechno vlastní hlavou a uvědomte si, že vedle pokrývačů, kteří spadnou ze střechy, je spousta lidí, kteří tu střechu dokážou opravit. Nevsázejte na sliby, že je to dobrý pokrývač. Ptejte se, kolik střech už opravil a z kolika spadl. Vycházejte z vlastních zkušeností a ne z toho, co do novin napíší často neúspěšní komentátoři. Přeji vám v životě to nejkrásnější, co vás může potkat, přeji vám úspěch,“ rozloučil se prezident Zeman s gymnazisty.

Z chlastu se blbne, Miloš je důkaz

Miloš Zeman s delegací ve středu poobědval v hotelu Zlatá Štika. Menu obsahovalo bramborovou polévku s pravými hřiby, telecí kýtu na majoránce a jablečný koláč s ořechy.

V podvečer se setkal s občany na Pernštýnském náměstí. V rukou lidí se objevily transparenty: Z chlastu se blbne, Miloš je důkaz; Pardubice zdraví soudně usvědčeného lháře, Pardubice zdraví prezidenta.

Miloš Zeman si všiml transparentu, na kterém stálo: „Vypálit, počůrat, posolit. Strana zelených". Jeho reakce na sebe nenechala dlouho čekat. „Ano, citujete mě správně. Toto jsem skutečně prohlásil o Straně zelených, když bránila dostavbě dálnice," prohlásil prezident Miloš Zeman.

Zeman také vyzval lidi, aby šli v každém případě k volbám. „Volte samozřejmě kohokoliv, ale volte. Neúčastí žádný protest nevyjádříte. Pouze se váš hlas rozdělí a de facto tak dáte část svého hlasu i straně, kterou byste nikdy nevolili," apeloval na občany. 

Řeč přišla i na soužití s romskou menšinou, konflikt v Sýrii, ale i média. V diskusi se prezidenta jeden mladík zeptal, zda považuje média za opium dnešní doby. „Opium vyvolává příjemné pocity, jakkoli jsem to nikdy nevyzkoušel. A z médií, zvláště těch českých, je někdy na zvracení," uvedl nekompromisně Miloš Zeman.

Radim Panenka, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová