Úkol pro letošní léto – pojďme spolu rozchodit kila navíc, která jsme nabrali během nouzového stavu a karantén
03.06.2021
Foto: Klub českých turistů (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Prvním pochodem projektu Česky pěšky bylo 22. května Putování za Třebovským kohoutem, které se pořádá již od roku 1977 v okolí České Třebové. Dalším pochodem v Pardubickém kraji bude Lanškrounská kopa 11. září. Ilustrační foto
Průzkum Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR odhalil nepěkná čísla. Od loňského září do letošního března přiznalo 40 % dotázaných, že přibrali na váze. Lenošení u monitorů se nám holt vrátilo větším tukovým obalem. Česká podnikatelská pojišťovna společně s Klubem českých turistů přišla s letní kúrou na ty naše přerostlé pupíky. Budeme pochodovat. Napříč celou republikou. V každém věku, s kočárkem, s dětmi a s radostí, že jdou kila dolů.
Cílem je apelovat na lidi, aby se začali hýbat, inspirovat je ke zdravějšímu životnímu stylu a k přirozenému pohybu, kterým chůze bezesporu je. Všechny pochody budou spojené i se zábavou pro děti. Pojišťovna i klub záměrně zvolili i kratší trasy, které jsou vhodné pro rodiny s dětmi. A žádné hrozivé šplhání po neschůdném terénu, na cestu můžete vzít i své nejmenší v kočárcích. Ale zásadní samozřejmě je, aby lidé poznali co nejvíc krás naší země.
Prostě pro všechny
„Dali jsme si záležet, aby si účastníci mohli vybrat trasy nejrůznějších délek i obtížností. Každý z 15 turistických pochodů tak nabídne zábavu rodinám s dětmi i aktivnějším jedincům, kteří budou chtít vyzkoušet své síly. Zároveň jsme nadšení, že prostřednictvím tohoto projektu představíme všem účastníkům i méně známá, a přesto nádherná místa Česka. Každý účastník vybraných akcí se také může zapojit do krátkodobé či dlouhodobé soutěže fungující na jednoduchém principu: čím víc akcí absolvuje, tím větší má šanci na výhru,“ řekl Jaroslav Besperát, předseda představenstva ČPP.
U stánku ČPP v cíli jednotlivých pochodů se může každý těšit na zábavné i poučné doprovodné aktivity. Pro děti je připravený koutek s Patem a Matem (fotostěna, skládací i magnetické puzzle) a další hry i pro ty nejmenší účastníky. Ve spolupráci s neziskovou organizací Loono se uskuteční speciální workshop o kardiovaskulárním systému a prevenci možných onemocnění. Všichni účastníci si ve stánku mohou natočit vodu do vlastní nádoby díky bezdotykovému stojanu s pitnou vodou
Soutěžíme za pochodu
Účastníci pochodů z projektu Česky pěšky se mohou zapojit do krátkodobé nebo dlouhodobé soutěže, která bude probíhat až do 13. listopadu 2021. Princip je jednoduchý – na startu obdrží účastník kartu s unikátním QR kódem a identifikačním číslem. Pomocí těchto údajů se následně zaregistruje na stránkách www.ceskypesky.cz, díky čemuž se dostane do slosování o hodnotné ceny. Čím víc akcí účastník absolvuje, tím větší šanci má na výhru.
Termíny samotných pochodů
Každý pochod získal svůj termín, délku i program. Schválně, kdo je oběhne všechny?
- 12.06. Po stopách pohádkového lesa (Krásná Lípa, Ústecký kraj)
- 19.06. Pochod pohádkovým lesem (Semily, Liberecký kraj)
- 20.06. Hvězdicový pochod do Troje (Praha)
- 11.09. Lanškrounská kopa (Lanškroun, Pardubický kraj)
- 18.09. Po stopách kocoura Mikeše (Mnichovice, Středočeský kraj)
- 02.10. Třemošenská 50 (Třemošná, Plzeňský kraj)
- 09.10. Tišnovská padesátka (Tišnov, Jihomoravský kraj)
- 06.11. Vysočinou k Telči (Telč, Kraj Vysočina)
- 13.11. Za posledním puchýřem (Brno-Bystrc, Jihomoravský kraj)
Doufejme, že ty poslední pochody nebudou zrušené pro návrat nouzového stavu.
|
Čekají nás problémy
Průzkum Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR odhalil nepěkná čísla. Od loňského září do letošního března přiznalo 40 % dotázaných, že přibrali na váze. Na vzrůstu váhy mělo vliv domácí prostředí. Nesmělo se ven, sportovní centra byla zavřená. A kila přibývala. A to někdy i citelně. „Průzkum upozornil na trendy, které – pokud se potvrdí v tvrdých datech – budou mít závažné dopady. V případě, že se potvrdí padesátiprocentní nárůst obezity, stoprocentní nárůst extrémní obezity a dvojnásobný nárůst závažné podváhy, dojde v důsledku toho ke zvýšení nemocnosti pro závažná civilizační onemocnění (především cukrovku 2. typu a osteoporózu) a k poklesu střední délky života nejen jednotlivců, ale celé generace,“ řekl pro Seznam Zprávy Zlatko Marinov z Dětské obezitologické ambulance Fakultní nemocnice Motol.
Po líných měsících v době covidové pandemie je načase se začít trochu hýbat. Pěší turistika je pro to jako stvořená
Podle Marinova bychom měli spát maximálně sedm až devět hodin denně, víc ne. U monitorů a obrazovek bychom měli sedět maximálně dvě hodiny denně a denně také do nohou dostat od čtyř do osmi kilometrů. Rozhodně ovšem nepřehánět. Nikdy a v ničem. Držet se na středu. To znamená, že o víkendu nespíme patnáct hodin, protože můžeme, nenafutrujeme se při večerním sledování televize k prasknutí, ale zároveň cíleně nehladovíme. Pozor i na přehnanou víkendovou aktivitu. Přes týden se prakticky nehnout z místa a o víkendu to pak nahonit padesátikilometrovou túrou? Nebezpečné. Tělo si musí zvykat, ne být vystavované ‘šokové terapii‘ našeho špatného svědomí.
Přestali jsme se hýbat
A že jsme se při lockdownu přestali hýbat? Jsou na to přesná data. „V loňském jarním lockdownu na základě hodnot z náramků a hodinek, které monitorují chůzi, klesl počet kroků asi o 30 procent. Sportovní aktivita v lockdownech klesla až o 100 procent nebo o 90 procent – někteří tajně sportovali. To je ten největší propad, to vedlo k tomu, že jsme trošku přibrali,“ řekl pro Seznam Zprávy Martin Matoulek, obezitolog ze III. interní kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Podle Matoulka je v České republice aktuálně 38 procent lidí s nadváhou, dalších 28 procent s obezitou, 32 procent populace, která má hmotnost v normě. Chodit, chodit, chodit. A přestat sedět u monitorů. Pokud nezvolíme zdravý životní styl, hrozí pak v budoucnu nárůst civilizačních chorob a pokles střední délky života.
Vložil: Kamil Fára