Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Úkol pro letošní léto – pojďme spolu rozchodit kila navíc, která jsme nabrali během nouzového stavu a karantén

03.06.2021
Úkol pro letošní léto – pojďme spolu rozchodit kila navíc, která jsme nabrali během nouzového stavu a karantén

Foto: Klub českých turistů (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Prvním pochodem projektu Česky pěšky bylo 22. května Putování za Třebovským kohoutem, které se pořádá již od roku 1977 v okolí České Třebové. Dalším pochodem v Pardubickém kraji bude Lanškrounská kopa 11. září. Ilustrační foto

Průzkum Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR odhalil nepěkná čísla. Od loňského září do letošního března přiznalo 40 % dotázaných, že přibrali na váze. Lenošení u monitorů se nám holt vrátilo větším tukovým obalem. Česká podnikatelská pojišťovna společně s Klubem českých turistů přišla s letní kúrou na ty naše přerostlé pupíky. Budeme pochodovat. Napříč celou republikou. V každém věku, s kočárkem, s dětmi a s radostí, že jdou kila dolů.

Cílem je apelovat na lidi, aby se začali hýbat, inspirovat je ke zdravějšímu životnímu stylu a k přirozenému pohybu, kterým chůze bezesporu je. Všechny pochody budou spojené i se zábavou pro děti. Pojišťovna i klub záměrně zvolili i kratší trasy, které jsou vhodné pro rodiny s dětmi. A žádné hrozivé šplhání po neschůdném terénu, na cestu můžete vzít i své nejmenší v kočárcích. Ale zásadní samozřejmě je, aby lidé poznali co nejvíc krás naší země.

Prostě pro všechny

„Dali jsme si záležet, aby si účastníci mohli vybrat trasy nejrůznějších délek i obtížností. Každý z 15 turistických pochodů tak nabídne zábavu rodinám s dětmi i aktivnějším jedincům, kteří budou chtít vyzkoušet své síly. Zároveň jsme nadšení, že prostřednictvím tohoto projektu představíme všem účastníkům i méně známá, a přesto nádherná místa Česka. Každý účastník vybraných akcí se také může zapojit do krátkodobé či dlouhodobé soutěže fungující na jednoduchém principu: čím víc akcí absolvuje, tím větší má šanci na výhru,“ řekl Jaroslav Besperát, předseda představenstva ČPP.

 

U stánku ČPP v cíli jednotlivých pochodů se může každý těšit na zábavné i poučné doprovodné aktivity. Pro děti je připravený koutek s Patem a Matem (fotostěna, skládací i magnetické puzzle) a další hry i pro ty nejmenší účastníky. Ve spolupráci s neziskovou organizací Loono se uskuteční speciální workshop o kardiovaskulárním systému a prevenci možných onemocnění. Všichni účastníci si ve stánku mohou natočit vodu do vlastní nádoby díky bezdotykovému stojanu s pitnou vodou

Soutěžíme za pochodu

Účastníci pochodů z projektu Česky pěšky se mohou zapojit do krátkodobé nebo dlouhodobé soutěže, která bude probíhat až do 13. listopadu 2021. Princip je jednoduchý – na startu obdrží účastník kartu s unikátním QR kódem a identifikačním číslem. Pomocí těchto údajů se následně zaregistruje na stránkách www.ceskypesky.cz, díky čemuž se dostane do slosování o hodnotné ceny. Čím víc akcí účastník absolvuje, tím větší šanci má na výhru.

 

Termíny samotných pochodů

Každý pochod získal svůj termín, délku i program. Schválně, kdo je oběhne všechny?

  • 12.06. Po stopách pohádkového lesa (Krásná Lípa, Ústecký kraj)
  • 19.06. Pochod pohádkovým lesem (Semily, Liberecký kraj)
  • 20.06. Hvězdicový pochod do Troje (Praha)
  • 11.09. Lanškrounská kopa (Lanškroun, Pardubický kraj)
  • 18.09. Po stopách kocoura Mikeše (Mnichovice, Středočeský kraj)
  • 02.10. Třemošenská 50 (Třemošná, Plzeňský kraj)
  • 09.10. Tišnovská padesátka (Tišnov, Jihomoravský kraj)
  • 06.11. Vysočinou k Telči (Telč, Kraj Vysočina)
  • 13.11. Za posledním puchýřem (Brno-Bystrc, Jihomoravský kraj)

Doufejme, že ty poslední pochody nebudou zrušené pro návrat nouzového stavu.

 

Čekají nás problémy

Průzkum Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR odhalil nepěkná čísla. Od loňského září do letošního března přiznalo 40 % dotázaných, že přibrali na váze. Na vzrůstu váhy mělo vliv domácí prostředí. Nesmělo se ven, sportovní centra byla zavřená. A kila přibývala. A to někdy i citelně. „Průzkum upozornil na trendy, které – pokud se potvrdí v tvrdých datech – budou mít závažné dopady. V případě, že se potvrdí padesátiprocentní nárůst obezity, stoprocentní nárůst extrémní obezity a dvojnásobný nárůst závažné podváhy, dojde v důsledku toho ke zvýšení nemocnosti pro závažná civilizační onemocnění (především cukrovku 2. typu a osteoporózu) a k poklesu střední délky života nejen jednotlivců, ale celé generace,“ řekl pro Seznam Zprávy Zlatko Marinov z Dětské obezitologické ambulance Fakultní nemocnice Motol.

 

Po líných měsících v době covidové pandemie je načase se začít trochu hýbat. Pěší turistika je pro to jako stvořená

Podle Marinova bychom měli spát maximálně sedm až devět hodin denně, víc ne. U monitorů a obrazovek bychom měli sedět maximálně dvě hodiny denně a denně také do nohou dostat od čtyř do osmi kilometrů. Rozhodně ovšem nepřehánět. Nikdy a v ničem. Držet se na středu. To znamená, že o víkendu nespíme patnáct hodin, protože můžeme, nenafutrujeme se při večerním sledování televize k prasknutí, ale zároveň cíleně nehladovíme. Pozor i na přehnanou víkendovou aktivitu. Přes týden se prakticky nehnout z místa a o víkendu to pak nahonit padesátikilometrovou túrou? Nebezpečné. Tělo si musí zvykat, ne být vystavované ‘šokové terapii‘ našeho špatného svědomí.

Přestali jsme se hýbat

A že jsme se při lockdownu přestali hýbat? Jsou na to přesná data. „V loňském jarním lockdownu na základě hodnot z náramků a hodinek, které monitorují chůzi, klesl počet kroků asi o 30 procent. Sportovní aktivita v lockdownech klesla až o 100 procent nebo o 90 procent – někteří tajně sportovali. To je ten největší propad, to vedlo k tomu, že jsme trošku přibrali,“ řekl pro Seznam Zprávy Martin Matoulek, obezitolog ze III. interní kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Podle Matoulka je v České republice aktuálně 38 procent lidí s nadváhou, dalších 28 procent s obezitou, 32 procent populace, která má hmotnost v normě. Chodit, chodit, chodit. A přestat sedět u monitorů. Pokud nezvolíme zdravý životní styl, hrozí pak v budoucnu nárůst civilizačních chorob a pokles střední délky života.

Vložil: Kamil Fára