Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mám pacienty, kteří váhali se zavoláním sanitky. Pak už bylo pozdě, v nemocnici zemřeli, vypráví praktik. Šílené konspirační teorie také nepomáhají

18.02.2021
Mám pacienty, kteří váhali se zavoláním sanitky. Pak už bylo pozdě, v nemocnici zemřeli, vypráví praktik. Šílené konspirační teorie také nepomáhají

Foto: Archiv Lenky Dejdarové a Jiřího Pražáka

Popisek: MUDr. Dejdarová s pacientem. Z určitého úhlu je to jak výjev z hororu

Lékaři padají na hubu… Nemusíme se obracet přímo na JIP oddělení, kde se starají o covidové pacienty. Vše začíná už u praktiků. I přes to, že má v současnosti MUDr. Lenka Dejdarová ve své ordinaci ve Vysokém Mýtě standardní provoz, její pracovní doba i náplň se od počátku koronavirové pandemie výrazně změnily. Nejen tato lékařka řeší ustavičně fake news, které se na covid nabalily, jako bychom neměli již dost starostí s pandemií samotnou…

Momentálně musí lékařka vše uzpůsobovat problémům spojeným s koronavirem a práce jí zabírá mnohem více času. „Pracovní den začínáme výtěry na covid – až pak přijdou na řadu běžné odběry krve. Dopoledne řešíme hlavně akutně nemocné pacienty a kontrolujeme pacienty dlouhodobě nemocné – diabetiky, hypertoniky, kardiaky. Děláme stále také preventivní prohlídky nebo prohlídky pro posudkové účely. Pacienti s podezřením na koronavirus mohou do ordinace vstoupit jen v domluvený čas a odděleně od ostatních, “ popisuje MUDr. Dejdarová a dodává, že přibývá také pacientů s psychickými problémy, jako jsou panické ataky, úzkosti a deprese.

V ordinaci tráví víkendy i svátky

„Odpoledne přicházejí objednaní pacienti a současně i výsledky z laboratoří – tím začíná další covidové kolečko. Voláme pacientům, kteří jsou pozitivní na koronavirus, a řešíme s nimi, jak zajistit izolaci či karanténu, vystavujeme elektronické neschopenky a karantény, píšeme žádanky na testy kontaktům nemocných. Také lidem vysvětlujeme, jak postupovat v léčbě, jak sledovat vývoj stavu nebo co dělat při jeho zhoršení,“ říká MUDr. Dejdarová. Od podzimu zaměstnává další zdravotní sestru. V běžném obsazení ordinace, tedy jeden lékař a jedna sestra, se provoz nedal zvládnout.

 

MUDr. Lenka Dejdarová

Kromě zodpovídání dotazů také denně vyvrací fake news, kterými její pacienty zásobují sociální sítě a přátelé a známí přes řetězové e-maily. „Začínáme být unavení, na život mimo ordinaci nezbývá mnoho prostoru. Už několik měsíců trávíme v práci dvě až tři hodiny denně navíc, pracujeme i o víkendech a svátcích – buď na pohotovosti, nebo komunikujeme s našimi pacienty přes email a telefon,“ říká lékařka a zmiňuje další problém.

Zvoní to neustále

MUDr. Jiřího Pražáka v Hulíně si nejspíš začíná připadat jako nějaký operátor na ústředně. V čekárně u něj sice najdeme méně pacientů, těch, kteří volají, je ale mnohem více. Celkový počet vyšetřených lidí je tak vyšší než dříve. Při telefonování je pro MUDr. Pražáka náročné se především rychle rozhodnout o dalším postupu, jak pacienta léčit. Musí určit, zda ho nechat doma, nebo poslat do nemocnice. V případě covidu to může být i rozhodování o životě a smrti. „Odhadnout po telefonu, zda už to pacient a rodina doma nezvládnou a je potřeba hospitalizace, s vědomím, že nemocnice jsou přeplněné, je někdy hodně těžké rozhodování. Bohužel mám i pacienty, kteří při zhoršení svého zdravotního stavu dlouho váhali se zavoláním sanitky. Pak už bylo pozdě a v nemocnici zemřeli,“ říká MUDr. Pražák.

 

MUDr. Jiří Pražák

„Pacienti telefonují během celé pracovní doby. V krizových dnech je problematické se dovolat, protože pevná linka i mobil jsou skoro pořád obsazené. Když se jim to podaří, může se stát, že mluvím na druhé lince, a musí zavolat později. Jeden hovor dokončíte a telefon hned zvoní,” popisuje MUDr. Pražák současný stav ve své ordinaci.

Očkování, Soros, Gates, rakovina, 5G a mamutí hlava... přes noc

Na všechno, co hýbe světem, se přibalí lidská fantazie, která se pokusí problém popsat tak, aby vypadal víc tajemně, než jakým skutečně je. A proto vznikají často až bizarní konspirační teorie, kterých se člověk pomalu lekne, když je potká. A hromada konspirací a vyslovených blábolů se přisálo i na pandemii nemoci Covid-19. Přitom obětí jsou pak hlavně lékaři, jak konec konců stojí výše.

 

Asi nejoblíbenějším blábolem kolem Covidu-19 jsou čipy. Každý provedený PCR test člověku zavede do nosu mikročip, díky kterému pak vlády budou ovládat své občany jako loutky. Nic na tom, že prosté vysmrkání by mikročip po testu hned z těla vypudilo. Blábol žije svým životem. Chudáci zdravotníci, kteří se musí testovat denně. Ti už mají v těle každý nejméně stovku mikročipů. A pak tu máme samozřejmě i problém řízení. Všechny vlády světa mají velký problém uřídit už to, co řídit mají, ještě aby jim k tomu přibyly stovky milionů lidí, kterým je nutné zadávat přes wifi pokyny. Až začnete ve městech potkávat lidi, kteří nevysvětlitelně naráží hlavou do zdí okolních domů, pak ano, pak můžete pojmout podezření, že v naší vládě nastartovali dohled nad populací. Ale nejspíš to dopadne jako trasování. Nevalně.

Roušky jsou příčinou onemocnění

Dalším blábolem je obviňování roušek z neúčinnosti. Nebo z velmi nečekané účinnosti. Nošení roušky je totiž nebezpečnější než vir HIV, který způsobuje nemoc AIDS. „Dlouhodobé nošení roušek maže v lidském těle záznamy v imunitním registru a vzniká syndrom ztráty kolektivní imunity,“ píše například portál Aeronet. Velmi divoké tvrzení, nad kterým by lékaři dostávali záchvaty smíchu, kdyby měli ještě energii se smát.

Vakcína způsobuje nemoc Covid-19

Tady už jsem v temných vodách internetových semenišť krávovin. Vakcína proti covidu-19 v sobě obsahuje části viru, které se ovšem nemohou množit a ani napadnout buňky. Cíl je jasný – naučit imunitní systém reagovat na skutečné napadení skutečným virem. Pak je tělo prostě vyzbrojené a ubrání se tomu nejhoršímu. Rozhodně tak po očkování nepropukne nemoc samotná.

Moc nad zemí i existencí

A přicházejí na scénu celebrity konspirační scény. Takže, je to trochu komplikované, společnost Pfizer, která přišla první s vakcínou, prý vlastní laboratoř v čínském Wuhanu, kde sama vyrobila vir. Pfizer financuje Soros a akcionářem je Bill Gates. A simsalabim, cíl mají společný, očipovat lidstvo a sledovat jejich pohyb. Jako kdyby jim k tomu nestačily chytré telefony a statusy na Facebooku. Vakcína samotná nemůže obsahovat mikročip. Ten má velikost přibližně zrnka rýže. Zázrak lidské šikovnosti, vytvořit tak malé udělátko, ale při očkování byste si prostě všimli, že vám do krevního řečiště proudí i kus rýžového pole. U lékaře můžete samozřejmě říct – pane doktore, vokažte mi tu felčařinu v jehle, jestli mi tam nedali čip. Rád a ochotně vám ji ukáže.

Totalitní očkování

Internetem poletují také teorie, že je očkování totalitní, protože jej musí povinně absolvovat všichni. Kdo jej neabsolvuje, přijde o svá základní práva a svobody a stane se občanem druhé kategorie. No, nestane. Očkování je nepovinné. Pokud odmítnete, nikdo vám nepřijde přestřihnout občanku a nenažene vás do uranových dolů.

Onemocnění je lepší než očkování

Pak je tu menší mýlka. Tvrdí se, že ten, kdo si prošel onemocněním, se nemusí očkovat, protože jeho imunita je nastartovaná na několik let. Bylo by to pěkné, ale není to tak. Taková imunita samozřejmě v těle je, ale pouze krátkodobá. Vakcína je schopná vybudovat imunitu mnohem robustnější a dlouhodobější. Ale, bohužel, také ne doživotní. Ovšem pokud se očkuje přinejmenším 70 % populace, covid-19 bude mít velmi malý manévrovací prostor a společnost se prostě vrátí do normálních, nebo alespoň normálnějších kolejí. Jen by to chtělo větší rychlost očkování.

Smrtelné vedlejší účinky

Další dezinfo, které má vzbudit strach. To tvrdí, že farmaceutické firmy se snaží záměrně utajit možné vedlejší účinky vakcín. Seznam obsahuje 22 vedlejších účinků včetně smrti a má sloužit jako důkaz nebezpečnosti vakcinace. Vedlejší účinky tu samozřejmě jsou. I Paralen má své vedlejší účinky. U vakcíny proti Covidu-19 se jedná především o mírné komplikace, jako je zarudnutí, bolest či otok v místě vpichu, bolest hlavy, zvýšená teplota či únava. Přičemž samotná vakcína prochází tak přísným testováním a bedlivým sledováním, že je vyloučeno, aby s ní byla spojována například epidemie náhlých úmrtí. Není samozřejmě sledována jednou institucí, ale desítkami na sobě nezávislých, od státních, přes nadstátní, až po soukromé. Tady by se prostě nějaké masivní a drastické vedlejší účinky neutajily.

 

Také jste potkali dezinfo?

S dezinformacemi o covidu-19 se podle průzkumu potkalo šest z deseti Čechů. Na 52 % z nich jim zpočátku uvěřilo. Je to ovšem velmi obtížná situace, protože Covid-19 oslabuje naši společnost, nutí ji do neustálých nouzových stavů, a těch se zbavíme tím, že budeme plnit vládní opatření. Nikdo nás nechce ovládnout, dostat nás pod totalitní režim, nikdo nechce, aby nám po očkování, jen tak, přes noc, narostla mamutí hlava. Je to čistě zdravotní ohrožení, které můžeme společně zažehnat. Pochybovat je potřeba, ale ne pochybám propadnout a začít pochybovat o všem, to už pak aspirujeme na klienty psychiatrie.

Vložil: Kamil Fára