Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Společnej a pěknej život i se všema berlema a vozejkama. Festival Hudba pomáhá pomáhal i bez živé muziky. A vydatně

07.01.2021
Společnej a pěknej život i se všema berlema a vozejkama. Festival Hudba pomáhá pomáhal i bez živé muziky. A vydatně

Foto: Festival Hudba pomáhá (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Živé vysílání si diváci mohli naladit prostřednictvím Mall.tv, ale také na webu, facebookovém profilu či YouTube kanálu Hudba pomáhá

Čtrnáctý ročník festivalu Hudba pomáhá to má za sebou. Kvůli covidu se ovšem neodehrály tradiční benefiční koncerty, ale vše se přestěhovalo na internet. Festival je založený na filozofii solidarity. Vybírá od diváků a podporovatelů peníze pro lidi a rodiny, které mají horší startovní pozici. „Chceme všichni to samý, společnej a pěknej život i se všema berlema a vozejkama,“ řekl ředitel festivalu Hudba pomáhá Karel Telecký a tak pěkně se u pronášení slov uculoval na rozkvetlé louce a v roztomilém tralaláčku na hlavě. Letos vybral festival 216 541 korun. Bez jediného živého koncertu, ale s online povídáním (nejen) o pečení vanilkových rohlíčků.

Celý letošní ročník provázel totiž motiv vanilkových rohlíčků, který lákal ke společnému pečení cukroví. Živě vysílaný pořad zavedl diváky do mlýna v obci Horky, kde se také peklo, hrály vánoční písně, u kamen se sešly některé z dříve podpořených rodin a festivalový tým, z litomyšlského divadla pak divákům vyprávěl herec Jaroslav Dušek.

 

Příznivci festivalu mohli speciální školy podpořit třeba nákupem zástěr a ponožek, ale také zasláním peněz na transparentní účet, zakoupením symbolické vstupenky nebo vhozením příspěvku do sbírkových pokladniček

Rekordní sledovanost

„V součtu všech našich streamovacích kanálů má pořad v tuto chvíli přes 35 000 zhlédnutí. S nadsázkou lze tedy říci, že letošní ročník vidělo více lidí než uplynulých třináct ročníků dohromady. Máme z toho obrovskou radost a je vidět, že covid s sebou kromě nepříjemností nese i krásné paradoxy,“ řekl ředitel festivalu Karel Telecký. „A počet stále roste, neboť záznam lze i nadále zhlédnout třeba na našem YouTube kanálu,” dodal. Podporu festivalu mohli diváci dát prostřednictvím nákupu zástěr a ponožek, nebo nákupem symbolické vstupenky, případně zasláním peněz na transparentní účet. Pravdou je, že minulé ročníky ´vydělaly´ k půl milionu korun. Letošní je tedy chudší, ale z pochopitelných důvodů.

 

Hlavním maskotem letošního ročníku bylo pečení vanilkových rohlíčků

Žádné rušení nebude, jedeme dál

Jelikož organizátoři festivalu nechtěli ani za současných podmínek čtrnáctý ročník zrušit, přišli s alternativou, jež jim alespoň částečně umožnila spojit se s pravidelnými návštěvníky, podporovanými rodinami, ale i lidmi, kteří by normálně na koncerty nezavítali. Poslední ročník na sebe proto vzal podobu večerního pořadu, který bylo možné naladit na webu, facebookovém profilu či YouTube kanálu Hudba pomáhá ale také prostřednictvím Mall.tv.

 

Herec Jaroslav Dušek se připojil z litomyšlského divadla

„Momentálně není zrovna doba koncertní, což ale neznamená, že bychom měli nad vším zlomit hůl. A proto jsme ve vsi Horky našli nádherný mlýn s modrými kachlovými kamny. Jako malí jsme v místním lese trávili prázdniny a teď se tam vracíme na Vánoce. Ze mlýna uděláme naši domácnost s živou kapelou, hosty i pečením cukroví. Ano, celý čtrnáctý ročník bude sice přes kameru, ale můžete s námi mít po celý den přímé spojení. Můžete péct stejné cukroví, povídat si o stejných věcech, a dokonce uvidíte osoby, které byste v rámci běžných koncertů neměli šanci zahlédnout,“ vyprávěl ředitel festivalu Karel Telecký.

„Výtěžek i ohromná sledovanost jsou pro nás velkým darem. Je krásné a důležité zjistit, že k dobrým skutkům a kultuře se lidé obrací v horších dobách ještě intenzivněji,“ dodal pak s úsměvem. A kam všechny peníze poputují? Ne, organizátoři si je nesbalí do kapsy. Jeho výtěžek podpoří speciální školy v Litomyšli, Poličce a Vysokém Mýtě, ale také jednotlivé lidi.

 

Kapela Parkoviště pro velbloudy se smyčcovým triem, realizační tým a jeho hosté. Celým večerem provázeli moderátoři Českého rozhlasu Pardubice

„V letošním roce budeme pomáhat mladé slečně Michalce Mikulecké z Vysokého Mýta. Ta se narodila o dva a půl měsíce dříve a následně jí byla stanovena diagnóza mentální retardace. Od svého narození nicméně udělala velký pokrok, naučila se chodit i sdělovat své potřeby ve speciální znakové řeči. My bychom jí chtěli zajistit pobyt v lázních Klimkovice, kde by mohla více zapracovat na své chůzi a dalších problémech,“ uvádí Vojtěch Sedláček, osmadvacetiletý zakladatel benefičního festivalu.

Záznam pořadu si můžete pustit ZDE.

 

A kam plynula pomoc z minulých ročníků?

Erik Pecháček z Pardubic

Ročník 2013 byl věnovaný Erikovi Pecháčkovi z Pardubic, který trpí dětskou mozkovou obrnou. Z výtěžku jednotlivých koncertů mu rodiče zaplatili léčebné pobyty v piešťanských lázních. Ačkoliv se všem momentálně daří dobře, letos se do lázní nepodívali a fyzioterapii, rehabilitace i cvičení řeší v místě bydliště. „U Erika v současné době vidíme menší pokroky, je samostatnější, pevnější, stabilnější a zvládne daleko víc věcí,“ říkají Pecháčkovi.

I přes omezení související s rozšířením nového typu koronaviru si Pecháčkovi letošní léto moc užili a podnikli celou řadu výletů. „Byli jsme v Českém Švýcarsku a vyšlapali jsme i s vozíčkem až na Pravčickou bránu, která na to není vůbec uzpůsobená. Prý jsme byli první, kdo se tam takhle na vozíčku dostal, nebo nám to tam aspoň říkali. Pak jsme byli v Moravském krasu a v několika jeskyních, což byl taky skvělý zážitek,“ dodávají Pecháčkovi.

Vojta Vrchota z Litomyšle

V roce 2015 podpořili Vojtu Vrchotu z Litomyšle, který trpí dětskou mozkovou obrnou v kombinaci s epilepsií a zrakovou poruchou. Výtěžek byl věnován na zaplacení léčebného pobytu v lázních Klimkovice, což Vojtovi pomohlo zpevnit tělo a více rozhýbat ruce. Od té doby Vojta samozřejmě zmužněl a dle maminky je i více upovídaný. Neustále na sobě pracuje, snaží se zdokonalovat a v současnosti trénuje pohyb na odlehčeném vozíku. Kvůli operaci kyčle ale musela rodina Vrchotových přesunout plánovanou návštěvu Klimkovic, kam se nakonec chystají až v únoru.

Během koronavirové pandemie se Vojtovi i jeho mamince paradoxně splnilo jejich velké přání – být společně v klidu domova a trochu si užívat. „Zjistili jsme, že nám to spolu doma klape na jedničku. Tím, že pracuji, jsem si tohoto času s Vojtou velmi považovala. Takže mě nakonec koronavirus inspiroval k tomu, abych si zkrátila úvazek,“ říká paní Vrchotová. Zároveň dodává, že Vojta neustále postrádá nějakého kamaráda, kterého sice měli domluveného přes dobrovolnické centrum, ale kvůli vládním opatřením nebylo bohužel možné uskutečnit ani jedno setkání.

Michalka Mikulecká z Vysokého Mýta

V roce 2016 se rozhodli podpořit Michalku Mikuleckou z Vysokého Mýta, které lékaři diagnostikovali střední mentální retardaci. Z výtěžku rodiče této sympatické slečně zaplatili terapii v lázních Klimkovice, kam se vydali i letos na podzim. Plánovaný pobyt v jarních měsících totiž vzhledem k situaci nebylo možné uskutečnit. „Michalka nemohla chodit ani do školy, takže se učila doma a byla v kontaktu se svými kamarády a učiteli alespoň přes videohovory. My jsme s ní ve volném čase hráli hry, neustále jsme něco tvořili a chodili jsme také na společné procházky,“ říká Míšina sestra Kateřina.

Ač situace momentálně není jednoduchá, celé rodině se daří dobře. Všichni se snaží být co nejvíce pospolu, udržovat si dobrou náladu a nikdy neztrácet úsměv na tváři. V létě vyrazili na Moravu, kde si užili spoustu legrace a zajímavých výletů. A co by vzkázali organizátorům našeho festivalu? „Všem bychom chtěli předat velké díky. Je neuvěřitelné, jak celý projekt funguje a dokáže opravdu pomoci těm, kteří to potřebují. Obdivujeme vás a přejeme vám spoustu sil do dalších let.“

Davídek Herman z Vysokého Mýta

V roce 2018 pomáhali Davídkovi Hermanovi z Vysokého Mýta, který trpí dětskou mozkovou obrnou, má spastické končetiny a hypotonický trup. Výtěžek posloužil na zaplacení pobytů v lázních Klimkovice, díky nimž se chlapec neustále posouvá kupředu. „Letos jsme byli dvakrát v Klimkovicích, kde Davča hodně pracoval na zpevnění trupu a posílení rukou. Díky tomu všemu cvičení začíná pomalu chodit, z čehož máme obrovskou radost,“ popisuje Davídkova maminka. Kromě toho rodina dojíždí na rehabilitace také do Prahy, kde byli na čtyřtýdenním intenzivním pobytu.

Hermanovi se dle maminčiných slov ani v současné nelehké situaci doma rozhodně nenudí: „Davídek se teď hodně rozpovídal a má velkou fantazii, takže se s ním vždycky hodně nasmějeme. Zároveň často vzpomíná na Karla Teleckého a ptá se, kdy ho zase uvidí. Na letošní program se doma všichni moc těšíme, protože všechno, co organizátoři vymyslí, má úžasnou a naprosto nezapomenutelnou atmosféru!“

 

Samá velká jména naší kultury

„Benefiční festival Hudba pomáhá působí v Pardubickém kraji již od roku 2007. Prostřednictvím koncertů a dalších akcí spojených především s hudbou se organizátoři tohoto festivalu každoročně snaží získat peníze na specializované ozdravné pobyty či léčebné pomůcky pro postižené děti. V posledních letech se festival rozrostl a spojil se s populárními českými kapelami a hudebníky jako například Chinaski, Mother’s Angels, Dan Bárta a Illustratosphere, Vypsaná fiXa či Mydy Rabycad,“ uvedla tisková mluvčí festivalu Barbora Košňarová. Příští ročník už snad pojede plnohodnotně s koncerty a pořádně živou atmosférou pod pódiem i na něm.

Vložil: Kamil Fára