Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kup máslo, cukr a čtyři kilometry vánočního řetězu s LED žárovkami. Láska, krásné vzkazy a dřina už od září

12.12.2020
Kup máslo, cukr a čtyři kilometry vánočního řetězu s LED žárovkami. Láska, krásné vzkazy a dřina už od září

Foto: Facebook (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Dva vánočně nejnazdobenější domy jsou v Pardubickém kraji, ten první je v Libišanech

Blíží se Vánoce. I když se ze svátků klidu a pohody dávno přesunuly do kolonky – další šílený stres – přesto jsou krásné. Jiskřička v oku malého dítěte, které věří, že do jejich vždycky tak všedního a okoukaného obýváku vlétne malý Ježíšek, zacinká zvonečkem a pod nazdobeným stromkem se objeví hora dárků. A celý prostor se v tu chvíli na okamžik stane něčím vzácným a kouzelným. Ne, ne, Vánoce jsou krásné. Své o tom ví i snoubenec Petry Vondrákové z Libišan na Pardubicku.

Ten si totiž výzdobu domu spojil s žádostí o ruku své vyvolené. Protože věděl, že Petra Vánoce miluje, že miluje i vánoční ozdobu domu světýlky. A tak už od září společnými silami pracovali na tom, aby jejich dům zazářil jako žádný jiný. Petra si myslela, že jen tak, aby byl jejich dům krásný, její přítel s tím, že chtěl po prvním rozsvícení před Petrou pokleknout na koleno a zeptat se – vezmeš si mě? Za svědka mu stálo 105 000 zářivých světýlek. Petra na jeho otázku kývla a nejspíš se tak rozzářilo 105 001 světýlko, to v srdci, které není na první pohled vidět, ale září ze všech nejvíc. Protože když nedojde ke zkratu, dokáže zářit celý lidský život a dává mu také patřičný smysl.

 

V Libišanech dům zdobili i v loňském roce, ale to měli jen okolo 21 000 žároviček. Změna je to tedy velká.

Kabeláž jako pro lunapark

A zapojit 105 000 světýlek (nemluvě o tom 105 001), to není procházka růžovým sadem. Však snoubencům zabrala příprava celé tři měsíce, kdy po práci a ve volném čase běhali po zahradě, střeše nebo fasádě s dráty, jako fanoušci kapely ČEZ. Kolik toho nakonec museli natáhnout a zapojit? K tomu podala Novinkám hlášení sama Petra: „Máme tady 105 tisíc LED žároviček, přes čtyři tisíce metrů svítící délky, 882 metrů přívodního kabelu k řetězům, 485 metrů prodlužovaček, 350 zásuvek, nějakou přepěťovou ochranu, čtyři chytré zásuvky, měřič spotřeby, 150 kusů traf a 85 ovládacích modulů,“ vyjmenovala. Možná by si u nich mohl ČEZ po Třech králích otevřít pobočku. Vybavení očividně mají.

A k domu se sjíždějí davy zvědavců a dalších milovníků Vánoc. Děti hýkají radostí a už už by začaly s rozbalováním dárků. Petra dala k domu i pamětní knihu, která se plní krásnými a pochvalnými vzkazy. „Dostala jsem doporučení se sem jet podívat, jsem z Pardubic a je to teda nádherné. Hlavně děti jsou nadšené,” svěřila Novinkám mladá maminka. Světýlka se rozsvěcí každý den od 17 do 21 hodin. A kolik taková sranda stála a stát bude? Podle Petry by si za to, co do osvětlení investovali, mohli zajet na luxusní dovolenou do Dubaje. Ale nelituje, zkrátka miluje Vánoce. Spotřeba za svícení je zhruba okolo 1350 wattů, takže dodavatel elektřiny si také nebude stěžovat.

 

„Začínala jsem někdy v půlce září a přítel se ke mně pomalu přidával, protože kam nedosáhnu, tak to bylo jenom na něm. Máme tady dřevěná zvířátka, betlém se zvířátky, mini vesničku a spoustu světýlek, přičemž většinu z toho jsme sami vyráběli,“ představuje výzdobu Vondráková. Tento snímek je z listopadu.

Překonaný rekord

Právě loni překonal český rekord v předvánočním zdobení domu Václav Trunec z Chotovic u Litomyšle. Svůj dům ověsil 61 000 světel. Letos se těšil na další přepsání českého rekordu, kdy na dům připoutal na 65 000 světel. Ale Petra jej se svým přítelem předstihla o pořádný kus. Přeci jenom, 105 000 je víc než 67 000. Český rekord tak putuje do Libišan na Pardubicku. Ale jak sama Petra řekla, není to soutěž a s přítelem rozhodně nezdobili dům proto, aby překonali pana Trunce. Dokonce za ním zajeli, aby mu to potvrdili. Šlo o lásku a o vyznání lásky. Tam se na oběti nehledí.

Václav Trunec se do předvánočního zdobení světly zamiloval již před devatenácti lety, kdy jeho dům ozářilo prvních 200 žárovek. Od té doby se z toho stala vášeň. Ale také vyhledávané poutní místo. Lidé jezdili, a stále jezdí, k Truncům obdivovat práci i obdivuhodnou píli pana domácího. V altánku dokonce děti píší dopisy Ježíškovi a zvoní na zvonek, kterým svá přání odesílají. „Jsem takový nadšenec, mám to rád. Každý rok nakupuju nová a nová svítidla, zásadně od českých výrobců,“ řekl Václav Trunec Novinkám. Přičemž dodal, že u něj se slaví české Vánoce, takže nějakého importu se soby a Santa Clausem se u něj nikdo nedočká. Každoročně dá, jak prozradil, do nových světel přibližně 15 000 korun. Holt, vášeň.

Na jeho dům se nejezdí dívat jen lidé z okolí, ale z celého světa. A často se i diví. Proč? „Za ta léta se to rozkřiklo, takže sem jezdí i Američané nebo Australané, těm pak musím vysvětlovat, proč tu nejsou sobi a Santa Clausové.“ Při loňském rekordním počtu světel se jeho veledílo dostalo i na seznam 35 nejkrásnějších vánočních míst na světě. Všechna čest.

 

Už devatenáct let zdobí Václav Trunec po vzoru amerických filmů svůj dům v Chotovicích u Litomyšle do vánočního kabátu. Začínal na dvou stech žárovkách. Loni mu byl dokonce připsán český rekord, a to s necelými 61 tisíci žárovkami. Letos se dostal na 65 tisíc žárovek a LED diod.

Roste zájem? Ale jistě

S příchodem vánočních svátků roste zájem o vánoční řetězy. A to, s ohledem na pandemii, razantně. „Zájem o vánoční osvětlení jsme viděli téměř okamžitě po jeho uvedení na web. Říjnové prodeje byly meziročně o 90 procent silnější, v listopadu jsme loňská čísla překročili o 70 procent a podobný zájem očekáváme také v prosinci,“ uvedla mluvčí e-shopu Mall.cz Pavla Hobíková pro EuroZprávy. Klasikou jsou podle ní vánoční řetězy a svítící stromky. Každoročním bestsellerem je bílý elektrický svícen se sedmi svícemi. „Čím dál oblíbenější jsou světelné vesnice nebo rampouchy s pohyblivým efektem, které jsou vhodné pro balkony,“ řekla dále.

Zapojil se i ČEZ

Adventní čekání na Ježíška již potřetí za sebou zpříjemňuje obyvatelům stovek měst a obcí po celé České republice také Skupina ČEZ. Stejně jako loni a předloni totiž přispěla na výzdobu a slavnostní rozsvícení obecních stromečků, i když se tyto oblíbené společenské akce letos většinou odehrávají on-line. O to víc ale starostové pomoc kvůli napnutým rozpočtům vítají.

 

Aby Vánoce byly jako obvykle. Přes 300 měst a obcí rozsvítí vánoční stromečky a výzdobu díky ČEZ.

Žádné sousedské setkání u stánků s perníčky a svařákem, vystoupení dětí z mateřinek, společné zpívání koled a jako hřeb večera rozsvícení vánočního stromku na náměstí – tradiční podobu adventu letos nepříznivě zasáhla pandemie covid-19. Přesto se většina starostů rozhodla nerezignovat a oblíbenou společenskou akci přesunuli alespoň on-line. Již potřetí jim v tom pomáhá i Skupina ČEZ – v rámci kampaně Rozsvěcení vánočních stromečků podpořila více než 300 měst a obcí, téměř o třetinu více než loni. Rozzářené stromečky a výzdoba v ulicích tak dělají radost alespoň při večerní procházce.

„Letošní rok byl pro všechny hodně náročný. Není těžké být dobrým partnerem v dobách klidných, vztahy nejlépe prověří krize, a té se nám letos bohužel dostalo vrchovatě. ČEZ prostřednictvím své nadace poskytl několik desítek milionů na boj s covid-19 velkým městům i maličkým vesničkám. Věříme, že lidé si potřebují po tom vypětí Vánoce alespoň trochu užít, proto jsme rádi opět přispěli i na výzdobu. I zdánlivé maličkosti jsou totiž v této době důležité,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Vložil: Kamil Fára