Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kurz první pomoci pro zdevastovanou historickou budovu. Takhle se to má, sakra, dělat

26.09.2020
Kurz první pomoci pro zdevastovanou historickou budovu. Takhle se to má, sakra, dělat

Foto: Facebook / Zámeček Brandýs nad Orlicí (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Tahle barokní krása se prodala za cenu nevelkého bytu

Zámek v Brandýse nad Orlicí to měl nahnuté. Komunisté jej prohnali normalizací, tedy architektonicky jej doslova zprznili a udělali ze zámku výchovný ústav a internát. Po revoluci to bylo se zámkem nahnuté, pak přišly povodně roku 1997 a bylo vymalováno. Posledních šest let byl zámek opuštěný a nikdo se o něj nestaral. Stát se jej pokusil čtyřikrát prodat, ale zájem chyběl. Původní cenu za zámek stanovil stát na osm milionů, prodal se za 3,99 milionu.

„V roce 2013 zde došlo k propadu štukového stropu a výchovný ústav se musel přemístit jinam. V roce 2017 převzal tuto nemovitost náš úřad jako nepotřebnou. Samozřejmě ji v souladu se zákonem nabídl dalším státním organizacím, nicméně nikdo neprojevil zájem, ani ministerstvo kultury. Proto bylo přistoupeno k nabídce veřejnosti prostřednictvím dražby,“ sdělil Novinkám mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Andrej Bančanský.

 

Okapy ukradli, takže zdivo pod nimi je zdevastované, jinak ale zámek nevypadá v úplně strašném stavu. Foto Pardubický kraj

Zájemci byli, ale...

Poté do věci vstoupil místní lékař Pavel Skalický. Na to, že se zámek prodává, jej upozornila jeho žena. A jemu se začal v hlavě rýsovat plán. „Sice tu zájemci byli, přišli si to prohlédnout, a pak prchli. Po nějaké době jsem vzal našeho rodinného projektanta pana inženýra Svobodu a jeli jsme si to tu prohlédnout. Nových staveb je spousta, ale takových objektů s obrovskou historií je v našem regionu málo. Skoro mě překvapuje, že se ho nikdo předtím nechtěl ujmout,“ vysvětlil pro Deník lékař Pavel Skalický, který se rozhodl do dobrodružství se zámkem nakonec jít.

 

Nový majitel Pavel Skalický se práci nevyhýbá

Jako další dítě

„Je to jako další dítě. Bude trvat léta, než se vypiplá. Musíme to od těch pokakaných plínek dotáhnout aspoň do maturity. Společně ho postavíme na nohy,“ doufá Pavel Skalický. Rekonstrukci bude předcházet stavebně historický průzkum. Velkou oporou mu je jeho rodina, manželka, děti, ruku k dílu přidávají i přátelé. A co se zatím povedlo? „Vyčistili jsme žlaby, jak byl objekt prázdný, někdo ukradl měděné svody, další byly ucpané, proto je tak zničená fasáda, několik let voda stříkala po portálu,“ popsal Deníku Skalický jednu z mnoha a mnoha závad, které na zámku jsou. A další opravy a rekonstrukce budou následovat.

 

K zámku patří i celkem velký park

Kde na to brát?

Plat lékaře jistě nemůže utáhnout jak rodinu, tak natolik náročnou rekonstrukci, jakou zámek v Brandýse nad Orlicí vyžaduje. Kde na to Pavel Skalický vezme? Už se mu přihlásilo na padesát dobrovolníků, kteří by se rádi pustili do oživování zámku. „Můj život má hodně bohatou náplň a teď je najednou toho času víc, musel jsem zrušit spoustu akcí. S rodinou tu teď trávíme víkendy. Měli jsme tu mít i velkou brigádu, přihlásilo se asi padesát lidí, že by nám přišli pomoct vyklízet budovu. Bude potřeba sundat koberce, vymontovat světla a záchody, zkrátka odstranit všechen mobiliář, který tu zbyl a o kterém víme, že ještě musí přijít pryč. Potřeba jsou i úpravy v parku, ten byl hodně zarostlý. Brigáda je sice zrušená, ale kamarádi mě ujistili, že přijedou i později,“ podotkl pro Deník Skalický. Ale stačí to? Rozhodně ne. Na zámek přijel na návštěvu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

 

Hejtman Martin Netolický si prohlíží postup prací

„Klobouk dolů před odvahou pana Skalického, který se snaží tuto budovu z konce 18. století zachránit a vdechnout ji nový život. Cesta to bude velmi strastiplná a dlouhá, ale myslím, že za pomoci evropských fondů, státního rozpočtu a dílčích příspěvků kraje může být úspěšná,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Budova měla velmi podobný osud jako celá řada hradů a zámků, které se za dob minulého režimu staly sídlem dětských domovů, domovů pro seniory či pro lidi s nějakou formou handicapu. Právě z těchto budov se v rámci transformace snažíme klienty přesunout do podmínek, které se co nejvíce podobají běžnému způsobu života. V Brandýse fungoval zámek nejprve jako internát a následně jako výchovný ústav. Od roku 2014 byl objekt prázdný a chátral,“ doplnil hejtman Martin Netolický.

 

V místnostech zůstalo nádherné obložení z červeného mramoru

 

Barokní památka pochází z let 1781 až 1783. Zámek nechal postavit rod Trauttmannsdorfů na místě někdejšího kláštera Jednoty bratrské. V roce 1914 získal klasicistní podobu, když ho přestavěla bankéřská rodina Fisherů. V roce 1945 se zámek stal majetkem státu. V budově sídlil nejprve internát Střední průmyslové školy textilní, Střední průmyslové školy železniční a nakonec fungoval jako výchovný ústav pro děti a mládež. V roce 1997 ho poškodily povodně, v roce 2013 spadla část stropu v prvním patře.

 

Zámek bude

Podle slov hejtmana Netolického se tak krásného, a hlavně opraveného zámku dočkáme. „Jedna z místností by mohla sloužit pro různé společenské události, kulturní akce. Samozřejmě by se dal zámeček využít i pro konání svateb. Ve vrchním patře by bylo vhodné vybudovat ubytování,“ nastínil Deníku Pavel Skalický své plány. Ve svých snech jde ještě dál a vidí na zámku kavárnu. Už nyní dokonce jedná s místní radnicí o tom, že by se na zámek přestěhovala Pamětní síň Jana Ámose Komenského nebo městské informační centrum. Dá se říct, že pan doktor Skalický i s rodinou má o důchod, ale i o zábavu postaráno.

Vložil: Kamil Fára