Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kotě, dva psi a ´smrtelně nebezpečná´ užovka. Jen v červenci měli hasiči z Pardubicka co dělat více s domácími mazlíčky, než s požáry

30.07.2020
Kotě, dva psi a ´smrtelně nebezpečná´ užovka. Jen v červenci měli hasiči z Pardubicka co dělat více s domácími mazlíčky, než s požáry

Foto: HZS Pardubického kraje (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Boxer spadl do skruže a dostat ho ven nebylo vůbec snadné

FOTO Každou minutu vyjede v naší republice hasičské auto k zásahu. Kupodivu, většinou je lidé volají k nějakému technickému zádrhelu, se kterým si nedokáží poradit. Často se jedná o pomoc se zvířaty. Ne, nejezdí vyčesávat ježkům jablka z bodlin, jezdí tam, kde jde o život. A nerozhoduje přeci, jestli o život lidský, nebo zvířecí.

A na Pardubicku si tu záchranu zvířecích, ale i lidských životů v červenci užili dost a dost. Zachraňovali kotě, psy, ale i lidské životy před obřím jedovatým hadem. Ale vezměme to hezky popořádku.

 

Chudáček hluchý labrador trpěl tři dny v kanalizační trubce, než majitelé uslyšeli tiché kňučení. Na pomoc zavolali koho jiného, než hasiče

Psi a jejich páníčci

15. července odpoledne vyjížděli do obce Bukovina u Přelouče na záchranu labradora, který zůstal uvízlý v kanalizační trubce. Páníčkům se zaběhl už 12. července. Myslili, chudáci, na nejhorší. Střelil ho myslivec? Srazilo ho auto? Bloudí někde v sousedním okresu? A právě 15. července ze zahrady zaslechli slabé kňučení. Odkud se to ozvalo, co se děje, kde je náš pejsek? Objevili jej v kanalizační trubce na zahradě. Trubka o průměru 60 centimetrů a pejsek se zapasoval 8 metrů hluboko. Zpátky ovšem nemohl. Musel se za ním spustit hasič. Komplikací bylo, že byl pejsek hluchý, ale tedy i značně bojácný. Přesto jej hasiči vytáhli a panička s ním okamžitě vyrazila k veterináři. Dobře to dopadlo.

 

Pacient již vyproštěný z kanalizace byl zabalen do ´termofólie´

U Bohumilče si zase mladá žena vyrazila do polí na venčení se svým pejskem. Hezký buldoček. Proháněl se přírodou a najednou zmizel, ozvalo se vytí a do mladé ženy vlétla panika. Boxer spadl do skruže. A tam, 50kilový macek, plaval a nemohl ven. Žena zavolala hasiče a za chvíli už se do skruže spouštěl nebojácný hasič (jako opravdu, boxer je boxer, 50 kilo je 50 kilo, a teď ty zuby). Pes byl zpočátku nervózní, po hasiči se oháněl, ale ten jej klidným hlasem a hlazením uchlácholil natolik, že se pes přestal vzpouzet, nechal se přikurtovat a následně jej mohli hasiči vytáhnout. K incidentu přijel i místní starosta a přislíbil, že nebezpečnou skruž nechá neprodleně zadělat. Opět - dobře to dopadlo.

 

Boxer byl ustavičným šlapáním vody již vyčerpán

Mňau plné strachu?

V Přelouči stojí starý rozbořený dům. Cihly obnažené, samá díra a střep. Okolo domu šel 17. července na procházku táta se synem. A hned volají hasiče. Proč? Do jedné škvíry zalezlo kotě. Do škvíry velikosti 4 centimetry, jak zkonstatovali hasiči, když hledali ve své výbavě kladivo a majzlík. Bude se bourat. A také že ano. Bylo potřeba opatrně rozklepnout jednu z cihel tak, aby se nezranilo kotě. Dalo to zabrat, cihla byla fortelná, pevná, poctivá, velkou ránu hasič dát nemohl, aby neublížil zvířátku. Rozbití cihly trvalo celou půl hodinu. Ale kotě za chvíli vystrkovalo hlavu z náruče kluka. Dovolil mu táta nechat si ho? Nebo se o něj někdo přihlásil? To už ví jen ti, co byli u toho. A víte co? Dobře to dopadlo.

 

Hloupé malé koťátko zalezlo do uzoučké škvíry pod cihlu. Na snímku již šťastně vyproštěné zvířátko

Pomóc, anakonda, škrtič, krajta, pomóc

U rodinného domu v Žamberku se zahradou prohnal had, no, přímo had jako stehno. Doslova obří sloní chobot se prosmýkl mezi zahradním nábytkem a zavrtal se do okrasné skalky. A už je tu chvíle pro hasiče. Nebo spíše pro volání hasičů, aby přijeli zachránit nebohé oběti přírody. Někomu přeci utekl jedovatý had. Takhle obří v Čechách nemáme. Hasiči museli opatrně rozebrat skalku kámen po kameni. Až našli užovku obojkovou. Pravda, byl to skutečně macek, jeden metr na délku, ale přesto užovka, která sice vzácně hryzne, ale jedu je v ní jako ve svatém obrázku. Hasiči přendali užovku do přenosového boxu a odvezli si ji na stanici. Ne jako mazlíčka, ale pro odchytovou službu, která užovku vypustila do přírody na bezpečnějším místě. Někde, kde na ní nebudou lidé volat hasiče. Holt, nejsou všechno jen žížaly. A zase to dobře dopadlo.

 

Užovka obojková, odchycená v zahradní skalce, byla pěkný macek, skoro metr dlouhý

A takové to ti naši hasiči mají. Jednou vyjíždí k děsivému požáru a bojují s plameny, podruhé vyráží k dopravním nehodám, vyprošťují raněné, pomáhají, zachraňují, no a pak je čeká mazlení se s majzlíkem a kladivem, aby zachránili kotě, které si chce pomazlit malý kluk, který šel náhodou kolem s tátou na procházku. Ještě že ty hasiče máme.

Vložil: Kamil Fára

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace