Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Metropolitní oblasti budou prosazovat své zájmy společně

29.08.2013
Metropolitní oblasti budou prosazovat své zájmy společně

Autor: profimedia.cz

Popisek: Pardubice

Představitelé velkých českých měst (tzv. metropolitních oblastí), mezi něž se řadí i Pardubice, budou společně prosazovat své zájmy při přípravě na čerpání dotací z EU v následujícím plánovacím období 2014+. Na prvním společném jednání se sešli 22.srpna v Brně.

V plánovacím období 2014 až 2020 bude šest metropolitních oblastí, definovaných ve Strategii regionálního rozvoje ČR, čerpat prostředky pro svůj rozvoj prostřednictvím takzvaných integrovaných územních investic (ITI), pro něž bude z evropské podpory vyčleněn určitý objem peněz. Pardubice za tímto účelem vytvořily aglomeraci Hradecko-Pardubicko.

„Ta byla Strategií regionálního rozvoje České republiky označena za jednu z nejvhodnějších pro použití integrované územní investice jako prostředku k čerpání evropských dotací pro dané území. Právě při této společné přípravě na nové plánovací období jsem si uvědomila, jak důležité je, aby všechny metropolitní oblasti spolupracovaly při prosazování společného zájmu, tedy smysluplném využití ITI. Jsem ráda, že kolegové z ostatních měst jsou stejného názoru,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková po prvním společném jednání.

Během něj se podle primátora Brna Romana Onderky představitelé metropolitních oblastí soustředili na definování společného postupu při prosazování společných zájmů v rámci integrované strategie metropolitních oblastí, se záměrem připravit je a vyvážit požadavky měst a jejich zázemí v souvislosti s dalším vyjednáváním o přidělení alokovaných prostředků.

„Je naprosto neoddiskutovatelným faktem, že v těchto šesti oblastech je vytvářeno více než 55 procent HDP a žije v nich více než 45 procent obyvatel. Od toho by se zcela logicky měla odvíjet výše finančních prostředků, alkovaná pro ITI z prostředků EU,“ řekla primátorka Fraňková.

Metropolitní oblasti jsou oblasti, které mají pro ČR klíčový význam z hlediska ekonomického růstu a mezinárodní konkurenceschopnosti. Kromě Hradecko-pardubické a Ústecko-chomutovské aglomerace jsou jimi Praha, Brno, Ostrava, Plzeň.  Zatím není jasné, jaký objem prostředků EU pro ČR uvolní a tedy ani jaká část z nich připadne právě na rozvoj metropolitních oblastí. Odborníci odhadují, že ČR by pro následující plánovací období mohla získat zhruba 500 mld. korun, tedy přibližně třináct procentům HDP ČR za rok 2011. Pardubické novinky informovala Nataša Hradní, tiskový úsek Magistrátu města Pardubice.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace