Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Cihelna bude i nebude. Vojenská technika se provalí Pardubickem, granáty i nábojnice budou létat vzduchem, ale…

10.07.2020
Cihelna bude i nebude. Vojenská technika se provalí Pardubickem, granáty i nábojnice budou létat vzduchem, ale…

Foto: Akce Cihelna / František Petermann (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Snímek z minulého ročníku, ukázky historické techniky

Na akci Cihelna, nedaleko města Králíky, se svého času sjelo i 25 tisíc návštěvníků. Podívaná na současnou i historickou vojenskou techniku za to prostě stála. Jezdili nadšenci i rodiny s dětmi. Na počátku karantény ovšem začala diskuse o tom, jestli bude i 23. ročník. A když bude, tak za jakých podmínek. A chvíli to dokonce vypadalo tak, že nebude vůbec.

Proč? Z akce vycouval největší tahoun – Armáda České republiky. To byla rána do vazu celé akce. Důvod uvedla Armáda srozumitelný. Mají jiné priority. Vojáci nyní pomáhají lékařům, zdravotníkům, pomáhají odebírat vzorky. Ale hned poté přišla nabídka České televize, která přišla s možností přímého přenosu z akce. Důvod je jasný – letos jsme si připomněli 75. výročí osvobození z německé okupace naší republiky. Proč si to nepřipomenout ukázkou s tématem osvobození v roce 1945. Česká televize slíbila 70-100 minut stopáže, což je dvojnásobek prostoru, který akci ČT dala v loňskému ročníku. Jenže Cihelna bude bez diváků přímo v centru dění. Celá akce se odehraje v uzavřeném prostoru Králické pevnostní oblasti a zvědavci ji budou moci sledovat jen prostřednictvím televizních obrazovek a to 22. srpna.

 

Vloni se tradičně účastnila Armáda ČR

Reklama pro kraj

„Posledních několik týdnů hledáme řešení, jak zachránit letošní ročník Cihelny. Bohužel se vzhledem k neúčasti Armády ČR a omezením, která se vztahují na počty návštěvníků, nemůže Cihelna konat tak, jak ji známe. Společně s dobrovolníky jsme hledali variantu s omezeným počtem účastníků a diváků na místě, aby byly dodrženy všechny předpisy a nařízení, ale zároveň, aby se ročník mohl uskutečnit vlastně pro diváky v celé republice,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

 

Minulý rok natáčela i ČT, ale jen shoty

Hejtman Netolický také zmínil skutečnost, že pořad z Králicka bude dobrým marketingovým prostředkem pro kraj jako celek. „V pátek jsme si se zástupci České televize potvrdili, že mají velký zájem o konání této akce. Kromě online vysílání by měly být součástí přenosu také debaty s historiky a reportáže z Králicka. Jsem přesvědčený, že tato varianta je nejen důstojnou připomínkou 75 let od konce druhé světové války, ale také možností, jak nejen Cihelnu, ale celý náš kraj odprezentovat v celé republice,“ řekl hejtman.

 

Akce Cihelna je rozsáhlá vzpomínková akce zaměřená na oživenou historii, vojenskou historii a vojenskou techniku z 2. světové války a dalších období s dlouholetou tradicí, která se koná každoročně v druhé polovině srpna u města Králíky a v celé Králické pevnostní oblasti, v Pardubickém kraji. Hlavním bodem programu je několik bojových ukázek vojensko-historických klubů (zaměřených v daném ročníku vždy na konkrétní historickou událost, převážně z druhé světové války), dále pak prezentace Armády České republiky, integrovaného záchranného systému, Police ČR a dalších účastníků, výstavy vojenské historické techniky a mnoho dalšího.

Hlavní program se odehrává vždy v pátek (tzv. generální nácvik akce) a v sobotu na předváděcí ploše u Vojenského muzea Králíky, mezi pěchotním srubem K-S 14 „U cihelny“ a výšinou, ve které byla v letech 1936–1938 vybudována dělostřelecká tvrz Hůrka. Předváděcím prostorem prochází silnice z Králík do Prostřední Lipky, která je v době akce pro dopravu uzavírána. Rozsáhlý doprovodný program pak probíhá po celý týden.

Jedná se o jednu z nejvýznamnějších akcí toho druhu v České republice. Hlavním pořadatelem je město Králíky a Armyfort s.r.o. (provozovatel Vojenského muzea Králiky). Akci podporují Pardubický kraj a Armáda ČR, která je také jejím aktivním účastníkem. Návštěvníci mají za normálních okolností možnost zblízka vidět i celou škálu nejmodernější výzbroje a výstroje armády a to jak ve statických, tak i dynamických ukázkách.

 

Kritika

„V rámci jednání budeme upřesňovat finanční stránku celé akce, ale jsme připraveni se výrazným způsobem na pořádání podílet, protože se jedná jak o pokračování významné tradice, tak především o propagaci domácího cestovního ruchu,“ doplnil informace o financování pro Deník hejtman. Ovšem nesetkal se jen s nadšením. Ozvaly se i kritické hlasy: „Udělat předraženou show bez návštěvníků, jen pro televizi? V době, kdy nejsou peníze a škrtá se, kde může? Jezdím na Cihelnu s dětmi ráda, ale na tu živou. Toto mi připadá jak předvolební zviditelňovací taškařice,“ napsala hejtmanovi jedna z divaček. „Potřebujeme peníze daleko jinde než na akci Cihelna v televizi. Každý už tu spíš na každoroční ´válku´ nadává. Jak se zbytečně střílí peníze – doslova – do vzduchu,“ zněl další negativní komentář na sociálních sítích.

 

Letos bez diváků, což se jim pochopitelně nelíbí

Starosta Králík Václav Kubín z letošního ročníku Cihelny také není nadšený, ač její pořádání podporuje. „Budou to takové ozvěny Cihelny. Letos Cihelna jako taková nebude,“ konstatoval pro Deník a dodal, že televizní přenos chápe jako propagaci kraje a oblasti: „Všichni chceme, aby naši lidi jezdili po českých muzeích a památkách, jednak se někam podívali, podařilo se jim zbavit té špatné nálady po koronaviru a zároveň tím česká muzea a památky podpořili.“

 

Speciální program

Ač nebudou moci lidé sledovat rekonstrukci bojových akcí, přesto město Králíky nabízí pro zájemce speciální doprovodné programy na spoustě místech. V době konání akce, tedy 22. - 23. srpna, se otevřou mnohé dveře Králické pevnostní oblasti. Jmenovitě pak tyto:

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka – rozšíří provozní dobu, navýší počty vstupů do podzemního systému pevnosti, zařadí speciální prohlídkové trasy. Proběhne akce „Oživená tvrz“, kdy dojde ke zřízení ležení čs. armády z r. 1938, bude vystavena výstroj, výzbroj, výbava a činnost bude návštěvníkům na různých místech předvádět na tři desítky dobově uniformovaných členů klubů vojenské historie a historických vojenských jednotek… Část jednotky doprovodí nostalgický parní vlak na trase Česká Třebová – Ústí nad Orlicí – Letohrad – Jablonné nad Orlicí – Těchonín – Mladkov – Lichkov – Prostřední Lipka – Červený Potok.

Muzeum čs. opevnění – dělostřelecká tvrz Bouda – rozšíří provozní dobu, navýší počty vstupů do podzemního systému pevnosti, zařadí speciální prohlídkové trasy, včetně těch nejdelších (360 min !).

Památník obránců vlasti – pěchotní srub K-S 8 „U nádraží“ – rozšíří provozní dobu (v sobotu od 9 do 20 v neděli od 9 do 15 hod), navýší počty vstupů do objektu. U srubu bude vybudováno dobové ležení s výstavou výstroje a výzbroje od legií až po čs. armádu v r. 1938.

Králický řopík – lehký objekt č. 111 – rozšíří provozní dobu od 10 do 18 hod, navýší počty vstupů do objektu.

Vojenské muzeum Lichkov – o víkendu otevře, v sobotu až do 19 hod.

Muzeum opevnění - pěchotní srub K-S 5 „U potoka“ – zajistí běžný provoz.

Muzeum vysoký kámen – o víkendu mimořádně otevře, v neděli bude součástí Výročního nadstandardního okruhu tvrze Bouda (okruh 360 min).

Dělostřelecká pozorovatelna K-S 12b „Utržený“ – připravuje se mimořádné otevření objektu.

Příjezd k Vojenskému muzeu Králíky a Muzeu čs. opevnění z let 1935–1938, Pěchotnímu srubu K-S 14 „U cihelny“ bude v sobotu 22. 8. zcela uzavřen.

Vojenské muzeum Králíky bude uvedený víkend pro veřejnost zavřeno.

Muzeum čs. opevnění z let 1935–1938, Pěchotní srub K-S 14 „U cihelny“ mohou navštívit v sobotu 22. 8. objednané skupiny a zájemci, které přiveze nostalgický parní vlak (prokáží se jízdenkou), v neděli se počítá s rozšířenou provozní dobou.

Vložil: Kamil Fára